Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKolska Geotermia czołową inwestycją miejską. Co będzie za rok o tej porze?

Kolska Geotermia czołową inwestycją miejską. Co będzie za rok o tej porze?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kolska Geotermia czołową inwestycją miejską. Co będzie za rok o tej porze?
materiał promocyjny

Postępują prace przy budowie Kolskiej Geotermii. W lipcu została podpisana umowa na ostatnie zadanie poprzedzające uruchomienie instalacji. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 55 407 810,00 złotych brutto. Zadanie zostanie zakończone jesienią 2023 r.

Po wykonaniu drugiego odwiertu na placu należącym do spółki MZEC, finalnym etapem prac związanych z uruchomieniem Kolskiej Geotermii jest budowa rurociągu, budynku ciepłowni, stacji filtrów, basenu zrzutowego oraz stacji uzdatniania wody wraz z odgazowywaczem próżniowym. Przypomnijmy, że po wielotygodniowych negocjacjach prowadzonych przez burmistrza i prezesa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji. Łącznie na budowę ciepłowni geotermalnej w Kole spółka MZEC otrzymała 28 409 462,50 zł bezzwrotnej dotacji. Zwiększona została również kwota pożyczki. Oznacza to, że nasza priorytetowa inwestycja wsparta jest bezzwrotną dotacją oraz niskooprocentowaną pożyczką z NFOŚiGW.

W siedzibie spółki, w obecności burmistrza Krzysztofa Witkowskiego, prezes MZEC Przemysław Stasiak podpisał z konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów S.A. oraz Energy Solutions Sp. z o.o., reprezentowanym przez członków zarządu: Arkadiusza Rudego i Marcina Sternika - umowę na budowę kolskiej ciepłowni geotermalnej wraz z rurociągiem łączącym dwa odwierty. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 55.407.810 złotych brutto.

- Budowa ciepłowni geotermalnej to zadanie, o którego realizacji marzyliśmy od połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia. Teraz się to realizuje. Geotermia Kolska, w obecnej sytuacji kryzysu na rynku paliw, to jedyna alternatywa, aby ustabilizować i obniżyć cenę ciepła dla mieszkańców i rozwinąć rekreację – powiedział burmistrz Koła.

Na jakim etapie jest budowa Kolskiej Geotermii? Prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Przemysław Stasiak wyjaśnia.

- Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Opóźnień nie odnotowujemy. Wykonawca zgłosił już częściowe odbiory niektórych elementów budowy. Obecnie na działkach w Chojnach, czyli przy otworze GT1, prowadzone są prace związane z budynkiem stacji filtrów i pomp oraz zbiornikiem zrzutowym. Równocześnie budowany jest rurociąg geotermalny łączący dwa odwierty. Na 15 grudnia zaplanowane jest rozpoczęcie robót związanych z przeciskiem rurociągu pod torami, to skomplikowana operacja, w tym czasie rozkład jazdy pociągów zostanie poddany modyfikacji, pociągi będą zmniejszać prędkość na tym odcinku. Mamy już za sobą dwa kamienie milowe - stan zero wymiennikowni i dobór pompy głębinowej. Przed nami jeszcze wiele pracy m.in. modernizacja i przebudowa stacji uzdatniania wody oraz przebudowa stacji średniego napięcia łącznie z wymianą transformatora. Wszystkie zastosowane technologie i materiały są najwyższej klasy. Za rok o tej porze, mam nadzieję, zostanie już uruchomiona i oddana do użytku ciepłownia geotermalna!

Na przełomie listopada i grudnia, na mocy porozumienia z Państwowym Instytutem Geologicznym, zespół polskich i francuskich naukowców przystąpi do nieinwazyjnych badań rdzeni wiertniczych pochodzących z odwiertu Koło GT-2, wyniki tych badań poszerzą wiedzę o złożach znajdujących się pod miastem. Międzynarodowy projekt badawczy oraz podążanie za nowymi trendami w energetyce odnawialnej stwarzają nowe możliwości promocji miasta Koła.

Kolska Geotermia czołową inwestycją miejską. Co będzie za rok o tej porze?
Kolska Geotermia czołową inwestycją miejską. Co będzie za rok o tej porze?
Czytaj więcej na temat:kolska geotermia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole