Dzisiaj jest wtorek 7 lipca 2020, imieniny: Estery, Metodego, Kiry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17745) SPORT FORUM FIRMY (5504) PRACA (27) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 12oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
19 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
"Z Maryją przez wieki" to jedna z wystaw w licheńs ... (0)Zielonym do góry EXTRA. Zaczarowany ogród w Konini ... (1)

Matuszak jedzie na mistrzostwa i walczy o olimpijską kwalifikację

Dodano: 5.07.2019 12:52
Źródło: LM.pl

O światowy czempionat już w połowie lipca walczyć będzie Sylwia Matuszak. Szablistka KKSz Konin rozpoczęła też już rywalizację o Igrzyska Olimpijskie w 2020 r.

Sylwia Matuszak jest jedyną zawodniczką KKSz Konin, która dostała powołanie na Mistrzostwa Świata Seniorów. Reprezentacja Polski w szabli kobiet liczy cztery zawodniczki. Oprócz Matuszak w kadrze znalazły się: Marta Puda (TMS Sosnowiec), Angelika Wątor (ZKS Sosnowiec) i Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa), na liście rezerwowej jest natomiast Zuzanna Cieślar (ZKS Sosnowiec). 

Dla Sylwii Matuszak będzie to pierwszy start w Mistrzostwach Świata Seniorów. Koninianka ma już jednak na swoim koncie międzynarodowe sukcesy. Na początku czerwca wywalczyła drużynowe wicemistrzostwo Europy do lat 23, a w marcu zajęła wraz z koleżankami czwarte miejsce w turnieju drużynowym podczas Pucharu Świata Seniorek. W 2017 roku startowała natomiast w mistrzostwach świata, ale juniorek, zajmując siedemnaste miejsce.

Występ Matuszak, jak i całej polskiej reprezentacji, na mistrzostwach świata będzie miał ogromne znaczenie w kontekście kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zasady awansu na tę najważniejszą dla sportowców imprezę są dość skomplikowane - najważniejsze są wyniki drużynowe, które budują pozycję reprezentacji w rankingu. Kwalifikację otrzymają cztery najlepsze zespoły w rakingu olimpijskim i po jednym zespole z czterech stref kontynentalnych (Europa ma swoją własną strefę, pozostałe to obie Ameryki, Azja i Oceania oraz Afryka). Co ważne - awans drużyny na Igrzyska Olimpijskie uprawnia do wystawienia reprezentantów również w turnieju indywidualnym. Ale każdy z zawodników może kwalifikację wywalczyć także sam. Europa otrzyma dwa miejsca dla dwóch najlepszych zawodników, którzy nie zakwalifikowali się razem ze swoją drużyną, ponadto można jeszcze wygrać turniej kwalifikacyjny. 

Polskie szablistki w mijającym już sezonie 2018/2019 zajmują jedenaste miejsce w rankingu. To pozycja, która obecnie kwalifikacji nie daje. Odrzucając cztery najlepsze drużyny, spośród europejskich rywali w rankingu pozostają Węgierki, Ukrainki i Hiszpanki. Polska reprezentacja musiałaby przeskoczyć je wszystkie, by uzyskać kwalifikację z klucza kontynentalnego. Do najwyżej plasującej się reprezentacji Węgier Polki tracą jednak 66 punktów (a mają ich łącznie 176, czyli sporo). 

Szanse na kwalifikację indywidualną są jeszcze mniejsze. Sylwia Matuszak w rankingu zajmuje obecnie 117. miejsce, nie ma więc szans na awans z rankingu, może jedynie liczyć na zwycięstwo w europejskim turnieju kwalifikacyjnym. A największą szansą wciąż pozostają dobre występy drużynowe, które pomogłyby biało-czerwonym przeskoczyć inne europejskie reprezentacje. Punkty w rankingu olimpijskim drużyny zbierać będą do kwietnia 2020 roku.

O awans na Igrzyska Olimpijskie walczy nie tylko Sylwia Matuszak, ale i trener polskiej kadry szablistek - Dariusz Nowinowski. Koninianin pełni tę funkcję od grudnia 2016 roku, a Igrzyska w Tokio będą pierwszymi, na które może zakwalifikować się prowadzona przez niego drużyna.

Mistrzostwa Świata Seniorów rozegrane zostaną natomiast od 15 do 23 lipca. Turniej indywidualny w szabli trwać będzie od 17 do 20 lipca, a turniej drużynowy - od 22 do 23 lipca. W tym pierwszym wystartuje niemal 150 zawodniczek, a w tym drugim - ponad 30 zespołów.



 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.