Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17897) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 9oC
Jutropogoda
15 / 9oC
Pojutrzepogoda
11 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (7)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Postępowanie windykacyjne w okresie pandemii

Materiał promocyjny

Dodano: 12.02.2021 15:16

W przeciągu ostatniego roku firmy windykacyjne były zmuszone dopasować swój model działania odpowiednio do warunków rynku. Panujący obecnie kryzys branży kredytowej sprawia, że potencjalne postępowanie w kontekście nieuregulowanych długów musi zostać odpowiednio dopasowane do indywidualnego przypadku.
 

Spłata pożyczki podczas kryzysu epidemiologicznego

W panującej obecnie sytuacji warto zwrócić uwagę na tendencje charakterystyczne dla polskiego klienta firmy udzielającej pożyczek. Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z portalu FoxyCredit pożyczki online dotychczas były spłacane znacznie częściej w wypadku mniejszych sum pożyczonych na krótszy okres czasu. Dla przykładu kredyt w wysokości 1500 rozłożony na jeden miesiąc dużo częściej zostaje spłacony w terminie niż pożyczka wynosząca 10 000, której czas spłaty wynosi aż trzydzieści miesięcy. W drugim wypadku pożyczkodawca często spotykał się z sytuacją, w której klient omijał daną ratę wybranego miesiąca, deklarując, że zobowiązania zostaną spłacone wraz z kolejną ratą. Przez okres ostatniego roku nawet ta tendencja zaczyna zanikać, pomimo tego, że w wypadku pożyczek zaciągniętych na wyższą kwotę, firmy windykacyjne dalej często napotykają na problemy, to obecnie również w wypadku kredytów o mniejszym wolumenie, klienci często mają problemy ze spłacaniem należności Jak można się domyślić wiąże się to z ciężką sytuacją ekonomiczną mającą swoje źródła w globalnej pandemii. Ze względu na niepewność odnośnie możliwości spłaty pożyczki, wielu klientów wstrzymuje się przed decyzją o zaciągnięciu kredytu, co potencjalnie może mieć jeszcze bardziej niekorzystne skutki niż niespłacona na czas rata, dlatego wiele firmy decyduje się, aby zwiększyć elstyczność swojej oferty dopasowująć warunki spłaty kredytu do sytuacji finansowej powszechnie panującej wśród polskich pożyczkobiorców. Przejawia się to na przykład w formie tzw. wakacji pożyczkowych, prolongaty umowy lub dostępnej dla klientów przerwy w spłacie.

Według ekspertów z https://foxycredit.com/pl/ pożyczka przez internet traci na popularności, a zaciągnięcie kredytu wiąże się z coraz większym ryzykiem, zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla firmy udzielającej pożyczki. Co więcej oliwy do ognia dolewają jeszcze wprowadzone przez rząd ograniczenia stanowiące o maksymalnej wysokości oprocentowania kredytów, przez które coraz więcej firm ponosi wysokie straty. Aby przetrwać, zarówno firmy udzielające kredytów jak i firmy windykacyjne będą zmuszone zmienić swoją strategię działania odpowiednio do zaistniałej na rynku sytuacji.
W tym kontekście kluczową rolę odgrywają firmy windykacyjne. Chodzi przede wszystkim o świadomość klienta, który posiadając wiedzę, że spłata należności dla pożyczkodawcy będzie egzekwowana z pomocą windykatora, będzie bardziej skłonny, aby bardziej trzymać się terminów spłaty rat niż w wypadku, kiedy początkowo umowa dotyczy jedynie jego i pożyczkodawcy. W związku z tym coraz więcej firm korzysta z usług windykatora przez cały okres spłaty pożyczki. Według najnowszych badań przynosi to pozytywne efekty. Oddziałuje tu przede wszystkim efekt psychologiczny.
Sytuacja w znacznym stopniu wpłynęła też również na rozwój firmy windykacyjnych. Problemy ze spłatą należności sprawiły, że usługi tego typu przedsiębiorstw stają się coraz bardziej pożądane, nie tylko w branży pożyczkowej. Według danych w 2019 r. firma kaczmarski Inkasso przejęła ponad 1,9 mln zleceń przychodzących z bardzo wielu branż, co łącznie przyniosło firmie przychody o wartości około 9 miliardów złotych oraz zapewniło pierwsze miejsce w rankingu firm windykacyjnych opublikowanym przez Gazetę finansową.
 

Rola firm windykacyjnych w okresie pandemii

Ostatni rok okazał się szczególnie trudny zarówno dla przeciętnego obywatela jak i dla całych gałęzi gospodarki. Dobrym przykładem tej zależności może być sytuacja na rynku pożyczek, w szczególności coraz bardziej powszechne problemy ze spłatą należności wśród klientów. Okazało się to szczególną okazją dla firm windykacyjnych.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:widnykacja,   biznesDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.