Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportCo może oznaczać ból kości ogonowej?

Co może oznaczać ból kości ogonowej?

Materiał promocyjny

Dodano:
Co może oznaczać ból kości ogonowej?

Ból kości ogonowej to częsta dolegliwość Pojawia się ona nagle i w różnych sytuacjach. Na ból kości ogonowej najczęściej jednak narzekają kobiety w ciąży. Co wywołuje tę dolegliwość i jak sobie z nią radzić?
 

Czym jest kość ogonowa?

Kość ogonowa inaczej nazywana jest guziczną. Stanowi ona końcowy odcinek kręgosłupa. Kość guziczna powstała z pięciu kręgów (tzw. kręgów rzekomych) zrośniętych ze sobą. W organizmie nie spełnia żadnych funkcji motorycznych, mimo to może stanowić źródło dolegliwości bólowych. Ból kości ogonowej pojawia się zarówno przebiegu chorób przewlekłych, jak i w wyniku urazów mechanicznych. Dolegliwości, jakie towarzyszą bólowi, są niezwykle różnorodne, łączy je jednak to, że w większości znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz obniżają komfort życia.
 

Najczęstsza przyczyna bólu kości ogonowej

Najczęstszą przyczyną bólu kości guzicznej są bezpośrednie urazy np. złamanie czy stłuczenia. Dochodzi do nich w przypadku poślizgnięcia się lub upadku z wysokości. Objawem takiego urazu jest stały ból, który towarzyszy całemu okresowi rekonwalescencji. Wielu pacjentów skarży się, że nasila się on podczas obciążania dolnego odcinka kręgosłupa, czyli np. przy siadaniu, wstawaniu, zmienianiu pozycji w czasie snu. Ból rośnie również podczas długiego przebywania w statycznej pozycji. W przypadku, gdy ból kości ogonowej następuje po urazie, to kuracja obejmuje przede wszystkim farmakologię przeciwbólową i przeciwzapalną. Pacjent może zażywać preparaty doustne lub stosować środki miejscowe takie jak plastry przeciwbólowe z diklofenakiem Itami. Uzupełnieniem farmakologii jest fizykoterapia (magnetoterapia, elektroterapia), masaże rozluźniające dolnego odcinka pleców, duża doza odpoczynku, dieta bogata w błonnik, nawadnianie organizmu, ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.
 

Dlaczego kość guziczna boli?

Ból kości guzicznej może być objawem poważniejszych schorzeń. Często pojawia się on w przebiegu stanów zapalnych i zmian chorobowych takich jak ropnie, torbiele, nowotwory kości (guza olbiomiokomórkowego kości krzyżowej, strunika, mięśniaka Ewinga). Jeśli natomiast ból promieniuje do pośladków, pojawia się pieczenie oraz świąd w okolicach odbytu oraz trudności z oddawaniem stolca, to podejrzenie pada na zaawansowane stadium żylaków odbytu, czyli tzw. hemoroidy. Jako inne przyczyny bolesności w okolicach kości ogonowej wymienia się:

  • endometriozę,
  • choroby kręgosłupa na tle zwyrodnieniowym,
  • wady postawy,
  • siedzący tryb życia,
  • zaparcia,
  • neurologia splotu krzyżowego lub guzicznego,
  • torbiel włosowa kości ogonowej,
  • torbiel Tarlova,
  • przeciążenie mięśni.
     

Ból kości ogonowej w ciąży

Ból kości ogonowej często pojawia się w okresie ciąży. Cierpią na niego szczególnie kobiety w III trymestrze, kiedy to rosnący brzuch zmienia stopień pochylania miednicy i pogłębia lordozę lędźwiową. Powoduje to przeciążenie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, co wywołuje ból, promieniujący do odcinka guzicznego. Ból kości ogonowej w ciąży wynika również z powiększenia rozmiaru macicy i ucisku struktur nerwowych na ich okolice. Dolegliwości znacznie utrudniają odpoczynek, chodzenie, wypróżnianie się, a także współżycie seksualne. W większości przypadków bóle kości guzicznej mijają po porodzie. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku utrudnionej akcji porodowej, będą się one pojawiać również w połogu.
 

Co zrobić, jak boli kość ogonowa?

Z racji tego, że przyczyn dolegliwości może być wiele, pierwszym krokiem w leczeniu jest postawienie właściwej diagnozy. Stąd też przy bólu konieczna jest wizyta u lekarza. Aby określić, skąd się biorą dolegliwości bólowe, najlepiej jest wykonać tzw. profil kości. Jest to badanie krwi, które określa skład kości ze szczególnym uwzględnieniem magnezu i fosforu. W przypadku podejrzenia urazów kości ogonowej np. złamania z odpryskiem wskazaniem jest wykonanie RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
 

Jak leczyć ból kości ogonowej?

Leczenie przypadłości jest zależne od przyczyn jej występowania. Jeśli dolegliwości pojawiają się w wyniku urazu, stłuczenia czy braku ruchu stosuje się leczenie zachowawcze. W czasie jego trwania sięga się po leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ogranicza aktywność fizyczną do minimum (do czasu ustąpienia ostrej fazy bólu), przeprowadza masaże o działaniu rozluźniającym, rehabilitację i fizykoterapię.

Itami® 140 mg, plaster leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: każdy plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: plaster leczniczy. Itami® to białe plastry samoprzylepne o wymiarach 10x14 cm, których jedna strona jest wykonana z włókniny, natomiast druga z papieru. Wskazania do stosowania: leczenie krótkotrwałe (nie dłużej niż 7 dni). Miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL; u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u pacjentów, u których podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa; u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; stosowanie na uszkodzoną skórę, niezależnie od rodzaju zmiany: wysiękowe zapalenie skóry, wysypki, zmiany zakażone, oparzenia lub rany; ostatni trymestr ciąży. Podmiot odpowiedzialny posiadający zezwolenie na dopuszczenie do obrotu: Fidia Farmaceutici S.p.A., Via Ponte della Fabbrica, 3/A, 35031 Abano, Terme (Padova), Włochy. Informacji udziela: STADA Poland Sp. z o.o., Al. 3 Maja 6, 05-501 Piaseczno, Polska; Tel. +48 22 737 79 20, Fax +48 22 750 38 82.

ITA/69/19/07.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, plecy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole