Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNajwiększa inwestycja w historii Turku zakończona

Największa inwestycja w historii Turku zakończona

Dodano:
Największa inwestycja w historii Turku zakończona

Ponad 90 mln złotych kosztowało zmodernizowanie miejskiej oczyszczalni ścieków. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pieniądze pozyskane z Unii i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 
 
Umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą robót budowlanych, dokumentacji projektowej i powykonawczej podpisano cztery lata temu. Firma zobowiązała się również do uzyskania wszelkich pozwoleń niezbędnych do realizacji i zakończenia całej inwestycji. Najpierw wybudowana została sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, przepompownia ścieków oraz sieć wodociągowa w rejonie osiedla Leśna w Turku. 

Największym wyzwaniem było to, że prace prowadzone były przez ponad dwa lata przy nieprzerwanym działaniu oczyszczalni i ciągłym odbiorze ścieków. W ramach inwestycji na terenie oczyszczalni wybudowanych, przebudowanych lub zmodernizowanych zostało ponad 50 różnych obiektów. Wśród nich są również urządzenia do wytwarzania z osadu kompostu poprawiającego jakość gleby, do wykorzystania w rolnictwie. Kompost ten jest już w sprzedaży. Po modernizacji oczyszczalnia radzi sobie ze ściekami o większym stężeniu zanieczyszczeń. Przy obiekcie zamontowano także instalację fotowoltaiczną, która produkuje prąd dla oczyszczalni. 

W czasie uroczystego otwarcia obiektu podkreślano, jak ważny jest on dla mieszkańców. Wójt Gminy Brudzew Cezary Krasowski zapowiedział, że w ciągu dwóch lat chciałby część swojej gminy włączyć do oczyszczalni w Turku. 

Fot. Miasto Turek  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole