Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Materiał promocyjny

Dodano:
Czym zajmuje się biuro rachunkowe?
Materiał promocyjny

Zanim skorzystamy z oferty biura rachunkowego, warto poznać nie tylko zakres jego usług, ale również zakres jego odpowiedzialności. Co powinien zrobić przedsiębiorca osobiście, a co może wykonać za niego biuro rachunkowe? 

Obowiązki biura rachunkowego

Obowiązki biura rachunkowego wylicza treść ustawy o rachunkowości. Niezależnie od oferty firmy, wśród usług oferowanych przez biuro rachunkowe pojawi się zatem między innymi:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • inwentaryzacja stanu aktywów i pasywów,
  • rejestrowanie zdarzeń księgowych na podstawie dowodów księgowych,
  • ustalanie wyniku finansowego,
  • przechowywanie dowodów księgowych i innych dokumentów.

Biura rachunkowe mogą oferować również inne usługi. Przykładowo, biuro rachunkowe Eurokadra.expert proponuje przedsiębiorcom także kompleksową obsługę kadrowo-płacową czy audyt legalizacji zatrudnienia. Wśród usług biura księgowego może znajdować się także ewidencja VAT i przygotowywanie deklaracji VAT, CIT czy PIT. 

W dużym skrócie można powiedzieć, że biura rachunkowe zajmują się zarówno rozliczeniami podatkowymi firm, jak i prowadzeniem pełnej księgowości, zatem znacząco ułatwiają prowadzenie działalności spółkom i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. 

Jak wygląda praca biura rachunkowego w praktyce?

W dużym uproszczeniu można podsumować pracę biura rachunkowego do świadczenia pomocy przedsiębiorcom. Księgowi z profesjonalnego biura powinni bowiem służyć poradą nie tylko w zakresie rachunkowości, ale również w sprawach związanych z prawem podatkowym. W zależności od firmy, współpraca z biurem rachunkowym może układać się na różne sposoby. Część biur wymaga od klienta samodzielnego dostarczania dokumentacji, inne biura przejmują ten obowiązek na siebie. Co więcej, oferta usług biura księgowego może być dzisiaj znacznie szersza niż wynika to z przepisów ustawy o rachunkowości. Wiele biur oferuje dodatkowo między innymi przygotowywanie analiz i prognoz finansowych, archiwizację dokumentów czy też windykację należności. 

Za co odpowiada biuro rachunkowe?

Jedną kwestią są obowiązki biura rachunkowego, a drugą odpowiedzialność biura, czyli sprawy, za które odpowiada biuro w imieniu przedsiębiorcy. Biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność za wypełnianie warunków zawartej z klientem umowy i prawidłowe wykonywanie przewidzianych w niej obowiązków. Ma prowadzić rachunkowość klienta zgodnie z obowiązującym prawem oraz stosować się do aktualnych przepisów podczas prowadzenia ksiąg czy przeprowadzania inwentaryzacji. Biuro nie odpowiada natomiast za błędy, które wynikają z zatajenia informacji przez klienta, a także za błędy w zeznaniach podatkowych bezpośrednio przed Urzędem Skarbowym - odpowiada za nie jedynie przed swoim klientem, który pełni nad firmą nadzór pośredni. 

Zasadniczo, biuro rachunkowe zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji ryczałtowej oraz ewidencji VAT. Reprezentuje klienta w kontaktach z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Może oferować też usługi kadrowo-płacowe. W zależności od zakresu działalności biura, wśród jego usług może znaleźć się nawet bieżąca obsługa telefoniczna i mailowa klientów czy wystawianie faktur. Przed zawarciem umowy z konkretnym biurem warto dokładnie zapoznać się więc z jego pełną ofertą i wszystkimi dostępnymi usługami. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole