LM.plSportSiódme zwycięstwo w lidze. Gdynia wreszcie podbita

Siódme zwycięstwo w lidze. Gdynia wreszcie podbita

Do ostatnich sekund ważyły się losy spotkania Basketu Gdynia z Chematem Basket Konin. Ostatecznie oba zespoły podzieliły zaledwie trzy punkty.

Mecz w Gdyni był prawdopodobnie kluczowym spotkaniem fazy o utrzymanie Tauron Basket Ligi Kobiet. Choć do końca sezonu pozostały jeszcze cztery mecze koninianki mają już obecnie trzy punkty przewagi nad strefą spadkową. Wszystko to dzięki niedzielnemu zwycięstwu z Basketem Gdynia.

Pierwsza kwarta wygrana została nieznacznie przez podopieczne Vadima Czeczuro. Początkowo wyrównana gra zamieniła się w prowadzenie gdynianek dzięki świetnej passie trzech celnych rzutów z dystansu w wykonaniu Dominiki Miłoszewskiej i Kateryny Dorogobuzowej. Gdyniankom na wysokie prowadzenie nie pozwoliła Gloria Brown, w końcówce straty zmniejszyła również Aaryn Ellenberg, ale i tak Basket triumfował 21:18.

Na początku drugiej części spotkania do remisu 23:23 doprowadziła Gloria Brown. Znów jednak celna trójka gdynianek pozwoliła im odskoczyć od koszykarek z Konina. Kilkupunktowa przewaga Basketu utrzymywała się przez większość wyrównanej kwarty. Końcowe minuty znów należały do przyjezdnych, trafiały Gloria Brown i Renee Taylor. Mimo tego po pierwszej połowie Gdynia prowadziła 42:38.

Decydująca o losach spotkania była kwarta trzecia. Dobrze rozpoczęła ją Marta Urbaniak wraz z Anią Dąbek, a później już swój show prezentowała Renee Taylor. Amerykanka trafiła dziewięć punktów z rzędu, doprowadzając do prowadzenia Chematu Basket 52:49. Kolejne punkty dołożyły Ellenberg, Płóciennik i Baletić. Koninianki wygrały kwartę 21:13 i prowadziły 59:55.

Po pięciu minutach czwartej kwarty wydawało się, że mecz jest praktycznie rozstrzygnięty. Chemat Basket zwiększył bowiem prowadzenie do dwunastu punktów. Wtedy jednak dwukrotnie z dystansu trafiła Angelika Stankiewicz i nagle przewaga koninianek stopniała do sześciu oczek. Chwilę oddechu dała koszykarkom z Konina Marta Urbaniak, również trafiając za trzy. W ciągu kolejnych dwóch minut gdynianki zdobyły jednak sześć punktów z rzędu.

Minutę przed końcem przewaga przyjezdnych wynosiła zaledwie trzy oczka. W decydującym momencie celnie rzuciła Renee Taylor. 35 sekund przed ostatnim gwizdkiem dwa rzuty wolne wykorzystała jeszcze Dorogobuzowa. Piłkę otrzymały koninianki i choć nie zdobyły już punktów, zdołały utrzymać prowadzenie i ostatecznie zwyciężyć 79:76.

Dzięki wygranej Chemat Basket ma już trzy punkty przewagi nad Basketem Gdynia i Widzewem Łódź. W najbliższą środę podopieczne Daliusa Ubartasa zmierzą się na wyjeździe z Pszczółką AZS UMCS Lublin.

Basket Gdynia – Chemat Basket Konin 76:79 (21:18, 21:20, 13:21, 21:20)
Chemat Basket Konin: Renee Taylor (25), Gloria Brown (18), Aaryn Ellenberg (12), Marta Urbaniak (8), Anna Dąbek (6), Iwona Płóciennik (4), Ana Baletić (4), Aleksandra Kaja (2), Żaneta Durak, Inesa Visgaudaite.