Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOstatnie ponad pięć lat w Koninie. Podsumowanie kadencji samorządu

Ostatnie ponad pięć lat w Koninie. Podsumowanie kadencji samorządu

Materiał promocyjny

Dodano:
Ostatnie ponad pięć lat w Koninie. Podsumowanie kadencji samorządu
materiał promocyjny

Nowy dworzec kolejowy  i ciepłownia geotermalna, wiadukt łączący V Osiedle z Zatorzem, zielone korytarze, przebudowa stadionu im. Mariana Paska, remont najstarszego liceum w Koninie, nowoczesne autobusy MZK, ponadto wiele projektów społecznych skierowanych do seniorów, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, wprowadzenie Konińskiej Karty Mieszkańca – to w telegraficznym skrócie część działań zrealizowanych podczas mijającej kadencji samorządu.

- To był czas pełen wyzwań. Z wieloma, jak np. pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie, nie mierzył się przed nami  nikt. To był czas próby, z której przy wsparciu mieszkańców wyszliśmy zwycięsko. Jednocześnie w moim odczuciu było to dobrze wykorzystane 5 lat, co przyniosło konkretne efekty

tak o przechodzącej powoli do historii VIII kadencji samorządu mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Drogi: budujemy i remontujemy

W mijającej kadencji miasto przeprowadziło duże inwestycje drogowe, takie jak przebudowa ul. Kleczewskiej, dzięki czemu stworzono nowy wjazd do miasta od strony Kazimierza Biskupiego i skomunikowano tereny inwestycyjne z autostradą. Za przeszło 84 miliony – w tym 30 milionów dofinansowania - wybudowany został wiadukt oraz połączenie drogowe Zatorza i Niesłusza z V Osiedlem. Inwestycja znacznie skróciła czas przejazdu między wspomnianymi osiedlami.

Po siedmiu latach od zamknięcia Miasto Konin wyremontowało i oddało do dyspozycji mieszkańców most Bernardynka leżący na granicy Konina i Ślesina.  Inwestycja kosztowała prawie 6,5 miliona złotych, około 3,5 miliona miasto otrzymało z Funduszu Dróg Samorządowych.

Na wniosek prezydenta Piotra Korytkowskiego radni przeznaczyli prawie 20 milionów złotych na przebudowę starych mostów nad Wartą.

– Kończymy kompletowanie dokumentacji, mamy zabezpieczone pieniądze na wkład własny i w marcu będziemy składać wniosek do wojewody wielkopolskiej o dofinansowanie przebudowy obu mostów nad Wartą

– mówi prezydent Korytkowski. Koszt naprawy obu mostów (wschodniego i zachodniego) to prawie 85 milionów złotych. Przywrócenie ich pełnej funkcjonalności to konieczność, ponieważ wschodni most jest od lat zwężony, obowiązują na nim też uciążliwe dla kierowców ograniczenia. Mimo wielu prób nie udało się wcześniej zdobyć rządowego wsparcia na ratowanie tych obiektów. Teraz, jak mówi prezydent, pojawiła się na to szansa. Pieniądze na to zadanie mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, której podział to kompetencje ministra finansów.

- Tam również czynimy rozmowy, by jak najszybciej nasz wniosek został rozpatrzony. Myślę, że ze względu na pilność tego zadania będzie to zrobione w jak najkrótszym czasie

dodaje Piotr Korytkowski.

Warto dodać, że po Koninie jeżdżą też nowoczesne autobusy hybrydowe i elektryczne MZK, a nasze miasto jako pierwsze w Polsce zaczęło przewozić pasażerów komunikacji miejskiej autobusem wodorowym.

Po wielu latach oczekiwań Konin doczekał się w końcu nowego dworca PKP. Jest on częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjno-Handlowego  DEKADA. Od października 2023 roku cały obiekt służy mieszkańcom Konina. Inwestycja zaprocentowała znacznym ożywieniem tej części miasta. 

Mieszkania MTBS

W 2023 roku MTBS oddało do użytku mieszkańców „Dom Seniora” przy ul. Magnetytowej. Inwestycja przeznaczona jest w całości do użytkowania przez osoby w wieku senioralnym. Należy podkreślić, że nie jest to placówka opiekuńcza. Przyjęte rozwiązania techniczne są ukierunkowane na tworzenie wygodnej i bezpiecznej przestrzeni życiowej dla osób starszych, mogących zamieszkiwać samodzielnie.

W 2022 roku miejska spółka zakończyła zagospodarowanie byłego placu PKS-u na Starówce. Przy ul. Kościelnej i Szarych Szeregów oddała do dyspozycji lokatorów kolejne budynki wielorodzinne ze 100 mieszkaniami. Za cały projekt MTBS oraz Miasto otrzymało główną nagrodę 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Modernizacja Roku & Budowa XXI w. oraz tytuł Budowa XXI w. w kategorii „Obiekty Mieszkalne”.

Nowe życie starych kamienic

Miasto skutecznie pozyskuje też pieniądze na wykonywanie remontów budynków komunalnych. Mowa o kamienicach, w  których mieszkania ogrzewane są piecami węglowymi. Za pozyskane z funduszy zewnętrznych 2 miliony złotych wykonany został duży remont  dwóch kamienic przy ul. Wiosny Ludów 11 i 13, budynki zostały również podłączone do miejskiej sieci  ciepłowniczej. Są już pieniądze na remont kolejnych czterech budynków przy ulicach: Mickiewicza 20, Wiosny Ludów 15, Wojska Polskiego 17 oraz 3 Maja 34. To znacząco poprawi jakość życia mieszkańców i korzystnie wpłynie na środowisko, bowiem stare ogrzewanie zastąpione zostanie miejską siecią ciepłowniczą.

Jeszcze o inwestycjach i zieleni w mieście

Po raz pierwszy w Koninie wprowadzono Program Inwestycji Osiedlowych. To projekt wieloletni polegający na wykonywaniu niewielkich, lecz bardzo ważnych z punktu widzenia mieszkańców inwestycji, np. w zakresie oświetlenia ulic, budowy chodników.

Na wyspie Pociejewo wybudowana została ciepłownia geotermalna. Będzie ona jedną z trzech instalacji, opartych na odnawialnych źródłach energii, dostarczających ciepło dla Konina. Ogrzeje około 13% miasta. To  kolejny ważny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego. Koszt jej budowy to prawie 66,5 mln zł, w tym ponad 26 milionów to środki unijne, a wkład miasta zaledwie 4 miliony.

Na wyspie budowany jest też most nad kanałem Ulgi, który połączy nową i historyczną część naszego miasta. Będzie to most pieszo-rowerowy o kształcie serpentyny z tarasami widokowymi, ławkami, donicami z zielenią. Ma być atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla całych rodzin.

Na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zbudowało farmę fotowoltaiczną, która na potrzeby spółki produkuje energię elektryczną.

W różnych punktach miasta pojawiają się zielone enklawy. Powstają w ramach  programu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Dzięki funduszom EOG i z budżetu państwa wykonujemy zielone korytarze miejskie, parki kieszonkowe, zielone podwórka. Dzięki temu zmieni się np. plac Wolności, a na wyspie Pociejewo powstać mają tężnie.

Sport, oświata i ratowanie zabytków

Przebudowany został Stadion im. Mariana Paska – najstarszy tego typu obiekt w mieście. Wybudowano zespół trzech nowoczesnych boisk (nawierzchnia sztuczna i naturalna), z częściowo zadaszonymi trybunami i oświetleniem. Prace pochłonęły około 12 milionów złotych, znaczna część pochodziła z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Za milion złotych samorząd przebudował też parking. Nowy plac jest przygotowany na przyjęcie około 80 samochodów.

Miasto uratowało najstarszą murowaną kamienicę w mieście, czyli Dom Zemełki. Przez wiele lat mający bogatą historię zabytek był nieużytkowany. Udało się zdobyć pieniądze na jego remont i stworzyć miejsce pod pierwszy w mieście Inkubator Aktywności Kulturalnej. Prace kosztowały przeszło 20 milionów złotych, zewnętrzne dofinansowanie to prawie 15 milionów.

Kilka lat na remont czekała też najstarsza szkoła średnia w mieście. Samorząd, przeznaczając 1,6 miliona złotych, wyremontował najstarszą część budynku wraz z dachem. Miasto przeprowadziło remont w Szkole Podstawowej nr 1, a w ramach pierwszego etapu robót wykonało remont dachu ZSGE przy ul. Bydgoskiej. To część prac, które dzieją się w szkołach.

Ciekawym miejscem jest też małe centrum nauki SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, które mieści się w Szkole Podstawowej nr 10, a prowadzi je Młodzieżowy Dom Kultury.

Wsparcie dla mieszkańców

Istotnym wsparciem i źródłem oszczędności jest program Konińska Karta Mieszkańca. Od 2023 roku firmy i instytucje z różnych branż – obecnie ponad 60 z Konina i różnych rejonów Polski - oferują tańsze usługi dla mieszkańców. Od stycznia tego roku na podstawie karty koninianie jeżdżą też bez biletów autobusami. Osoby, które kupiły w 2023 roku bilety okresowe po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów otrzymały proporcjonalny zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet.

Samorząd wspiera i aktywizuje seniorów. Na jego zlecenie opracowana została polityka senioralna,  a specjalnie powołany koordynator czuwa nad jej realizacją.  Cztery lata temu otwarto pierwszy miejski Klub Seniora. Konin był też pierwszym miastem w Wielkopolsce, które uruchomiło w 2020 roku mieszkanie treningowe dla osób ze spektrum autyzmu.

Nową inicjatywą było powołanie przez prezydenta Konińskiej Rady Kobiet. Rada powstała z inicjatywy mieszkanek Konina i bardzo prężnie działa. Specjalny pakiet powitalny, czyli Wyprawkę dla Konińskiego Malucha, przygotowano dla najmłodszych mieszkańców. To miejskie upominki dla noworodków, których rodzice/opiekunowie zamieszkują na terenie Miasta Konina i odprowadzają na jego rzecz podatek.

W mieście odbywają się rocznie setki imprez kulturalnych i sportowych. Jedną z nowości jest międzynarodowe wydarzenie teatralne pt. „Otwórz okno na kulturę”. Pokazywane w różnych częściach miasta, pod oknami mieszkań spektakle cieszą się coraz większą popularnością wśród koninian.

Centrum przesiadkowe i amfiteatr

Obok dworca kolejowego, przy Wieży Ciśnień, Miasto chce zbudować nowoczesne centrum przesiadkowe. To będzie miejsce przeznaczone m.in. dla MZK, PKS, prywatnych przewoźników, z udogodnieniami dla rowerzystów. Zgodnie z koncepcją powstaną tam m.in. zadaszone przystanki, parking, poczekalnia dla podróżnych, miejsca odpoczynku dla kierowców, a wszystko w otoczeniu zieleni. Budowa centrum jest jednym z założeń dużego projektu „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”, a źródłem finansowania Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Konin pozyskał środki na rozbudowę bazy sportowej przy III Liceum Ogólnokształcącym w Koninie oraz remont dachu oraz dostosowanie do przepisów ppoż. hali Rondo – to w sumie ponad 26 milionów złotych.

Mając doświadczenie w pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy zewnętrznych, samorząd przygotował koncepcję budowy nowego amfiteatru miejskiego. Mieszkańcy wybrali jeden z dwóch wariantów. Miasto jest przygotowane do tego, ma m.in. pozwolenie na budowę, by szukać źródeł finansowania, które pozwolą zrealizować ten ambitny projekt.

Licznik dotacji od 21 listopada 2018 r. do 15 stycznia 2024 r.

  • Liczba podpisanych umów: 280
  • Wartość podpisanych umów: 702 421 237,66 zł
  • Dofinansowanie: 465 491 950,74 zł
Czytaj więcej na temat:samorząd, Konin, Piotr Korytkowski, inwestycje
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole