Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020, imieniny: Irwina, Margarety, Sary WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17571) SPORT FORUM FIRMY (5509) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sympatycy Rafała Trzaskowskiego wierzą w zwycięstw ... (13)Medyk Konin zagra z Olympique Lyon! Już w najbliżs ... (1)

Nowe eksponaty kolskiego muzeum

Dodano: 4.09.2007 09:58
O kolejne eksponaty wzbogaciły się zbiory Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Instytucja nabyła 59 naczyń zdobionych ręką kolskiej uznanej malarki, Heleny Majewskiej. Przedmioty przekazał placówce syn artystki, Tomasz Majewski.

- Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że pan Tomasz swoje pierwsze kroki skierował właśnie do nas. Świadczy to o jego wielkim poczuciu obowiązku wobec mieszkańców Koła, którzy nie zostaną pozbawieni wspaniałego dorobku miejscowej kultury – powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Przypomnijmy, że nieżyjąca już Helena Majewska była znaną, wybitną malarką, pracującą w kolskiej fabryce fajansu w czasach jej świetności.

Do zbiorów ceramiki trafiły przedmioty o różnorodnych formach i zdobieniach: deseczki, jajka-pisanki, tace, wazony, świeczniki, popielniczki, misy, puchary, półmiski, puszki, tortownica a nawet lampa stołowa. – W większości przedmioty są sygnowane przez autorkę imieniem i nazwiskiem, dwoma inicjałami lub inicjałem imienia i nazwiskiem. To podnosi ich walor. Część posiada datę wykonania dekoracji, są to lata 80-te – dodał dyrektor.

Syn malarki może mieć pewność, że muzealia pozostaną w naszym mieście i służyć będą przyszłym pokoleniom. MTC co roku poszerza kolską kolekcję fajansu. – To kolekcja powojenna, podczas gdy od dłuższego czasu nabywaliśmy głównie eksponaty wyprodukowane do roku 1945. W najbliższych planach mamy właśnie wykup przedmiotów od kolekcjonera z Warszawy, który część swych zbiorów udostępnił nam w ubiegłych latach. To o wiele bardziej kosztowne przedsięwzięcie, liczymy na darczyńców, którym dziedzictwo Ziemi Kolskiej nigdy nie jest obce – zakończył Krzysztof Witkowski.
kab


  • Nowe eksponaty kolskiego muzeum

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum,   koło

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.