Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKawa – więcej niż napój. Styl życia, jakość i rosnące ceny

Kawa – więcej niż napój. Styl życia, jakość i rosnące ceny

Materiał promocyjny

Dodano:
Kawa – więcej niż napój. Styl życia, jakość  i rosnące ceny
materiał promocyjny

Z czego wynika wzrost cen kawy jakościowo najlepszej? Podwyżka to efekt kilku czynników.

Kawa, dla wielu osób, jest czymś więcej niż tylko napojem – to istotna część codziennego życia. Miłośnicy kawy przywiązują dużą wagę nie tylko do jakości, ale także do ceny swojego ulubionego napoju. W ostatnich latach, obserwujemy wzrost cen kawy, co wywołuje pytania i dyskusje wśród jej koneserów.

Miłość do kawy wynikać może z aspektów biologicznych, ale też psychologicznych, kulturowych i społecznych. Jej głównym składnikiem jest kofeina, która poprawia koncentrację, zwiększa poziom energii i poprawia nastrój. Jednak to, co sprawia, że kawa jest tak uwielbiana, wykracza poza jej biologiczne właściwości. To rytuał picia kawy, czy to jako porannego espresso, czy w przerwie od pracy, albo w ramach spotkania towarzyskiego przy filiżance aromatycznego naparu. Ma to ogromne znaczenie psychologiczne i kulturowe. Kawa może być też źródłem pocieszenia, a jej zapach – chwilą relaksu i poczucia komfortu

W świecie kawoszy, kawy specialty zdobywają coraz większą popularność. Są to kawy, które uzyskały wysoką ocenę od certyfikowanych degustatorów w skali Specialty Coffee Association (SCA). Ocenia się je pod kątem aromatu, smaku, posmaku, kwasowości, równowagi smakowej, czystości i słodyczy. A z czego wynika wzrost cen kawy jakościowo najlepszej? Podwyżka to efekt kilku czynników. Po pierwsze wpływ na to mają zmiany klimatyczne. Susze, ulewy, czy huragany zmniejszają plony kawowców w Brazylii, Kolumbii czy Wietnamie. A im mniejsza dostępność produktu tym wyższa cena. Po drugie to podwyżki kosztów produkcji, w tym koszty pracy i środków rolniczych. Inne powody wyższych cen to zwiększony popyt na kawę wysokiej jakości w krajach rozwijających się. Kolejnym powodem mogą być wahania walutowe. Kawa zwykle sprzedawana jest na rynkach światowych w dolarach amerykańskich, a kurs wypływa na koszty importu oraz eksportu.

Wiedzę na temat różnych rodzajów kaw, sposobów jej parzenia, a także odpowiedniego przechowywania, warto czerpać z internetowych serwisów kawowych. Znajdziecie w nich nie tylko przydatne informacje o kawie, ale również poradniki dotyczące wyboru sprzętu do parzenia i ciekawostki ze świata kawy.

Czytaj więcej na temat:kawa
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole