Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021, imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17789) SPORT FORUM FIRMY (5590) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
9 / 3oC
Jutropogoda
8 / 4oC
Pojutrzepogoda
8 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W Osadzie Janaszkowo pomieszczenia do rehabilitacj ... (1)Konin. Pamiętajcie o muzealnych ogrodach! Zagościł ... (3)

Fińskie doświadczenie w radzeniu sobie ze wzrostem zadłużenia z tytułu kredytów konsumenckich

Materiał promocyjny

Dodano: 23.09.2020 12:04

W lipcu 2020 roku w Finlandii weszła w życie ustawa, zgodnie z którą maksymalna stawka kredytu konsumenckiego nie może przekraczać 10%. Na decyzję władz wpłynął zarówno szybki rozwój rynku kredytowego, jak i doświadczenia innych krajów skandynawskich, które zaostrzyły wymagania dotyczące zasad udzielania kredytów konsumpcyjnych. Zakłada się, że wprowadzone działania przyczynią się do walki z zadłużeniem ludności i do poprawy całej gospodarki.

Statystyki rynkowe

Według Centralnego Banku Finlandii wolumen kredytów konsumenckich w lipcu 2020 roku wyniósł 16,630 mln euro, o 66 mln więcej niż w czerwcu tego samego roku. Spadek obserwowano tylko w lutym i marcu 2020 r., W pozostałym okresie rynek rósł. We wrześniu 2019 r. Było to 16,308 mln euro, czyli od tego czasu wzrosło o 322 mln euro.

W latach 2003-2020 przeciętny miesięczny kredyt konsumencki w Finlandii wynosił 12338 mln euro. W styczniu 2020 roku osiągnął rekordowy poziom 16642 mln euro. Według globalnych makromodeli Trading Economics i oczekiwań analityków Laina Finance za 12 miesięcy rynek osiągnie wartość 18 088 mln euro.

Problem polega na tym, że takie wskaźniki wzrostu nieuchronnie zwiększają liczbę zaległości i braków płatności - a spowolnienie gospodarcze spowodowane koronawirusem dodatkowo pogarsza sytuację.

„Około 400 000 Finów ma złą historię kredytową” - powiedziała minister sprawiedliwości Anna-Maja Henriksson na konferencji prasowej w Helsinkach. Ogólnie rzecz biorąc, według analityków, obecnie 8,5% dorosłej populacji kraju ma opóźnienia.

Zmiany w ustawodawstwie

Aby zaradzić tej sytuacji, rząd fiński, wzorując się na innych krajach skandynawskich, zaostrzył przepisy związane z udzielaniem kredytów konsumenckich, wybierając strategię ograniczenia maksymalnej stawki.

Tak więc we wrześniu 2019 roku w Finlandii uchwalono ustawę, zgodnie z którą oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie mogło przekraczać 20% rocznie. Dodatkowo pozostałe koszty związane z pożyczkami ograniczono do 150 euro (przed reformami górna granica oprocentowania pożyczek do 2000 euro wynosiła 50%). W lipcu 2020 r. Weszła w życie nowa ustawa, ustalająca limit oprocentowania kredytu konsumenckiego na 10%.

Uważa się, że w dłuższej perspektywie takie działania zmniejszą zadłużenie ludności, choć od razu po ich wprowadzeniu doprowadzą do gwałtownego wzrostu niespłacalności: wcześniej część wierzycieli spłacała długi innymi kredytami, ale teraz, ze względu na obniżkę stóp procentowych, firmy będą znacznie bardziej restrykcyjne w sprawdzaniu historii kredytowej kredytobiorców iw związku z tym odmówić takiego „refinansowania”. Juha Pantzar, przedstawiciel organizacji charytatywnej świadczącej usługi doradztwa w zakresie zadłużenia, zauważa, że ​​niekoniecznie jest to coś złego - wcześniej czy później długi będą musiały zostać spłacone, a im szybciej klient to zrobi, tym mniejsza będzie nadpłata.

Ponadto, wzorem Norwegii, Szwecji i Danii, nałożono ograniczenia na reklamowanie produktów kredytowych: w Finlandii rozpowszechnianie wiadomości e-mail i SMS-ów do potencjalnych klientów zostało zakazane. Środek ten będzie obowiązywał do końca roku.

W tej chwili wszyscy popularni pożyczkodawcy obniżyli już stopy procentowe do wymaganego minimum, na przykład oferują następujące warunki:

  • Zmarta Group - kwota od 1 do 60 tys. Euro. Stawka wynosi 9,5% w skali roku. Okres kredytowania wynosi od 1 do 15 lat.
  • Blue Finance OY - oferowana kwota od 100 do 5000 euro wynosi 9,9% w skali roku. Możliwy okres kredytowania od 90 do 1034 dni.
  • Rahalaitos - kwota od 500 do 7000 euro. Roczna stopa oprocentowania 7,75%, możliwy okres kredytowania od 1 do 15 lat.

Oczekuje się, że inne firmy pożyczkowe wkrótce zareagują na zmianę, oferując większe pożyczki z dłuższymi terminami zapadalności w celu utrzymania wysokich marż zysku.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:pieniądze,   finanse osobisteDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.