Dzisiaj jest czwartek 9 kwietnia 2020, imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17056) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (19) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 5oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

KORONAWIRUS:
Polecamy:

Droga Medyka do Ligi Mistrzyń od 2021 roku będzie dłuższa

Dodano: 9.12.2019 11:28
Źródło: LM.pl

UEFA wprowadza reformę rozgrywek Ligi Mistrzyń. Od sezonu 2012/2022 droga mistrza Polski do fazy grupowej będzie dłuższa, niż do tej pory.

Do tej pory, również w latach, w których Medyk Konin był mistrzem Polski, by awansować do 1/16 finału Ligi Mistrzyń polski zespół musiał jedynie wygrać turniej eliminacyjny. Medykowi udawało się to czterokrotnie, czyli za każdym razem, gdy medyczki startowały w europejskich rozgrywkach. Górnik Łęczna tych sukcesów już nie powtórzył i jak dotąd ani razu do 1/16 finału nie awansował. Ostatnią szansę na tak prosty awans mistrz Polski, ktokolwiek nim zostanie, będzie miał w przyszłym sezonie. Od sezonu 2021/2022 zasady bowiem się zmieniają.

Według założeń UEFA Liga Mistrzyń ma się bowiem upodobnić do rozgrywek męskich. Droga do fazy pucharowej składać będzie się z trzech rund. W pierwszej rundzie zagra 44 mistrzów federacji krajowych sklasyfikowanych na miejscach 7 - 50 w kobiecym rankingu (Women's association club coefficients), dziesięciu wicemistrzów krajów z miejsc 7 - 16 oraz sześć zespołów z trzech miejsc z federacji od pierwszego do szóstego miejsca w rankingu. Pierwsza runda rozgrywana będzie jako mini-turnieje, a piętnaście najlepszych drużyn awansuje do rundy drugiej.

Runda druga rozgrywana będzie już jako mecz i rewanż. Oprócz zespołów awansujących z pierwszej rundy zagrają w niej mistrzowie federacji sklasyfikowanych na miejsach 4 - 6 oraz wicemistrzowie z miejsc 1 - 6. Zwycięzcy dwumeczów drugiej rundy awansują do fazy grupowej.

Ta będzie już podobna do fazy grupowej męskiej Ligi Mistrzów. Zwycięzcy drugiej rundy, mistrzowie trzech najmocniejszych federacji oraz obrońcy tytułu podzieleni zostaną na cztery grupy i będą grać ze sobą mecze oraz rewanże. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują następnie do ćwierćfinału.

Jak na ten moment wygląda ścieżka dla drużyn z Polski? Niestety, polska federacja sklasyfikowana jest na 21. miejscu w kobiecym rankingu, co obecnie daje awans (podobnie jak do tej pory) jedynie mistrzowi kraju. Będzie on musiał jednak grać w eliminacjach już od pierwszej rundy, następnie przebrnąć jeszcze drugą rundę i dopiero wtedy znajdzie się w fazie grupowej Ligi Mistrzyń. Na dodatek w dwóch pierwszych rundach będzie mógł spotkać się ze zdobywcami trzeciego miejsca w jednych z najsilniejszych lig Europy. To co prawda szansa na spotkania z czołowymi zespołami kontynentu, ale z drugiej strony - o wiele trudniejsza ścieżka awansu do fazy grupowej. 

By Polska miała dwóch reprezentantów w eliminacjach do Ligi Mistrzyń federacja musiałaby awansować co najmniej na szesnaste miejsce w rankingu. Na to się jednak nie zanosi. Ranking obliczany jest na podstawie występów zespołów w Lidze Mistrzyń. Sporo punktów w ostatnich latach nabił Medyk Konin dzięki awansom do 1/16 finału i wygranym meczom na tym etapie. Górnik Łęczna jak na razie tych sukcesów nie powtarza. Polskie drużyny musiałyby więc nie tylko utrzymać dotychczasowe punkty, ale jeszcze odrobić stratę do szesnastej obecnie Białorusi, która ma 4,5 pkt więcej (Polska - 14,5 pkt, Białoruś - 19 pkt).

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.