Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportCeluloza - właściwości i zastosowanie

Celuloza - właściwości i zastosowanie

Materiał promocyjny

Dodano:
Celuloza - właściwości i zastosowanie

Celuloza to związek organiczny występujący w roślinach, który znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a nawet medycznym! Mówimy, gdzie można ją znaleźć, za co odpowiada i czy warto ją stosować!

Celuloza to węglowodan występujący w ścianach komórkowych roślin wyższych oraz niektórych grzybów, glonów i bakterii. W postaci czystej jest białą, bezsmakową oraz bezwonną substancją, występującą pod postacią nitek. Jest jednym ze składników niezbędnego dla zdrowia błonnika. Ma właściwości silnie wiążące wodę. W wielu produktach jest odpowiedzialna za ich konsystencję końcową. Oto, jakie jeszcze pełni funkcje!

Celuloza w pożywieniu - jak działa na organizm?

Celuloza nie jest rozkładana przez organizm człowieka. To jednak nie znaczy, że nie jest mu ona potrzebna. Celuloza, jako błonnik, wspomaga odpowiednią pracę jelit. Jest niezbędna do wytworzenia prawidłowej mikroflory jelitowej oraz regularnych wypróżnień. Celuloza pęcznieje w żołądku, powodując uczucie sytości, dlatego jej dużą ilość powinny przyjmować zwłaszcza osoby, które się odchudzają. Zjadając duże ilości celulozy, należy jednak pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Celuloza pozytywnie wpływa także na ciśnienie tętnicze oraz obniża poziom złego cholesterolu w organizmie. Można ją spotkać we wszystkich produktach roślinnych, zwłaszcza w świeżych warzywach, takich jak: brukselka, jarmuż czy groch.

Celuloza jako dodatek do przetworzonej żywności

Celuloza występuje także pod nazwą E460. Jest to dodatek do żywności stosowany w różnego rodzaju produktach przetworzonych i instant, które mają osiągnąć określoną konsystencję przed zjedzeniem. Celuloza powoduje zagęszczenie oraz pęcznienie jedzenia. Jest częstym składnikiem zupek w proszku czy majonezów. Celuloza znajduje swoje zastosowanie także w produkcji pieczywa czy słodkości, dzięki którym pozostają one pulchne i nie zbrylają się.

Celuloza mikrokrystaliczna, używana jako E460, jest substancją bezpieczną, działa w organizmie tak samo, jak celuloza dostarcza w produktach posiadających ją naturalnie. Spożywana w dużych ilościach może jednak wywoływać wzdęcia u osób ze szczególnie wrażliwym układem pokarmowym.

Celuloza w kosmetyce

Celulozę znajdziemy w wielu kosmetykach, takich jak pudry, szampony czy balsamy. Jest w nich odpowiedzialna za tworzenie odpowiedniej konsystencji. W kosmetyce wykorzystuje się kilka różnych rodzajów celulozy, charakteryzujących się różnymi właściwościami. Na uwagę zasługuje hydroksyetyloceluloza, która w wielu produktach służy za substancję ochronną. Tworzy nieprzepuszczającą barierę na twarzy lub włosach, tym samym chroniąc ciało przed nieprzyjemnymi warunkami zewnętrznymi. Jest stosowana także do produkcji pasty do zębów.

Celuloza jest także składnikiem papieru toaletowego.

Celuloza w medycynie i farmaceutyce

Celuloza jest jednym z materiałów używanych do produkcji kapsułek powlekanych, w których stanowi barierę ochronną leku przed światem zewnętrznym, zwłaszcza wilgocią. Jest także jednym z elementów, dzięki któremu w lekach można zastosować mechanizm opóźnionego uwalniania substancji czynnej do organizmu. Jest również używana jako stabilizator w produktach stosowanych do leczenia infekcji powstałych w ranach.

Celuloza bakteryjna, produkowana głównie przez bakterie, jest tworzywem, w którym przemysł medyczny pokłada bardzo dużą nadzieję. Ze względu na swoje specyficzne właściwości mechaniczne i wysoką stabilność strukturalną, może być wykorzystywana w przyszłości w tworzeniu sztucznych naczyń krwionośnych i regenerowaniu układu kostnego. Jej wielkim atutem jest ekologiczne pozyskiwanie, w przeciwieństwie do wielu innych materiałów używanych w medycynie, celuloza jest tworzywem naturalnym. Celuloza bakteryjna jest także odporna na promieniowanie UV. Niestety, na ten moment, produkcja z jej udziałem jest niezwykle kosztowna.

Więcej o zastosowaniu celulozy przeczytasz tutaj: https://ekohub.pl/celuloza

Bez niej z pewnością mielibyśmy mniejsze możliwości w niektórych dziedzinach przemysłu. Celuloza jest bezpiecznym i pożądanym w diecie związkiem chemicznym. Warto więc korzystać z jej właściwości i regularnie ją spożywać.

EkoHub to serwis z eko poradami, aby przyczynić się do ochrony środowiska.

Więcej przydatnych informacji o tematyce budowlanej znajdziesz w serwisie ebudowa.pl.

Czytaj więcej na temat:celuloza, zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole