Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKramsk. Festiwal kultury „W stronę tradycji”. Oj, dana, dana…

Kramsk. Festiwal kultury „W stronę tradycji”. Oj, dana, dana…

Dodano:
Kramsk. Festiwal kultury „W stronę tradycji”. Oj, dana, dana…

W najbliższą niedzielę, 11 czerwca, w Kramsku odbędzie się  Festiwal Kultury „W stronę tradycji”. 

W najbliższą niedzielę, 11 czerwca, w Kramsku odbędzie się  Festiwal Kultury „W stronę tradycji”. 

Od godz. 14.00 amfiteatr wypełnią wydarzenia muzyczne, plastyczne i taneczne adresowane do dzieci i dorosłych. Będzie można posłuchać m.in. kapel ludowych, zespołów śpiewaczych, instrumentalistów, skosztować tradycyjnych potraw, odwiedzić kiermasz sztuki ludowej i wziąć udział w zabawie tanecznej „Oj, dana, dana…”.  Atrakcji i ciekawych wydarzeń nie zabraknie: otwarte warsztaty garncarskie, wikliniarskie, rzeźbiarski i haftu. Kolejnym punktem programu przybliżającym tradycje ludowe młodemu pokoleniu będzie edukacyjna akcja plastyczna polegająca na pokolorowaniu kredkami przygotowanych rysunków przedstawiających pary tancerzy w regionalnych strojach ludowych.
 
W części konkursowej festiwalu na scenie zobaczymy: 4 kapele ludowe, 8 solistów śpiewaków, 3 instrumentalistów, 9 ludowe zespoły taneczne i 10 śpiewacze, 3 zespoły stylizowane. Jurorzy w szczególności oceniać będą zgodność prezentacji z tradycjami danego regionu (dobór repertuaru, stan zachowania kostiumów i gwary oraz instrumentarium). W Komisji Artystycznej zasiądą: prof. Piotr Dahlig – muzykolog, etnograf, kierownik Katedry Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii UW, juror wielu konkursów folklorystycznych w Polsce, Dorota Kalinowska – etnograf z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Piotr Kulka - wieloletni tancerz, obecnie kierownik zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, instruktor, choreograf.
Zdobywca głównej nagrody otrzyma nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych - Kazimierz Dolny 2017.
 
Równolegle do prezentacji muzycznych odbędzie się konkurs wysypywania wzorów piaskiem. Uczestnicy, podobnie jak w poprzednich latach, stworzą wzory kujawskie miałkim, białym piaskiem na specjalnie przygotowanej do konkursu powierzchni. Imprezie towarzyszyć będzie także kiermasz rękodzieła artystycznego. Regionalni twórcy, artyści pokażą m.in. serwety, rzeźby, haft, wyroby garncarskie oraz wiklinę. Podczas kiermaszu wyroby kulinarne przygotują członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z regionu.
 
Integralną częścią festiwalu jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”. Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Uczestnicy dostarczają: pisanki, pająki, lalki, obrazy malowane na szkle, kwiaty z bibuły, haftowane obrusy i serwety, rzeźby. W trakcie Festiwalu będzie je można obejrzeć w świetlicy katechetycznej obok amfiteatru w Kramsku, natomiast od 13 czerwca do 15 lipca – w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (Okólna 47a).
 
Na zakończenie festiwalu przewidziano potańcówkę „Oj dana, dana…”. Będzie to zabawa taneczna oparta na muzyce tradycyjnej, granej na żywo, z zabawami, konkursami, nauką tańca. Prowadzenie i koordynacja zabawy: Anna i Krzysztof Respondek, Anna Maria Gałczyńska – instruktorzy ds. dziedzictwa niematerialnego z Kalisza.
 
Na wydarzenie zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, Urząd Gminy w Kramsku. Współfinansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Festiwal to ostatnia odsłona projektu „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej na temat:festiwal kultury,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole