Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportDekalog odchudzania, czyli jak efektywnie i na zawsze zrzucić zbędne kilogramy

Dekalog odchudzania, czyli jak efektywnie i na zawsze zrzucić zbędne kilogramy

Materiał promocyjny

Dodano:
Dekalog odchudzania, czyli jak efektywnie i na zawsze zrzucić zbędne kilogramy

Gdy podejmujemy decyzję o tym, że chcemy schudnąć, z pewnością zależy nam na tym, by nasze odchudzanie się było przede wszystkim skuteczne.

Większość z nas, przynajmniej jeden raz w swoim życiu, testowało jakąś dietę. Próbowaliśmy zrzucić ciążące nam, zbędne kilogramy. Niestety bardzo często zdarza się tak, że utracone kilogramy odzyskujemy, i to z nawiązką. Jest to tzw. efekt jojo. Być może tego nie wiesz, ale istnieje coś takiego jak dekalog efektywnego odchudzania. Jest to swoiste dziesięć przykazań, których zastosowanie pomoże nam schudnąć i zarazem utrzymać upragnioną wagę.

Dłuższy czas

Zmiana sposobu żywienia, nie dieta, to podejście do kwestii odchudzania, o wiele bardziej rzeczowe. Bardzo ekstremalne diety, które czasami stosujemy dla domniemanych lepszych efektów, pozbywają z naszego organizmu wodę a po jej utracie nasz organizm dosyć szybko wraca do wagi sprzed rozpoczęcia takiej diety. Cały proces odchudzania warto zaplanować na dłuższy czas, nawet kilka miesięcy. Należy przygotować się na powolną utratę zbędnych kilogramów ale też na okresy, gdy owe kilogramy nie chcą znikać a nasza waga pozostaje bez zmian. Wtedy unikniemy wielu rozczarowań.

Mniej ale częściej

Naukowcy udowodnili, iż zjedzenie tych samych artykułów spożywczych w dwóch posiłkach na dzień, prowadzi do przytycia a spożycie tych samych produktów, podzielonych na pięć dziennych posiłków, sprzyja przemianie materii i prowadzi do redukcji wagi. Nasz organizm od wieków był przyzwyczajany do okresów głodu, więc robi sobie zapasy na tzw. czarną godzinę. I tak oto powstaje tkanka tłuszczowa, która zwisa nam tu i ówdzie i za którą to raczej nie przepadamy. Dwa posiłki w ciągu dnia to znak dla naszego organizmu, że trzeba zrobić zapasy. Natomiast rozbicie tych na posiłków na cztery – pięć porcji w ciągu dnia, daje naszemu organizmowi do zrozumienia, że jedzenia nie zabraknie. Całą energię można więc spokojnie zużyć na bieżące zapotrzebowanie a nawet zredukować to, co niepotrzebnie zostało odłożone.

Drugie śniadanie i podwieczorek

Spożywanie mniejszych posiłków, za to częściej, zamiast dużych rzadziej, zapobiega zjawisku, które w naszym organizmie wywołuje uczucie głodu. Tym zjawiskiem jest większy spadek poziomu cukru we krwi. Dlatego, będąc na diecie do śniadania, obiadu i kolacji, dla lepszych efektów, należy dodać drugie śniadanie i podwieczorek.

Planowanie

W życiu praktycznie wszystko na co dzień planujemy. Podobnie powinniśmy postępować z jedzeniem. Przemyśl sobie to, co zjesz następnego dnia. W ten sposób pomożesz sobie przestrzegać diety i unikać tuczących smakołyków. Pomoże zaplanować posiłki w trakcie pracy, robienie listy zakupów oraz przyzwyczajanie się do stałych godzin przeznaczonych na posiłki, każdego dnia.

Jesz? To jedz...

Jeżeli coś konkretnego w danej chwili robimy, to staramy skupiać się na tej konkretnej czynności, którą właśnie wykonujemy. Czyli w trakcie posiłku zrezygnujmy z tego, co odciąga naszą uwagę od talerza, jak chociażby równoczesne oglądanie telewizji. Jeżeli zbytnio skupimy się na tym, co dzieje się na naszym szklanym ekranie, możemy dopuścić się drobnych grzeszków takich jak dokładka czy deser składający się np. z chipsów lub słodyczy. Jeżeli już mowa o talerzu, to warto zadbać o to, by był on mały, co optycznie powiększy naszą porcję. Gryźmy dokładnie. Posiłki komponujmy tak, aby były smaczne i dobrze się prezentowały.

Dwa litry płynów dziennie

Bez wody nie ma odchudzania, ponieważ tłuszcz rozkładany jest właśnie przy udziale wody.
W trakcie odchudzania należy zrezygnować ze wszystkich napojów, które w swoim składzie posiadają cukier. Odstawić należy też takie, które nazywają się light i zawierają zamiast cukru, słodziki. One, choć nie zawierają kalorii, sprawiają, że w naszym organizmie pojawia się insulina. Poziom cukru leci więc na łeb, na szyję a nam burczy w brzuchu. Niskokaloryczne napoje sprawiają, że paradoksalnie jemy coraz więcej.

Etykieta, rzecz ważna

Często dajemy się omamić reklamie i zapewnieniom producentów, iż to, co kupujemy jest zdrowe, pyszne i ekologiczne. Podczas zakupów warto pamiętać, że kategoria produktów light dla każdego producenta może oznaczać zupełnie coś innego. Czym innym jest produkt odtłuszczony, czym innym niskokaloryczny a czym innym ten o obniżonej zawartości cukru. Warto więc sprawdzić jakie informacje zawiera etykieta, która zawsze powie Ci prawdę. Pamiętaj, że produkt odtłuszczony zawiera taką ilość węglowodanów, że przez to możesz zapomnieć o szczupłej sylwetce.

Ruch to zdrowie

Najszybciej spalisz tłuszcz przy niezbyt intensywnym wysiłku fizycznym. Eksperci zalecają marsz, ale taki, podczas którego możesz swobodnie rozmawiać, nie odczuwając jednocześnie zadyszki. Może więc warto chodzić do pracy na piechotę, jeżeli nie znajduje się ona na drugim końcu miasta. Lub przynajmniej kawałek tej trasy pokonywać rezygnując z wygód jakie niesie za sobą jazda samochodem. 10 tys. kroków – dla jednych wiele, dla innych niekoniecznie, jednak systematyczne powtarzanie ich, da Ci naprawdę konkretne, widoczne na pierwszy rzut oka, efekty.

Postój sobie chwilę

Wydawać by się mogło, że jak człowiek stoi to nic nie robi. Tymczasem okazuje się, że lepiej stać niż siedzieć. Zawsze to jakiś minimalny ale jednak ruch. Jest to istotna kwestia, szczególnie dla osób, które większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Przemianę materii można pobudzić w bardzo prosty sposób, w autobusie lub tramwaju zrezygnować z miejsc siedzących, nawet jeżeli są wolne a na przystanku, czekając na komunikację robić dokładnie to samo, czyli chociażby rozmawiać z kimś, jeżeli jest ku temu okazja, właśnie na stojąco.

Małe grzeszki nie takie złe

Odchudzanie jest procesem długotrwałym. Nie da się każdego dnia, bez żadnego wyjątku, postępować zgodnie z wytycznymi. Od czasu do czasu, zjedzenie czegoś tuczącego w ramach urozmaicenia katorgi, jaką niekiedy staje się proces zrzucania kilogramowego nadbagażu, nie zaprzepaści naszych planów ani nie doprowadzi do żadnej katastrofy. Z takiej furtki można skorzystać np. podczas rodzinnego obiadu czy służbowej kolacji. Jeden posiłek składający się chociażby z pizzy wprawi nas w dobry nastrój. Ale tylko jeden i tylko od czasu do czasu. Dobry nastrój przecież jest tak samo ważny jak cała reszta.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, dieta, odchudzanie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole