Dzisiaj jest wtorek 19 stycznia 2021, imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16764) SPORT FORUM FIRMY (5573) PRACA (38) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-2 / 1oC
Jutropogoda
3 / 1oC
Pojutrzepogoda
3 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Radolina. Na koniec ferii zorganizowali dzieciom k ... (2)Były zawodnik Górnika pojechał na obóz z seniorami ... (0)

Klimatyzacja w wynajmowanym mieszkaniu

Artykuł Partnera

Dodano: 27.08.2020 13:25

Tym razem prognozy pogody sprawdziły się i nad Polskę nadciągnęła fala upałów. Gdy temperatury za oknem wynoszą około 30 stopni C., opuszczanie rolet i korzystanie z wiatraka może nie wystarczyć. Najlepiej sprawdzi się oczywiście klimatyzacja. Uważasz, że nie możesz jej zamontować, ponieważ wynajmujesz mieszkanie? Na szczęście istnieją klimatyzatory, które można wykorzystać wszędzie.
 

Klimatyzator przenośny – uniwersalność i oszczędność

Jak czytamy w artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/

klimatyzator przenośny działa niemal na tych samych zasadach co klimatyzator stacjonarny. Różnica polega na tym, że w urządzeniu mobilnym oba wymienniki ciepła znajdują się w jednej obudowie. W przypadku klimatyzacji stacjonarnej połączenie ze sobą jednostki zewnętrznej i wewnętrznej wymaga wykonania otworów w ścianie.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to przed podjęciem takich działań musisz uzyskać zezwolenie od:

  • administratora lub zarządcy budynku (jego decyzja może być uzależniona od opinii innych mieszkańców),
  • właściciela mieszkania.

Brak zgody z ich strony nie oznacza, że nie można efektywnie chłodzić mieszkania, ponieważ klimatyzatory przenośne można zamontować bez pytania kogokolwiek o pozwolenie. Nie ingerujesz bowiem w strukturę budynku, a po demontażu urządzenia lokal powraca do pierwotnego stanu.

To nie wszystkie zalety klimatyzacji przenośnej. Na uwagę zasługuje też fakt, że jest to rozwiązanie dostępne przy niższym budżecie. Jedyny wydatek to zakup klimatyzatora. Nie trzeba płacić za jego instalację, ponieważ jest to tak proste zadanie, że poradzisz sobie z nim samodzielnie.


Zasady doboru klimatyzacji

Przed zakupem klimatyzatora przenośnego warto dobrze przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. Urządzenia dostępne w sprzedaży różnią się między sobą pod wieloma względami. Niektóre cechy klimatyzatora decydują o jego efektywności, a inne o komforcie użytkowania.

Zapotrzebowanie na moc chłodniczą

Na początek powinieneś określić zapotrzebowanie na moc chłodniczą, które jest uzależnione od powierzchni pomieszczenia, a także od intensywności jego nagrzewania. 0,03 kW, czyli 30 W, to wartość wystarczająca do schłodzenia 1 m³ powietrza. Oznacza to, że w pokoju o powierzchni 30 m² potrzebujesz urządzenia o mocy 2,43 kW. Jeśli jednak jest to pomieszczenie mocno nagrzewające się, to wybierz klimatyzator o wyższej mocy.

Niezależne tryby pracy

Znaczna część klimatyzatorów przenośnych oferuje niezależne tryby wentylacji i osuszania powietrza. Niektóre urządzenia prezentują się pod tym względem jeszcze lepiej, ponieważ są wyposażone tryb grzewczy. Znajdziesz go np. w klimatyzatorze Warmtec KP35W, zrecenzowanym na https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-klimatyzatorow-powietrza/warmtec-kp35w/.

Funkcje dodatkowe

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę także na inne funkcje obecne w klimatyzatorach przenośnych. Popularne udogodnienia to:

  • funkcja swing – automatyczna zmiana kąta wylotu chłodnego powietrza,
  • timer – pozwala zaprogramować czas pracy urządzenia,
  • sygnalizacja zapełnienia zbiornika na skropliny – informuje o tym, że trzeba wylać kondensat.

     

Czy istnieje dobra alternatywa dla klimatyzacji?

Pod względem skuteczności chłodzenia klimatyzatory (zarówno stacjonarne, jak i przenośne) są bezkonkurencyjne. Popularne wiatraki nie obniżają temperatury, a jedynie dają efekt powiewu chłodnego powietrza. Dokładnie taki sam rezultat występuje w przypadku klimatyzerów ewaporacyjnych, które bywają błędnie zaliczane do grupy klimatyzatorów przenośnych.

W artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/klimatyzer-ewaporacyjny-kiedy-warto/ możemy przeczytać, iż klimatyzery działaja na tej samej zasadzie co nawilżacze ewaporacyjne. W procesie chłodzenia główną rolę odgrywa zimna lub zamrożona woda. Powietrze ma być schładzane w wyniku przepływu przez zimną, mokrą matę. Podobny efekt można uzyskać poprzez skierowanie wiatraka na zmoczony w zimnej wodzie ręcznik albo miskę z wodą. Możesz wykonać taki eksperyment, aby przekonać się, że klimator nie jest dobrym urządzeniem chłodniczym. Co więcej, jego praca oznacza nieustanne nawilżanie powietrza, a w dłuższej perspektywie jego przewilżenie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:mieszkanie,   klimatyzacja,   latoDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.