Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości5 ciekawostek o samochodach hybrydowych

5 ciekawostek o samochodach hybrydowych

Materiał promocyjny

Dodano:
5 ciekawostek o samochodach hybrydowych
Materiał promocyjny

Myślisz, że wiesz już wszystko o samochodach hybrydowych? A może dopiero chcesz poznać kilka ciekawych informacji o hybrydach? Już teraz poznaj nasze 5 ciekawostek o samochodach hybrydowych!

Samochody hybrydowe – 5 sprawdzonych ciekawostek

Nie da się ukryć, że samochody hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników, a zdaniem wielu stanowią nawet przyszłość motoryzacji. Można również zaryzykować stwierdzenie, że dzięki rosnącemu zainteresowaniu ze strony użytkowników świadomość i wiedza dotycząca tej technologii oraz aut hybrydowych jest bardzo wysoka. Mimo to postanowiliśmy zaprezentować 5 ciekawostek dotyczących aut hybrydowych – coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby dopiero poznające tę krainę w świecie motoryzacji, jak i pasjonaci od lat będący w branży.

  1. Hybryda niejedno ma imię – silnik hybrydowy może być nie tylko zbudowany w różnorodny sposób, ale też na różnych zasadach pracować. Zasadniczo wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje hybryd: HEV, mHEV i PHEV. Pierwsza z wymienionych to jeszcze do niedawna najczęstszy wybór użytkowników, HEV określa się także jako pełną hybrydę. Pozwala na bezemisyjną jazdę na krótkich odcinkach drogi. Z kolei mHEV to tzw. miękka hybryda, wpływa na ograniczenie emisji spalin, podobnie jak pozostałe rodzaje hybryd wykorzystuje energię zmagazynowaną podczas hamowania do jazdy – lecz tylko przy niskich prędkościach. PHEV to natomiast hybryda, która pozwala na bezemisyjne pokonanie nawet kilkudziesięciu kilometrów. Aktualnie to właśnie ten typ hybrydy cieszy się największym zainteresowaniem ze strony kierowców.
  2. Tylko hybrydę PHEV można ładować – właśnie dlatego określa się ją również hybrydą plug-in. O ile oczywistym wydaje się, że możesz to robić na specjalnych stacjach ładowania czy za pomocą Wallboksa, to nie każdy wie, że hybrydę plug-in możesz ładować także za pomocą zwykłego gniazda elektrycznego, jakie masz w swoim garażu. Oczywiście wtedy ładowanie trwa nieco dłużej, efekt jest jednak dokładnie taki sam.
  3. Czy wiesz, że akumulator w samochodzie hybrydowym może mieć żywotność przekraczającą nawet 10 lat? Dla wielu może się to wydać zaskakujące, tym bardziej biorąc pod uwagę intensywność wykorzystania akumulatora w takiej jednostce. Nie dość, że bardzo często dochodzi do ładowania i rozładowywania jednostki, to jeszcze w czasie pracy wydzielane są znaczne ilości ciepła, co również niekorzystnie wpływa na stan akumulatora. Dlatego też producenci stosują systemy chłodzenia oparte np. na obiegu powietrza. Pozwala to na utrzymanie optymalnych parametrów pracy.
  4. Samochody hybrydowe nie mają biegu wstecznego – czy to znaczy, że nie można nimi jeździć do tyłu? Oczywiście, że nie! W pełni hybrydowe auta nie mają skrzyni biegów w tradycyjnym znaczeniu tego określenia i to z tego powodu nie ma równie tradycyjnego biegu wstecznego. Jeżeli zatem chcesz jechać do tyłu, do pracy wkracza silnik elektryczny – oczywiście po zmianie kierunku jego obrotów.
  5. Samochody hybrydowe to nie nowość na rynku motoryzacyjnym. Rzecz jasna wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie i systemy, dzięki którym możesz jeździć zupełnie innymi samochodami niż jeszcze choćby 2 dekady temu, warto jednak mieć świadomość, że za pierwszą hybrydę w historii uważa się auto z 1900 roku, w którym to silnik spalinowy produkował prąd dla silników elektrycznych, które to z kolei napędzały koła.
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole