Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportTrzydniówka - gorączka trzydniowa. Skuteczne sposoby leczenia

Trzydniówka - gorączka trzydniowa. Skuteczne sposoby leczenia

Materiał promocyjny

Dodano:
Trzydniówka - gorączka trzydniowa. Skuteczne sposoby leczenia

Trzydniówka (rumień nagły) to choroba wieku dziecięcego o podłożu wirusowym, wywołana przez drobnoustroje z rodziny Herpesviridae - HHV 6 i HHV 7. Chorobę zwiastuje wysoka temperatura ciała, dlatego nazywa się ją ,,gorączką trzydniową”. Poza tym podczas trzydniówki u dzieci pojawia się wysypka oraz inne typowo wirusowe dolegliwości - biegunka, nieżyt nosa, kaszel, ogólne osłabienie organizmu. Jak radzić sobie z nimi radzić? Sprawdź!
 

Trzydniówka u dziecka zaczyna się od gorączki

Trzydniówka u dzieci najczęściej występuje przed ukończeniem 3. roku życia. Choroba pojawia się nagle. Nie bez przyczyny nazywa się ją ,,gorączką trzydniową”, ponieważ to właśnie wzrost temperatury ciała jest pierwszym objawem infekcji. W przebiegu trzydniówki gorączka jest wysoka, sięga 38-39 stopni Celsjusza, i utrzymuje się od 2 do 5 dni. Nierzadko towarzyszy jej majaczenie. Wzrost temperatury ciała zwiększa zużycie tlenu, przyspiesza procesy metaboliczne oraz pracę serca. Im szybciej bije serce, tym bardziej rozszerzają się naczynia krwionośne. Takie zmiany odbijają się na całym organizmie, w tym również centralnym układzie nerwowym, który u dzieci jest niedojrzały, a przez to szczególnie podatny na zaburzenia. To dlatego majaczenia gorączkowe tak często pojawiają się u najmłodszych. Ponadto gorączka wywołuje pobudzenie i bezsenność, ale też senność czy ospałość.

Temperatura ciała u dziecka, która przekracza 38,5 stopnia, u niektórych powoduje dreszcze, drgawki, problemy z oddychaniem. Natomiast ciepłota ciała przekraczająca 41 stopni może już zniszczyć struktury komórkowe i nieodwracalnie uszkodzić mózg. Taki stan wymaga pilnej pomocy lekarskiej i jak najszybszego obniżenia temperatury.

Choć wzrost temperatury ciała to prawidłowa reakcja organizmu, świadcząca o działaniu układu odpornościowego, wysoka gorączka może być niebezpieczna. Dlatego trzeba ją obniżać. Pamiętając, że temperatura u dzieci wzrasta bardzo szybko, zaleca się podawanie leków przeciwgorączkowych od momentu, gdy termometr pokaże 38 stopni. To przede wszystkim preparaty zawierające pochodne paracetamolu i ibuprofenu dostępne w postaciach tabletek, a dla młodszych dzieci syropów. Do leczenia trzydniówki u niemowlaka poniżej 6. miesiąca życia stosuje się wyłącznie leki z paracetamolem. Ibuprofen można zacząć podawać dzieciom starszym niż półroczne, zawsze w precyzyjnie odmierzonych dawkach (w przeliczeniu na masę ciała dziecka).

Jeśli gorączka trzydniowa nie spada mimo podania leku, można zacząć podawanie preparatów przeciwgorączkowych naprzemiennie, zaczynając od tych na bazie paracetamolu. Ważne, aby trzymać się zalecanych odstępów w przyjmowaniu kolejnych dawek. Należy też uważać, by nie dublować substancji czynnej, podając leki różnych producentów o takim samym składzie. Dla dzieci poniżej 12. roku życia niewskazane jest podawanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), ze względu na ryzyko rozwoju choroby Reye'a.

Niefarmakologicznym sposobem obniżania gorączki są zimne kompresy oraz chłodna kąpiel. Można też zaparzyć dziecku herbatkę z lipy, która działa napotnie. To dobry sposób na gorączkę trzydniową, tym bardziej, że pomaga pozbyć się produktów przemiany materii nagromadzonych w trakcie choroby. Takie ,,toksyny” lepiej szybko wypocić.
 

Pozostałe objawy trzydniówki to wysypka, katar, kaszel i biegunka

W przebiegu trzydniówki u dzieci to właśnie gorączka jest dominującym symptomem. Po jej ustąpieniu, trzeci-czwarty dzień infekcji, pojawia się drobna, bladoróżowa wysypka. Trzydniówka nie przynosi wielu objawów. Wirusy HHV 6 i 7 sporadycznie wywołują nieżyt nosa, czasem kaszel i zmiany grudkowe na błonie śluzowej gardła. Objawem trzydniówki niekiedy bywa biegunka - wówczas trzeba pilnować, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Przy biegunce dzieci tracą wodę bardzo szybko, dlatego należy dołożyć szczególnych starań, aby uzupełniać płyny, a w razie objawów odwodnienia, szybko jechać do szpitala. Na szczęście biegunka podczas trzydniówki u dzieci występuje rzadko. Inaczej jest z wysypką, która jest znamienna w przebiegu tej choroby.

Wysypka po trzydniówce nie wymaga stosowania żadnych leków. To objaw, który zniknie samoistnie w przeciągu kilku dni. W ogóle trzydniówka, jako choroba wirusowa, nie wymaga leczenia innego niż objawowe. Na wszelkie dolegliwości stosuje się leki o działaniu łagodzącym i wspierającym regenerację organizmu. Jeśli oprócz gorączki trzydniowej pojawi się nieżyt nosa, ważne jest wprowadzenie odpowiedniej higieny. Polega ona w głównej mierze na oczyszczaniu nosa z zalegającej wydzieliny. Dobrze, jeśli dziecko potrafi samodzielnie wydmuchiwać katar. Natomiast jeśli tego jeszcze nie umie, trzeba oczyścić mu nos z pomocą gruszki lub aspiratora. Oprócz tego bardzo ważne jest schładzanie oraz wietrzenie w pomieszczeniach, w których przebywa maluch. Należy też zwiększyć ilość płynów w diecie dziecka, podając mu ciepłe zupy, herbaty i czystą wodę. Farmakologicznym sposobem leczenia kataru są preparaty z chlorkiem sodu (sól fizjologiczna) oraz środki obkurczające śluzówkę. Sprawdzić może się także maść majerankowa, która działa antyseptycznie, wspiera gojenie się śluzówki i wzmacnia naczynia krwionośne.

Jeśli podczas trzydniówki pojawią się dolegliwości gardłowe, warto sięgnąć po leki z benzydaminą w postaci aerozolu. To substancja czynna, która miejscowo znieczula, a przy tym zmniejsza obrzęk i zwalcza stan zapalny. Ma właściwości bakterio- i grzybobójcze, dzięki czemu ogranicza ryzyko nadkażenia bakteryjnego. Benzydamina jest lekiem bardzo bezpiecznym, może być stosowana u niemowląt i małych dzieci. Trzeba przy tym pamiętać, że leków objawowych nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy trzydniówki nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza!

Czytaj więcej na temat:zdrowie, gorączka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole