Dzisiaj jest piątek 18 października 2019, imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17908) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 13oC
Jutropogoda
15 / 12oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wypadek w Brzeźnie. Pracownik utknął na wysokości ... (0)Piłkarska kolejka: Czy Górnik w końcu wygra na wła ... (0)

LM Extra. Jedno miasto, wiele wyznań. Szukając tego, co łączy

Dodano: 1.04.2018 12:30
Źródło: LM.pl

Aż siedem kościołów różnych wyznań działa obecnie w Koninie. W przeszłości było ich jeszcze więcej. Choć na co dzień może tego nie widać, wielowyznaniony Konin wcale nie jest fikcją.

Katolicy, ewangelicy, zielonoświątkowcy, czy baptyści - to wyznawcy tylko kilku spośród różnych chrześcijańskich wyznań obecnych w Koninie. A przecież oprócz wspólnot są w naszym mieście również pojedynczy wierni innych religii, np. judaizmu, obecnego w Koninie od wieków. Jak się między sobą dogadują? Czy więcej ich dzieli, czy łączy? Jak kształtowały się ich dzieje w Koninie?

Zapraszamy w podróż po religiach, wyznaniach i kościołach. Po Koninie - miejscu, gdzie ,,zbiegały się wątki z różnych części Europy".

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Nieważne do jakiego wyznania człowiek należy ważne żeby był dobrym człowiekiem kochał drugiego człowieka ,i to wystarczy -a zarazem takie trudne
Dodano: 1.04.2018 14:35    Przez: ~kn
Leon , XXI wiek nie ma tu nic do tego. Dopóki człowiek będzie chodził po ziemi zawsze będzie w coś wierzył, czegoś się bał, czymś się zachwycał, czegoś poszukiwał. Tylko puste mózgi takie jak ty, erwin, Pn, rokita, zx, as, Urlich, Krewa, niczego nie poszukują - Oni już wszystko wiedzą.
Dodano: 1.04.2018 16:09    Przez: ~Filozof
Nareszcie jakiś przyzwoity materiał. Brawo.
Dodano: 1.04.2018 14:14    Przez: ~Jajo Pańskie
niezaleznie od wiary czlowiek czlowiekowi nie powinien byc wilkiem ale nader czesto o tym zapominamy
Dodano: 1.04.2018 18:08    Przez: ~anty

KOMENTARZE

A wy ciągle konin jest wiele gmin zaslugujacych na uwagę np kramsk Golina sompolno itp
Dodano: 01.04.2018 13:02    Przez: ~Gvvg
Każda religia ma ten sam cel- zniewolić człowieka - że żyjcie to grzech !! religia to opium dla plebsu !!! tak trzymać i nie popuszczać !!!! nawet na wyznanie
Dodano: 01.04.2018 13:52    Przez: ~erwin
To twoja religia erwin ma jedna wade... ludzi wśród tej religii.
Dodano: 01.04.2018 14:50    Przez: ~Religia
niezaleznie od wiary czlowiek czlowiekowi nie powinien byc wilkiem ale nader czesto o tym zapominamy
Dodano: 01.04.2018 18:08    Przez: ~anty
avatar Poza Kościołem nie ma zbawieniaUczcie ich, że jeden jest także prawdziwy Święty Kościół, to jest Kościół Katolicko-Apostolsko-Rzymski; że jedna jest tylko Katedra na Piotrze słowem Pańskim ufundowana , poza którą ani prawdziwej wiary znaleźć, ani wiecznego zbawienia dostąpić nie można; że ten, kto za matkę nie ma Kościoła, Boga też za Ojca mieć nie może, i że na próżno schlebiają sobie ci, którzy utrzymują, że są w Kościele, skoro porzucili Katedrę Piotra, na której Kościół jest zbudowany.
Dodano: 01.04.2018 20:11    Przez: Tomasz Kobrzycki
to niech gminy robią swój portal, dziwne aby koniński portal rozczulał się nad Goliną czy Sompolnem
Dodano: 02.04.2018 00:08    Przez: ~:))
Panie Tomku Pana bałwochwalczy kościół będzie zniszczony, jest tylko kwestią czasu- kiedy, czy przed powtórnym przyjściem Jezusa, czy też w momencie powtórnego przyjścia sam Pan Jezus go zniszczy jako gniazdo szatana.
Dodano: 02.04.2018 11:52    Przez: ~Chrzescijanin
Nareszcie jakiś przyzwoity materiał. Brawo.
Dodano: 01.04.2018 14:14    Przez: ~Jajo Pańskie
Nieważne do jakiego wyznania człowiek należy ważne żeby był dobrym człowiekiem kochał drugiego człowieka ,i to wystarczy -a zarazem takie trudne
Dodano: 01.04.2018 14:35    Przez: ~kn
Siedem wyznań ? To o siedem za dużo. Każda sekta wyznaniowa szuka głupich i naiwnych żeby wyprać im mózg swoimi wymyślonymi bzdurami. Aż dziwne że w XXI wieku jeszcze to istnieje.
Dodano: 01.04.2018 14:56    Przez: ~Leon
Leon , XXI wiek nie ma tu nic do tego. Dopóki człowiek będzie chodził po ziemi zawsze będzie w coś wierzył, czegoś się bał, czymś się zachwycał, czegoś poszukiwał. Tylko puste mózgi takie jak ty, erwin, Pn, rokita, zx, as, Urlich, Krewa, niczego nie poszukują - Oni już wszystko wiedzą.
Dodano: 01.04.2018 16:09    Przez: ~Filozof
Filozof, malutki człowieczku jaki ty jesteś biedny intelektualnie. Wyrazy współczucia.
Dodano: 02.04.2018 08:07    Przez: ~Ania
Popieram "Filozofa", lewacy to robactwo.
Dodano: 02.04.2018 11:55    Przez: ~Wierzący
@Fikozof - a czego ty nadal szukasz? G.... zawinietego w srebrny papierek? Lepiej poszukaj... rosumu bo hdziesz od cuebie orymitywie zwial. W sumie to mu sie nie dziwie...
Dodano: 02.04.2018 14:22    Przez: ~Pn
Jedynym prawdziwym wyznaniem jest Zbór Jezusa Chrystusa, a takiego w Koninie nie ma, a więc pozostałe zbory- kościoły nie są Jego. Zbór który by się opierał tylko i wyłącznie na Biblii byłby zborem Pana Jezusa, a więc czyste Słowo Boże bez dodatków takich jak tradycja, rytuały, obrządki, czy wszechobecne bałwochwalstwo i pogaństwo w Kościele Katolickim.
Dodano: 01.04.2018 16:00    Przez: ~Chrzescijanin
Przeczytaj sobie dzieje apostolskie „judejczycy, którzy uwierzyli nadal gorliwie trzymali się Tory”. Do czefo wysłał mesjasz uczni? Do głoszenia łaski B-ga, że wysłał pasterze po swoje owce aby zachowywali jego Prawa (w Torze). Nie żadne chrzescijanstwo z wieku III
Dodano: 01.04.2018 16:03    Przez: ~Nhhj
Stary Testament skierowany jest do Hebrajczyków, Nowy zaś do Chrześcijan, wyznawców i uczniów Jezusa Chrystusa, a więc nas nie obowiązuje, Jezus jest końcem Zakonu, aby każdy był usprawiedliwiony z łaski, nie z uczynków.
Dodano: 01.04.2018 16:12    Przez: ~Chrz...
Polecam zapoznać się z oryginałem greki oraz paleohebrajskiej Biblii. „Mesjasz jest celem Tory”. Jaki ma sens mowienie Boga do proroków , ze wypisze Tore na sercach a zaraz ją znosi? Dobre dobre! Dlatego tyle whznań.
Dodano: 01.04.2018 16:35    Przez: ~Nhhj
Bajeczki,Panie kolego bajeczki ale jestes wolnym czlowiekiem wiec masz prawo tez tak myslec.
Dodano: 02.04.2018 13:32    Przez: ~realista
Ekumenia to wymysł Kościoła Katolickiego, aby położyć łapy na pozostałych mniejszych zborach i je wchłonąć, a więc prawdziwi chrześcijanie nie mogą się łączyć, a nawet zbliżać do Kościoła Katolickiego, gdyż nie jest to Kościół Boży.
Dodano: 01.04.2018 16:05    Przez: ~Chrz...
Moim skromnym zdaniem najbardziej zbliżonym zborem do Boga jest w Koninie Kościół Chrześcijan Baptystów, zaznaczam najbardziej zbliżonym, to nie znaczy, że jest 100 % zborem Jezusa Chrystusa.
Dodano: 01.04.2018 16:16    Przez: ~Chrz...
Żaden zbór nie jest poddany Bogu ale swoim nauką
Dodano: 01.04.2018 16:36    Przez: ~Rusin
A mi sie wydaje,ze wszystkie sa" dobre".
Dodano: 02.04.2018 13:33    Przez: ~realista
Tylko w społeczeństwach jednolitych etnicznie i rasowo jest możliwy pokój, bezpieczeństwo, dobrobyt. Tam gdzie jest wielokulturowość tam zawsze jest nieporozumienie, zawiść, zazdrość, nienawiść. Społeczeństwa europejskie mają się wymieszać i zatracić swoją tożsamość, podczas gdy Izrael jest państwem tylko dla Żydów, jednolity etnicznie. Również sama biblia jest książką tylko o Żydach. Są tam w niej różne historyjki z dziejów Żydów. Ja jednak wolę inne historie, w tym polską oczywiście. Zanim do Lechii przyszło chrześcijaństwo Lechici (Polacy) mieli swoją religię. W istocie nie była to religia tylko wiedza, w której nauczycielami ludzi byli mający wiedzę wieduni i wiedźmy. Pokrewną, w istocie jedyną zachowaną, słowiańską wiedzę stanowią indyjskie Wedy. Weda znaczy wiedza i Wedy zostały spisane w starożytnym języku słowiańskim. W istocie są to jedyne na świecie pisma święte w języku słowiańskim.Jednakże Słowianie w Indiach zanikli i teren przejęli czarnoskórzy Drawidzi.
Dodano: 01.04.2018 16:37    Przez: ~Artysta
Gdybyś został zesłany na bezludną wyspę /jak Napoleon na Elbę/ jaką byś wziął ze sobą książkę, bo ja tylko i wyłącznie Biblię, jako że Biblia jest Słowem Bożym, przez którą Bóg do nas ludzi mówi.
Dodano: 01.04.2018 17:12    Przez: ~Chrz...
To tylko ksiazka,papier prosze Pana a papier przyjmie wszystko jak mawial klasyk.
Dodano: 02.04.2018 13:35    Przez: ~zniesmaczony
Jeżeli ,,chrześcijaństwo” nie opiera się tylko na Słowie Bożym, a na ludzkich tradycjach, przekształceniach Biblii, to jest sektą, i nie ma kompletnie nic wspólnego z prawdziwym chrześcijaństwem.Zachęcam do czytania Biblii i żywej relacji z Jezusem Chrystusem, jedynym i prawdziwym Zbawicielem świata.
Dodano: 01.04.2018 17:22    Przez: ~chrz
1 z 2
12>>