Skocz do zawartości
LM.plSportKiedy stosować odżywki białkowe

Kiedy stosować odżywki białkowe

Dodano:
Kiedy stosować odżywki białkowe

Odżywki białkowe są popularne wśród sportowców. Najczęściej stosuje się je jako alternatywę lub uzupełnienie posiłków białkowych. Kiedy zaleca się przyjmowanie tych odżywek?

Odżywki białkowe są popularne wśród sportowców. Najczęściej stosuje się je jako alternatywę lub uzupełnienie posiłków białkowych. Kiedy zaleca się przyjmowanie tych odżywek?

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Nasza dieta opiera się głównie na trzech makroskładnikach, bez których organizm nie mógłby funkcjonować prawidłowo. Są to tłuszcze, węglowodany oraz białko. Pierwsze dwa związki dostarczają nam energię, zaś białko (oprócz wartości energetycznej) odpowiada też za inne procesy. Może być budulcem, regulatorem, jak i regeneratorem. Bardzo dobrym źródłem białka są ryby i mięso, a także jaja, mleko i soja. Niepełnowartościowe można znaleźć także w zbożach, roślinach strączkowych, jak i nasionach.

W sklepach sportowych oraz ze zdrową żywnością można nabyć suplementy białkowe, które są bardzo popularne wśród profesjonalnych sportowców oraz u osób aktywnych fizycznie. Wyróżnia się odżywki bazujące na białku zwierzęcym, roślinnym lub serwatkowym. To ostatnie jest najpopularniejsze i dzieli się na trzy rodzaje:

Kiedy najlepiej stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem diety w sytuacjach podwyższonego zapotrzebowania kalorycznego, jak np. wysiłek fizyczny. Z tego powodu są one popularne właśnie wśród profesjonalnych sportowców i osób trenujących regularnie np. na siłowni. Z tego rodzaju suplementów mogą korzystać zarówno osoby chcące budować masę mięśniową, jak i te będące na redukcji.

Po odżywki białkowe najczęściej sięga się po wysiłku fizycznym, gdyż wspomagają one regenerację. Jednak poleca się je również jako dodatek do kolacji. W tym wypadku najpopularniejsza jest kazeina, czyli białko z mleka, które jest wolniej przyswajane przez organizm. Odżywki białkowe mogą być również stosowane jako awaryjny posiłek, np. w przypadku braku czasu na jego przygotowanie.

Warto dodać, że białkowe odżywki są dostępne w różnych smakach, dzięki czemu przyrządzane z nich shake’i smakują bardzo dobrze. Można tu wymienić chociażby smak ciastek, truskawek, czekolady, czy wanilii. Oprócz napojów, można używać ich do przyrządzania różnych potraw i deserów, szczególnie w sytuacjach, gdy podstawowa dieta jest uboga w produkty będące źródłem białka.

Jakie białko jest najlepsze dla osoby trenującej?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych, które nie tylko różnie się wchłaniają, ale także nieco inaczej działają. Wybór odpowiedniego dla siebie suplementu będzie zależeć zarówno od wykonywanych treningów i ich intensywności, jak i od postawionych sobie celów i stosowanej diety.

Osoby będące na tzw. “masie” będą przyjmować inne suplementy, niż osoby chcące wejść na redukcję. Podobnie sprawa ma się ze sportowcami uprawiającymi sporty siłowe oraz te, które trenują sporty wyczynowe. Dlatego też do wyboru odżywki białkowej, warto sięgnąć po poradę trenera, bądź dietetyka.

Czytaj więcej na temat:
dieta, odżywki, suplementacja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole