Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plSportSkicioki grali w klipę

Skicioki grali w klipę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Skicioki grali w klipę
Kawałek łąki, dwa drewienka, sześć osób – tylko tyle trzeba, by spróbować swoich sił w grze w klipę. Z okazji Dni Ślesina zorganizowano Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu. 
Kawałek łąki, dwa drewienka, sześć osób – tylko tyle trzeba, by spróbować swoich sił w grze w klipę. Z okazji Dni Ślesina zorganizowano Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu.

Sama nazwa, choć szumna, wcale nie jest na wyrost – klipa to tradycyjna gra uprawiana tylko i wyłącznie na terenach Ślesina – To nasza ślesińska, stara zabawa, w którą grali nasi dziadkowie i pradziadkowie. Nasze mistrzostwa organizowane są od 2008 roku – mówi o turnieju burmistrz Ślesina, Mariusz Zaborowski.

Klipa jest niezwykle prostą do zorganizowania grą. Dwie drużyny składające się z trzech osób każda stają naprzeciwko siebie. Po jednej stronie znajdują się wybijający klipę, czyli krótki kij, za pomocą dłuższej pałki. Po drugiej stronie zaś druga drużyna ma za zadanie wybijaną klipę łapać. Wygrywa drużyna z większą ilością punktów.

Stare zasady klipy regulują również ubiór zawodnika – Zawsze się mówiło, że ślesiniak ma być dobrze ubrany, czyli po ślesińsku: klawo utochtany. Miał kaniołkę, czyli nieodzowny atrybut mężczyzny w postaci czapeczki. Koszula na długi rękaw z podwijanymi rękawami, trochę nonszalancko, trochę zawadiacko. Spodnie na kant, porządne buty i szelki do podtrzymania spodni – opisuje tradycję Mariusz Zaborowski.

Klipa to również dobry sposób na integrację dwóch różnych pokoleń. W turnieju chętnie biorą udział młode osoby, które w ten sposób poznają lokalną tradycję i historię regionu – Starsze osoby nam mówią, jak to się kiedyś grało, jak to było. My tą tradycję podtrzymujemy i przenosimy w przyszłość – mówi burmistrz Ślesina.

W tegorocznych zawodach wzięły udział cztery drużyny. Najlepsi okazali się Nieprzemakalni, którzy na podium wyprzedzili Złotych. Trzecie miejsce wywalczyli Skicioki (w gwarze ślesińskiej: chłopacy), a czwarte – Składaki.
Skicioki grali w klipę
DSC_0433
DSC_0440
DSC_0441
DSC_0444
DSC_0447
DSC_0450
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole