Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18049) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)Pierwszy gol Tamburro, Szymczak bohaterką. GKS – M ... (0)

Trzy scenariusze na dogranie sezonu w niższych ligach piłkarskich

Dodano: 24.03.2020 13:02
Źródło: LM.pl

Kończyć sezon w dowolnym momencie, grać grupy mistrzowskie i spadkowe lub grać latem - to trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze na dokończenie sezonu piłkarskiego w niższych ligach.

Epidemia koronawirusa w Polsce zatrzymała sportowy świat. Teraz większość zawodników, trenerów i kibiców zajmuje się typowaniem nie wyników meczów, ale tego, w jaki sposób i kiedy dokończyć sezony. Ożywiona debata trwa w środowisku piłkarskim. I choć na dziś trudno wyrokować, co dokładnie się stanie, klarują się trzy możliwe scenariusze.

Scenariusz nr 1: Sezon kończymy w dowolnym momencie

Scenariusz pierwszy wynika wprost z uchwały przyjętej przez PZPN. Mówi ona, że sezon może zostać zakończony w dowolnym momencie, a dotychczasowe wyniki będą ostatecznymi. Może być tak, że uda się dograć sezon do końca (maksymalnie do 30 czerwca), może być i tak, że zakończony zostanie z obecnymi wynikami. 

To rozwiązanie ma dwie podstawowe wady. W przypadku dogrywania sezonu może się okazać, że mecze trzeba będzie rozgrywać co trzy, a może nawet dwa dni (w zależności od tego, ile będzie czasu na dokończenie sezonu). Dla piłkarzy z niższych lig, łączących sport z pracą i nauką, może być to zbyt duże wyzwanie. 

Z drugiej strony, jeżeli sezonu nie uda się dograć, o spadkach i awansach będą decydować aktualne wyniki. Nie jest to sprawiedliwe, zespoły nie miały bowiem szans na zaprezentowanie się w przekroju całego sezonu. - Nie wyobrażam sobie tego - ocenia Mateusz Michalski, prezes Górnika Konin, którego zespół znajduje się obecnie w strefie spadkowej III ligi. - W naszej grupie sytuacja związana z walką o utrzymanie jest bardzo zbliżona. Wystarczy jeden, dwa mecze i wszystko się zmienia. Takie rozwiązanie to jest pójście na łatwiznę. 

Scenariusz nr 2: Gramy latem

Drugi scenariusz zakłada zmianę zasady uchwalonej przez PZPN dotyczącej rozegrania lig do 30 czerwca. Według tego scenariusza skrócona mogłaby być przerwa letnia, a część sezonu mogłaby zostać dograna w wakacje, np. na początku lipca. Takiego rozwiązania nie odrzuca prezes Wielkopolskiego ZPN Paweł Wojtala. - Jeżeli da się grać np. do 15 lipca i pozwoli nam to zakończyć rozgrywki to znajdziemy rozwiązanie. Dopuszczam tę myśl, że moglibyśmy pograć trochę dłużej w lipcu - mówił w poniedziałkowym programie ,,Luźna gierka".

Jednocześnie jednak tę decyzję musi podjąć PZPN, który na ten moment narzucił obligatoryjny termin 30 czerwca na zakończenie rozgrywek. Jeżeli związek ogólnopolski wycofałby się z tego terminu, wojewódzkie związki miałyby szansę przedłużyć granie do lipca. Problematyczną kwestią byłaby długość kontraktów, które zazwyczaj zawierane są właśnie do końca czerwca. W gestii związków byłoby prawne rozwiązanie, np. obligatoryjne wydłużenie kontraktów.

Scenariusz nr 3: Grupy mistrzowskie i spadkowe

Ostatnie rozwiązanie to najświeższy pomysł zaproponowany przez Andrzeja Padewskiego, prezesa Dolnośląskiego ZPN. Mówi on o podziale każdej z niższych lig na grupę mistrzowską i spadkową. W przypadku wznowienia sezonu każdy szczebel nie dogrywałby do końca całej rundy wiosennej, ale rywalizował jedynie z zespołami ze swojej grupy.

W przypadku niemożności dogrania całego sezonu w normalny sposób wydaje się być to najbardziej optymalne rozwiązanie. Z jednej strony zmniejszyłaby się liczba spotkań do rozegrania dla drużyn, co jest niezmiernie ważne w przypadku małej liczby dostępnych terminów. Z drugiej strony rywalizacja rozstrzygłaby się na boisku, a każda z drużyn miałaby wciąż szansę wywalczyć utrzymanie lub mistrzostwo. 

Paweł Wojtala nie odrzuca takiego scenariusza: - Przyjdzie taki moment, że wszyscy prezesi wojewódzkich związków będą mogli odbyć spotkanie. Będziemy musieli znaleźć rozwiązanie dla całej Polski. Myślę, że te rozwiązania pójdą od samej góry - od UEFA, PZPN. Nikogo nie będziemy chcieli skrzywdzić. Też jestem za rozwiązaniem jak najbardziej sportowym. Jeżeli nie uda się nam rozegrać pełnej rundy wiosennej, zagrajmy chociaż część.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.