Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16925) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (71) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
19 / 16oC
Jutropogoda
21 / 13oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Show Kopińskiej w rezerwach. Medyk II zdeklasował ... (0)Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)

Cyfryzacja procesu budowlanego

Materiał promocyjny

Dodano: 23.02.2021 11:33

W Polsce trwa cyfryzacja procesu budowlanego. Administracja państwowa pracuje obecnie nad jednym punktem dostępu dla wszystkich usług budowlanych (E-budownictwo). Przewiduje się, że powinien być on gotowy do 2022 roku.

W Polsce trwa cyfryzacja procesu budowlanego. Administracja państwowa pracuje obecnie nad jednym punktem dostępu dla wszystkich usług budowlanych (E-budownictwo). Przewiduje się, że powinien być on gotowy do 2022 roku. Obecnie wiele spraw można załatwiać na dwa sposoby - elektronicznie oraz składając tradycyjny, papierowy wniosek.
 

Kto wdraża cyfryzację procesu budowlanego w Polsce?

Za cyfryzację procesu budowlanego w naszym kraju odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwo Rozwoju. Dzięki wytężonej pracy informatyków oraz urzędników w pierwszym etapie powstał serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl - to nowoczesna platforma, która w tym momencie pozwala na elektroniczne wypełnienie 10 typów wniosków. Już jesienią ma być uruchomiona możliwość składania ich przy pomocy platformy ePUAP - wystarczy mieć założony Profil Zaufany.

W przyszłości będziemy mieć wybór, czy jako uczestnik procesu budowlanego złożymy dokumenty przy pomocy platformy online, czy może w sposób tradycyjny - wystarczy wydrukować wypełniony wniosek i własnoręcznie złożyć go w urzędzie. W tym momencie elektroniczne formularze wniosków są przygotowane dla następujących spraw:

 • zgłoszenie rozbiórki,
 • wniosku o pozwolenie na rozbiórkę budynku,
 • zgłoszenia robót budowlanych (wyjątek stanowi przypadek, kiedy do zgłoszenia należy dołączyć projekt),
 • złożenia wniosku o przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
 • złożenia wniosku o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • złożenia wniosku o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
 • złożenia wniosku o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
 • zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
 • złożenia wniosku o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego lokalu, budynku lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
   

Rejestr osób z uprawnieniami budowlanymi e-CRUB

Kolejne novum, które niebawem wejdzie w życie, to powstanie elektronicznego, centralnego rejestru osób z uprawnieniami budowlanymi, który nazywa się e-CRUB. Będzie w nim ok 123 tys. rekordów. Systemem ma zarządzać GUNB, biorąc pod uwagę dane z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP.

Baza ma być pomocą dla urzędników oraz inwestorów w weryfikacji kwalifikacji do wykonywania zawodu projektantów oraz inżynierów, z którymi planują oni nawiązać współpracę.

Cyfryzację procesu budowlanego mają także usprawnić elektroniczne dzienniki budowy. Obecnie jest to rozwiązanie dodatkowe, które oferują duże platformy dla budowlańców oraz deweloperów (np. PlanRadar). Znacznie ułatwia on współpracę wielu specjalistów oraz podwykonawców, którzy wykonują projekt budowlany.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:IT,   inwestycje,   budownictwoDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.