Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wybór prezydenta Konina zależy od tych, którzy... pozostaną w domach

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

PILNE

Od godz. 13.30 wstrzymana z powodu awarii dostawa wody na ul. Karłowicza 5. Na czas przerwy będzie podstawiona cysterna.

LM.plSportMariusz Rumak współtworzył program dla Górnika. To ma być nowa Akademia

Mariusz Rumak współtworzył program dla Górnika. To ma być nowa Akademia

Dodano: , Żródło: LM.pl
Mariusz Rumak współtworzył program dla Górnika. To ma być nowa Akademia
Wywiad

Odbudować akademię po latach zaniedbań, unifikować szkolenie i stawiać na chłopaków z regionu - tak ma wyglądać nowy pomysł na drużyny młodzieżowe Górnika Konin. Odpowiedzialni za niego są Czesław Owczarek i Piotr Krzyżanowski.

We wtorek opublikowaliśmy wywiad z nowym prezesem Górnika Konin Arielem Szczesiakiem, a dziś prezentujemy drugą odsłonę rozmów o konińskim klubie. Czesław Owczarek, tymczasowy trener pierwszej drużyny i dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Koninie oraz Piotr Krzyżanowski, koordynator Akademii Piłkarskiej Górnika Konin opowiadają o tym, jak ma wyglądać szkolenie w klubie i co zrobić, by pomysły i wizje nie pozostały tylko na papierze.

Bartosz Skonieczny: Jakiś czas temu przejął pan, mówię o trenerze Czesławie Owczarku, pierwszy zespół Górnika. Może pan nakreślić, jak wygląda ten zespół w tym momencie? Wiemy, jakie były wyniki, ale interesuje mnie potencjał tych chłopaków. O co będą walczyć w V lidze?

Czesław Owczarek: Na pewno w tych chłopakach drzemie potencjał i nie jest wydobyty do końca. Mam nadzieję, że nie jest na tak niskim poziomie, jak pokazuje miejsce drużyny w tabeli. W ostatnich meczach chcemy jeszcze nad tym popracować i to zmienić, żeby się dobrze poczuli w grze. Po każdym spadku dochodzi do zmian kadrowych, zmienia się struktura organizacyjna klubu i to jest normalne. Okręg koniński jest na tyle solidny, że można znaleźć wzmocnienia, zwłaszcza w V lidze. Pozwoli to takiemu przebudowanemu zespołowi walczyć o czołowe miejsca.

Górnik ze swoją historią, potencjałem, jaki ma, zawsze będzie musiał walczyć o trofea, bez względu na to, w jakiej lidze będzie występował. Organizacja klubu w ostatnich latach była na tyle źle pomyślana, że ta sytuacja, którą teraz mamy, jest odzwierciedleniem pracy, która była zaniedbana.

Mental to chyba spory problem u tych chłopaków. Przez dwa lata przegrywać mecze – to musiało jakieś piętno na nich odcisnąć. Da się to odwrócić? Czy to jest coś, co złamało tych chłopaków?

CO: Ważną rzeczą jest wprowadzanie młodych zawodników do drużyny. Rzucenie ich na głęboką wodę, nieprzygotowanych, źle wpływa mentalnie na nich. Oni powinni  nabierać doświadczenia stopniowo, czuć się coraz pewniej w grze i w finalnym zakończeniu powinniśmy widzieć zawodnika cieszącego się z gry. Jeśli przyjdą zwycięstwa to radość z gry wróci i będą mocniej pracowali, by być odpornym na porażki. Sytuacja jest taka, a nie inna, nie zazdroszczę im, że zostali rzuceni na głęboką wodę, ale takie są realia.

Przechodząc już do szkolenia – co chcecie zrobić w Górniku? Co zmienić, by odbudować szkolenie w klubie?

Piotr Krzyżanowski: Naszym celem jest, by w przeciągu trzech, czterech lat ułożyć szkolenie w odpowiedni sposób, by zostało ono ujednolicone w całej akademii. Chcemy pracować w dwóch blokach. W pierwszym, od sześciu do trzynastu lat, stworzony jest już program przy współpracy z trenerem Mariuszem Rumakiem. Drugim blokiem jest blok od czternastego do dziewiętnastego roku życia. Nad tym blokiem będziemy pracować, wdrażając go i modyfikując, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zostanie podzielony na dwie części. Roczniki przed pójściem do SMS Konin i te, które w nim już są. Natomiast jeden blok będzie wynikał z drugiego tak, by zachować ciągłość szkolenia. 

Będziemy się skupiać na tym, aby ujednolicić strukturę zarówno szkoleniową, ale też organizacyjną całej akademii. Chcemy, by klub miał swoje DNA, żebyśmy byli rozpoznawalni w regionie nie tylko pod względem sportowym ale również zachowania zawodników i ich podejścia. Tak, by każdy z klubów wiedział, że gra z Górnikiem Konin.

Chcemy skupić się na tym, by dać dużą swobodę w rozwoju zawodnikowi. Będziemy kłaść nacisk na to, że to nie trener jest najważniejszy, a zawodnik. Indywidualizacja jest szalenie istotna. Chcemy stworzyć zawodnikowi takie środowisko, żeby mógł rozwijać się płynnie i optymalnie, aby umiał podejmować na boisku odpowiednie decyzje.

CO: To nie będzie łatwe w realizacji. Borykamy się ze strukturą, która nie jest do końca pełna. Brakuje w niektórych zespołach zawodników. Musimy zrobić nabory uzupełniające. Trzeba pracy, zakasać rękawy, przekonać trenerów do lepszej pracy, bo ten okres, który był, nie został przez nich do końca, z różnych względów, wykorzystany.

W ostatnich latach była spora rotacja wśród trenerów grup młodzieżowych. Będziecie szukać nowych twarzy? Może nakłaniać do powrotu trenerów, którzy z klubu odeszli?

CO: Takie zmiany nastąpią. Ktoś może nie będzie się pisał na ten projekt, będzie miał inne plany. Szukamy ludzi i trenerów, którzy będą zaangażowani w ten projekt i którzy mu podołają. Na poszczególnych szczeblach będzie to bardzo wymagające.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole