Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKoło. Eksperci i praktycy w sprawie Kolskiej Geotermii

Koło. Eksperci i praktycy w sprawie Kolskiej Geotermii

Materiał promocyjny

Dodano:
Koło. Eksperci i praktycy w sprawie Kolskiej Geotermii
Materiał promocyjny

Zakończyła się kilkudniowa studyjna wizyta ekspertów i praktyków w dziedzinie ciepłowniczej i geologicznej. Specjalistów interesowała budowa instalacji geotermalnej w Kole oraz prowadzone badania i analizy, na bazie których budowane przez naszą Spółkę nowe źródło ciepła dla mieszkańców Koła będzie eksploatowane w najbardziej optymalny sposób.

Specjaliści przybyli do Koła w ramach eksperckiej wizyty studyjnej do wybranych polskich miejscowości, które mają perspektywiczne warunki do wykorzystywania energii geotermalnej w ciepłownictwie lokalnym oraz do innowacyjnych celów. To projekt finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego Współpracy Polsko-Islandzkiej, operatorem programu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Ze strony polskiej liderem i partnerem projektu jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, natomiast ze strony islandzkiej Krajowa Agencja ds. Energii Islandii. - Jesteśmy tu po to, aby zapoznać się z realizowanym w Kole projektem budowy ciepłowni geotermalnej, służyć radą,  doświadczeniami, zaproponować, jak można optymalnie wykorzystać energię geotermalną do celów grzewczych i innych, zgodnych z lokalnymi warunkami; aby podzielić się najlepszymi doświadczeniami i praktyką, już dostępnymi i w Islandii, i w Polsce – powiedziała Beata Kępińska profesor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk dodając, iż parametry kolskich złóż stwarzają duże perspektywy, by ustabilizować ceny ciepła za pomocą czystego, nieemisyjnego źródła energii i poprawić komfort życia i warunki zdrowotne mieszkańców.

To nie pierwsza wizyta środowisk naukowych i praktyków w Kole. - Po zakończeniu budowy i uruchomieniu instalacji  niezbędne będzie wsparcie merytoryczne, dlatego staramy się nawiązywać kontakty z ekspertami oraz praktykami w zakresie geotermii. W naszej spółce odbywają się częste spotkania ze środowiskami naukowymi  oraz osobami z doświadczeniem w eksploatacji złóż geotermalnych – powiedział Prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Spółki z o.o. w Kole Przemysław Stasiak wyjaśniając, że wiele oczekuje od członków delegacji, zważywszy, iż Islandia jest światowym liderem pod względem pozyskiwania energii z OZE.

W Polsce jest obecnie 7 czynnych instalacji geotermalnych, do końca roku planowane jest uruchomienie 3 kolejnych, w Kole, Koninie i Sieradzu. Nasza instalacja wyróżnia się wśród innych choćby tym, że mamy wysoką (najwyższą w Polsce) temperaturę uzyskaną na głowicy (powyżej 91 st. C) i spodziewamy się dużych mocy cieplnych, co pozwoli nam znacznie zredukować ilość wykorzystywanego obecnie paliwa stałego. Ile uzyskamy zielonej energii dla miasta, dowiemy się dokładnie po testach zatłaczania wody.

– Interesuje nas wykorzystanie złóż do produkcji energii i ciepłownictwa sieciowego, przykłady islandzkie mogą być pomocne w Kole

– powiedział Baldur Petursson MSA.

– Geotermię można wykorzystać do wielu innych celów. Islandia przeszła z tradycyjnej energetyki na odnawialne źródła energii już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Pełna rozbudowa sieci zajęła nam 10 lat. Jest tu duże pole do innowacji. W ramach przedsiębiorstw geotermalnych współpracują przedstawiciele branży kosmetycznej, turystycznej i innych, tworząc innowacyjne banki zasobów oraz klastry.

– Cieszymy się z każdej nawiązanej ze środowiskiem naukowym i eksperckim współpracy, podobne wizyty służą tak potrzebnej wymianie doświadczeń

– podsumował kilkudniowe spotkanie Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski.

– Są też inne zalety, realizowana inwestycja skutecznie promuje nasze miasto.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole