Dzisiaj jest niedziela 21 października 2018, imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21027) SPORT FORUM FIRMY (5244) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
11 / 8oC
Jutropogoda
11 / 6oC
Pojutrzepogoda
8 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

Frekwencja na godz. 12:00: Konin -15,14%, Koło - 15,06%, Turek - 13,15%, Słupca - 16,44%

Polecamy:

LM Extra. Jedno miasto, wiele wyznań. Szukając tego, co łączy

Dodano: 1.04.2018 12:30
Źródło: LM.pl

Aż siedem kościołów różnych wyznań działa obecnie w Koninie. W przeszłości było ich jeszcze więcej. Choć na co dzień może tego nie widać, wielowyznaniony Konin wcale nie jest fikcją.

Katolicy, ewangelicy, zielonoświątkowcy, czy baptyści - to wyznawcy tylko kilku spośród różnych chrześcijańskich wyznań obecnych w Koninie. A przecież oprócz wspólnot są w naszym mieście również pojedynczy wierni innych religii, np. judaizmu, obecnego w Koninie od wieków. Jak się między sobą dogadują? Czy więcej ich dzieli, czy łączy? Jak kształtowały się ich dzieje w Koninie?

Zapraszamy w podróż po religiach, wyznaniach i kościołach. Po Koninie - miejscu, gdzie ,,zbiegały się wątki z różnych części Europy".

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

POPULARNE KOMENTARZE

Nieważne do jakiego wyznania człowiek należy ważne żeby był dobrym człowiekiem kochał drugiego człowieka ,i to wystarczy -a zarazem takie trudne
Dodano: 1.04.2018 14:35    Przez: ~kn
Leon , XXI wiek nie ma tu nic do tego. Dopóki człowiek będzie chodził po ziemi zawsze będzie w coś wierzył, czegoś się bał, czymś się zachwycał, czegoś poszukiwał. Tylko puste mózgi takie jak ty, erwin, Pn, rokita, zx, as, Urlich, Krewa, niczego nie poszukują - Oni już wszystko wiedzą.
Dodano: 1.04.2018 16:09    Przez: ~Filozof
Nareszcie jakiś przyzwoity materiał. Brawo.
Dodano: 1.04.2018 14:14    Przez: ~Jajo Pańskie
niezaleznie od wiary czlowiek czlowiekowi nie powinien byc wilkiem ale nader czesto o tym zapominamy
Dodano: 1.04.2018 18:08    Przez: ~anty

KOMENTARZE

A wy ciągle konin jest wiele gmin zaslugujacych na uwagę np kramsk Golina sompolno itp
Dodano: 01.04.2018 13:02    Przez: ~Gvvg
Każda religia ma ten sam cel- zniewolić człowieka - że żyjcie to grzech !! religia to opium dla plebsu !!! tak trzymać i nie popuszczać !!!! nawet na wyznanie
Dodano: 01.04.2018 13:52    Przez: ~erwin
To twoja religia erwin ma jedna wade... ludzi wśród tej religii.
Dodano: 01.04.2018 14:50    Przez: ~Religia
niezaleznie od wiary czlowiek czlowiekowi nie powinien byc wilkiem ale nader czesto o tym zapominamy
Dodano: 01.04.2018 18:08    Przez: ~anty
avatar Poza Kościołem nie ma zbawieniaUczcie ich, że jeden jest także prawdziwy Święty Kościół, to jest Kościół Katolicko-Apostolsko-Rzymski; że jedna jest tylko Katedra na Piotrze słowem Pańskim ufundowana , poza którą ani prawdziwej wiary znaleźć, ani wiecznego zbawienia dostąpić nie można; że ten, kto za matkę nie ma Kościoła, Boga też za Ojca mieć nie może, i że na próżno schlebiają sobie ci, którzy utrzymują, że są w Kościele, skoro porzucili Katedrę Piotra, na której Kościół jest zbudowany.
Dodano: 01.04.2018 20:11    Przez: Tomasz Kobrzycki
to niech gminy robią swój portal, dziwne aby koniński portal rozczulał się nad Goliną czy Sompolnem
Dodano: 02.04.2018 00:08    Przez: ~:))
Panie Tomku Pana bałwochwalczy kościół będzie zniszczony, jest tylko kwestią czasu- kiedy, czy przed powtórnym przyjściem Jezusa, czy też w momencie powtórnego przyjścia sam Pan Jezus go zniszczy jako gniazdo szatana.
Dodano: 02.04.2018 11:52    Przez: ~Chrzescijanin
Nareszcie jakiś przyzwoity materiał. Brawo.
Dodano: 01.04.2018 14:14    Przez: ~Jajo Pańskie
Nieważne do jakiego wyznania człowiek należy ważne żeby był dobrym człowiekiem kochał drugiego człowieka ,i to wystarczy -a zarazem takie trudne
Dodano: 01.04.2018 14:35    Przez: ~kn
Siedem wyznań ? To o siedem za dużo. Każda sekta wyznaniowa szuka głupich i naiwnych żeby wyprać im mózg swoimi wymyślonymi bzdurami. Aż dziwne że w XXI wieku jeszcze to istnieje.
Dodano: 01.04.2018 14:56    Przez: ~Leon
Leon , XXI wiek nie ma tu nic do tego. Dopóki człowiek będzie chodził po ziemi zawsze będzie w coś wierzył, czegoś się bał, czymś się zachwycał, czegoś poszukiwał. Tylko puste mózgi takie jak ty, erwin, Pn, rokita, zx, as, Urlich, Krewa, niczego nie poszukują - Oni już wszystko wiedzą.
Dodano: 01.04.2018 16:09    Przez: ~Filozof
Filozof, malutki człowieczku jaki ty jesteś biedny intelektualnie. Wyrazy współczucia.
Dodano: 02.04.2018 08:07    Przez: ~Ania
Popieram "Filozofa", lewacy to robactwo.
Dodano: 02.04.2018 11:55    Przez: ~Wierzący
@Fikozof - a czego ty nadal szukasz? G.... zawinietego w srebrny papierek? Lepiej poszukaj... rosumu bo hdziesz od cuebie orymitywie zwial. W sumie to mu sie nie dziwie...
Dodano: 02.04.2018 14:22    Przez: ~Pn
Jedynym prawdziwym wyznaniem jest Zbór Jezusa Chrystusa, a takiego w Koninie nie ma, a więc pozostałe zbory- kościoły nie są Jego. Zbór który by się opierał tylko i wyłącznie na Biblii byłby zborem Pana Jezusa, a więc czyste Słowo Boże bez dodatków takich jak tradycja, rytuały, obrządki, czy wszechobecne bałwochwalstwo i pogaństwo w Kościele Katolickim.
Dodano: 01.04.2018 16:00    Przez: ~Chrzescijanin
Przeczytaj sobie dzieje apostolskie „judejczycy, którzy uwierzyli nadal gorliwie trzymali się Tory”. Do czefo wysłał mesjasz uczni? Do głoszenia łaski B-ga, że wysłał pasterze po swoje owce aby zachowywali jego Prawa (w Torze). Nie żadne chrzescijanstwo z wieku III
Dodano: 01.04.2018 16:03    Przez: ~Nhhj
Stary Testament skierowany jest do Hebrajczyków, Nowy zaś do Chrześcijan, wyznawców i uczniów Jezusa Chrystusa, a więc nas nie obowiązuje, Jezus jest końcem Zakonu, aby każdy był usprawiedliwiony z łaski, nie z uczynków.
Dodano: 01.04.2018 16:12    Przez: ~Chrz...
Polecam zapoznać się z oryginałem greki oraz paleohebrajskiej Biblii. „Mesjasz jest celem Tory”. Jaki ma sens mowienie Boga do proroków , ze wypisze Tore na sercach a zaraz ją znosi? Dobre dobre! Dlatego tyle whznań.
Dodano: 01.04.2018 16:35    Przez: ~Nhhj
Bajeczki,Panie kolego bajeczki ale jestes wolnym czlowiekiem wiec masz prawo tez tak myslec.
Dodano: 02.04.2018 13:32    Przez: ~realista
Ekumenia to wymysł Kościoła Katolickiego, aby położyć łapy na pozostałych mniejszych zborach i je wchłonąć, a więc prawdziwi chrześcijanie nie mogą się łączyć, a nawet zbliżać do Kościoła Katolickiego, gdyż nie jest to Kościół Boży.
Dodano: 01.04.2018 16:05    Przez: ~Chrz...
Moim skromnym zdaniem najbardziej zbliżonym zborem do Boga jest w Koninie Kościół Chrześcijan Baptystów, zaznaczam najbardziej zbliżonym, to nie znaczy, że jest 100 % zborem Jezusa Chrystusa.
Dodano: 01.04.2018 16:16    Przez: ~Chrz...
Żaden zbór nie jest poddany Bogu ale swoim nauką
Dodano: 01.04.2018 16:36    Przez: ~Rusin
A mi sie wydaje,ze wszystkie sa" dobre".
Dodano: 02.04.2018 13:33    Przez: ~realista
Tylko w społeczeństwach jednolitych etnicznie i rasowo jest możliwy pokój, bezpieczeństwo, dobrobyt. Tam gdzie jest wielokulturowość tam zawsze jest nieporozumienie, zawiść, zazdrość, nienawiść. Społeczeństwa europejskie mają się wymieszać i zatracić swoją tożsamość, podczas gdy Izrael jest państwem tylko dla Żydów, jednolity etnicznie. Również sama biblia jest książką tylko o Żydach. Są tam w niej różne historyjki z dziejów Żydów. Ja jednak wolę inne historie, w tym polską oczywiście. Zanim do Lechii przyszło chrześcijaństwo Lechici (Polacy) mieli swoją religię. W istocie nie była to religia tylko wiedza, w której nauczycielami ludzi byli mający wiedzę wieduni i wiedźmy. Pokrewną, w istocie jedyną zachowaną, słowiańską wiedzę stanowią indyjskie Wedy. Weda znaczy wiedza i Wedy zostały spisane w starożytnym języku słowiańskim. W istocie są to jedyne na świecie pisma święte w języku słowiańskim.Jednakże Słowianie w Indiach zanikli i teren przejęli czarnoskórzy Drawidzi.
Dodano: 01.04.2018 16:37    Przez: ~Artysta
Gdybyś został zesłany na bezludną wyspę /jak Napoleon na Elbę/ jaką byś wziął ze sobą książkę, bo ja tylko i wyłącznie Biblię, jako że Biblia jest Słowem Bożym, przez którą Bóg do nas ludzi mówi.
Dodano: 01.04.2018 17:12    Przez: ~Chrz...
To tylko ksiazka,papier prosze Pana a papier przyjmie wszystko jak mawial klasyk.
Dodano: 02.04.2018 13:35    Przez: ~zniesmaczony
Jeżeli ,,chrześcijaństwo” nie opiera się tylko na Słowie Bożym, a na ludzkich tradycjach, przekształceniach Biblii, to jest sektą, i nie ma kompletnie nic wspólnego z prawdziwym chrześcijaństwem.Zachęcam do czytania Biblii i żywej relacji z Jezusem Chrystusem, jedynym i prawdziwym Zbawicielem świata.
Dodano: 01.04.2018 17:22    Przez: ~chrz
1 z 2
12>>