Skocz do zawartości
LM.plSportJak dbać o organizm podczas uprawiania sportu?

Jak dbać o organizm podczas uprawiania sportu?

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak dbać o organizm podczas uprawiania sportu?

Jak powszechnie wiadomo, sport to zdrowie. Jednak nawet najskuteczniejsze lekarstwo może nam zaszkodzić, jeżeli nie będzie przez nas odpowiednio używane. Jeżeli należysz do grupy osób, które aktywnie spędzają swój wolny czas, dowiedz się, w jaki sposób uchronić swoje ciało przed kontuzjami i zapewnić mu odpowiednią regenerację.

Nie przeciążaj się

Przetrenowanie może przydarzyć się każdej osobie uprawiającej sport, która podczas ćwiczeń zacznie przekraczać limity regeneracji swojego organizmu. Podczas przeciążania swojego ciała doprowadzamy do niebezpiecznego nadwyrężenia stawów. Jak wszystkim wiadomo, bóle mięśni w postaci zakwasów są powszechnie spotykanym zjawiskiem po intensywnym treningu. Należy mieć jednak na uwadze, że każdy ból mięśni trwający dłużej niż 48h, może być oznaką, że trenujemy zbyt ciężko i nie zapewniamy organizmowi niezbędnego do regeneracji odpoczynku.

Zadbaj o pokarm, który odżywi twoje stawy i nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji

Jeżeli chcemy uniknąć kontuzji naszych stawów i mięśni podczas wyczerpujących treningów, musimy dołożyć wszelkich starań co do tego, by nasza dieta była bogata we wszelkie prozdrowotne składniki i minerały.

Spożywaj pokarm bogaty w wapń, witaminy z grup D, C i zdrowe kwasy tłuszczowe takie jak omega 3. Poziom wapnia w organizmie odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o wzrost kości i regenerację naszych mięśni. Z kolei witaminy z grupy D pomagają w absorpcji tego minerału do naszych komórek.

Witamina C jest środkiem niezbędnym podczas biosyntezy kolagenu w organizmie. To bardzo ważne, aby utrzymać ją na względnie wysokim poziomie, jeżeli zależy nam na budowie mięśni i optymalnej regeneracji po ćwiczeniach, ponieważ kolagen odpowiedzialny jest za budowanie ponad 30% białek znajdujących się w ludzkim ciele.

Utrzymanie kwasów tłuszczowych omega 3 na wysokim poziomie zapewnia nam zachowanie stawów w zdrowej kondycji. Znajdziemy je w produktach pochodzenia rybnego. Najlepszym wyborem będą makrele i łosoś zawierające ogromną ilość tłuszczu naturalnego pochodzenia.

Podsumowując dietę, która pomoże zregenerować nasze ciało po treningu, powinniśmy postawić na spożywanie jak największej ilości organicznych produktów, natomiast wyeliminować wszelkie produkty przetworzone, które wprowadzają do naszego systemu toksyny. Pamiętajmy jednak, że nawet dobrze zbilansowana dieta może mieć pewne braki w mikroelementach. Dlatego też warto połączyć zdrowy sposób odżywiania z suplementacją. Regularnie zażywane tabletki na stawy przyspieszą regenerację naszego ciała po ćwiczeniach. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie Bol-Stawow.pl.

Odpowiednio ukierunkowany trening siłowy

Dobrze rozbudowane mięśnie chronią nasze stawy podczas wysiłku fizycznego. Stawy w organizmie człowieka, w szczególności kolana są odpowiedzialne za utrzymanie masy całego ciała. Zadbaj o rozbudowę partii mięśniowych będących fundamentem aktywności sportowej, w której uczestniczysz. Dla przykładu - jeżeli twoją pasją jest bieganie, postaraj się rozbudować mięśnie nóg. Szybko odczujesz pozytywne skutki w postaci lepszej wytrzymałości.

Nigdy nie pomijaj solidnej rozgrzewki

Każdy sportowiec doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że musi odpowiednio rozgrzać swoje stawy przed ćwiczeniami. W przeciwnym wypadku może narazić się na poważne obrażenia. Skupiaj swoją uwagę na sygnałach wysyłanych przez organizm. Jeżeli kilka dni po treningu towarzyszy ci uczucie bólu, najprawdopodobniej poświęcasz zbyt mało czasu na rozgrzanie mięśni i stawów.

Jeżeli ból potreningowy zdaje się trudny do zniesienia, wypróbuj żel przeciwbólowy. Zapewnij swojemu organizmowi kilka dni przerwy od intensywnej aktywności, wykonuj ćwiczenia rozciągające i nasmaruj przetrenowane mięśnie żelem przeciwbólowym. W ten sposób uśmierzysz ból i zapewnisz sobie niezbędną regenerację.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu podczas i po treningu

Odwodnienie może znacznie wydłużyć okres regeneracyjny naszego ciała. Utrzymanie nawodnienia organizmu na wysokim poziomie pomoże nam zmniejszyć uczucie bólu i zmęczenia, a także sprawi, że ciało chętniej będzie wydalać zgromadzone w krwiobiegu toksyny.

Czytaj więcej na temat:sport, wypoczynek, regeneracja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole