Dzisiaj jest poniedziałek 25 stycznia 2021, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17754) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -1oC
Jutropogoda
1 / 0oC
Pojutrzepogoda
1 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

To będzie zupełnie inny sezon III ligi. Po rundzie podział na grupy

Dodano: 15.07.2020 11:53
Źródło: LM.pl

Dwie grupy - mistrzowska i spadkowa - rywalizować będą w III lide gr. II po rundzie jesiennej. Taką decyzję podjął Pomorski ZPN prowadzący w tym sezonie te rozgrywki.

Nawet 24 zespoły mogą rywalizować w najbliższym sezonie III ligi gr. II. Pandemia koronawirusa wywróciła rozgrywki do góry nogami. Nie tylko pod względem liczby drużyn i długości sezonu, ale również formuły rozgrywek. Pomorski ZPN właśnie opublikował regulamin III ligi, a w nim rewolucja.

W rundzie jesiennej rywalizacja ma toczyć się standardowym trybem. Ale już wiosną liga podzielona zostanie na dwie grupy. Pierwsze osiem zespołów grać będzie ze sobą o mistrzostwo ligi i awans wyżej. Gra toczyć będzie się systemem mecz i rewanż. Pozostałe drużyny, od miejsca dziewiątego w dół, zagrają natomiast o utrzymanie w III lidze. Wiosną spotkają się ze sobą jednak tylko raz. Wyniki z pierwszej rundy będą również wliczane do całościowego dorobku zespołów.

To zupełna nowość na poziomie III ligi, ale nie w rozgrywkach piłkarskich w ogóle. Na podobne rozwiązanie zdecydował się Wielkopolski ZPN w prowadzonej przez siebie IV lidze. Wszystko przez decyzje o braku spadków po zeszłym sezonie, ale zachowaniu awansów. Rozszerzyło to mocno składy rozgrywek ligowych, a więcej zespołów to dłuższe sezony (rozgrywane w cieniu pandemii) i większe koszty wyjazdów dla klubów.

W III lidze gr. II ta sytuacja może być wyjątkowo kiepska, tylko grupa I jest zagrożona bowiem podobnie dużą liczbą spadających zespołów II ligi. W przypadku czarnego scenariusza do III ligi gr. II spaść mogą nawet cztery drużyny, bardzo prawdopodobny jest spadek co najmniej dwóch. Taką sytuację prognozuje m.in. Pomorski ZPN, dlatego w terminarzu pierwszej kolejki uwzględnił właśnie dwóch potencjalnych spadkowiczów z II ligi. 

Dla porównania grupa I ma obecnie w strefie spadkowej dwóch przedstawicieli, grupa IV - trzech, ale nie w strefie spadkowej, lecz niedaleko nad nią. Niewykluczone więc, że w najbliższym sezonie grupa II będzie najliczniej obsadzoną grupą III ligi. Pociągnie to za sobą rozbudowaną strefę spadkową, a w przypadku słabej postawy wielkopolskich zespołów - rozszerzy również już teraz rozbudowaną strefę spadkową w IV lidze. Przypominać mogą się czasy reform, w których czasem ligę opuszczały niemal wszystkie drużyny.

Ostateczny kształt III ligi gr. II będzie znany po 26 lipca, gdy zakończy się sezon II ligi. Po tym terminie Pomorski ZPN ma też opublikować pełny terminarz rozgrywek. 

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:piłka nożna,   III liga,   Górnik Konin,   Sokół Kleczew,   Pomorski ZPN,   terminarzDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.