Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościProjekt „Mokradła”. Naturalne skarby, które chronią przyrodę i wodę w lasach

Projekt „Mokradła”. Naturalne skarby, które chronią przyrodę i wodę w lasach

Materiał promocyjny

Dodano:
Projekt „Mokradła”. Naturalne skarby, które chronią przyrodę i wodę w lasach
materiał promocyjny

Zmniejszają ryzyko powodzi, filtrują wodę opadową i są naturalnym magazynem dwutlenku węgla. Mokradła odgrywają niezwykle ważną rolę w kształtowaniu bioróżnorodności, a teraz dzięki projektowi leśników zostaną wyremontowane.

Tereny podmokłe stanowią środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym tych narażonych na wyginięcie. Są też naturalnymi systemami gromadzącymi wodę, która uwalniana jest w czasie suszy. – W języku polskim istnieje wiele określeń na podmokłe tereny. Mówi się o nich bagno, torfowisko, moczar, trzęsawisko, grzęzawisko. W przeszłości z uwagi na ich niedostępność i ryzyko, z jakim wiązało się wędrowanie po nich, były traktowane jako siedziby złych duchów. Dzisiaj mówimy, że na mokradłach kwitnie życie – informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Leśnicy zdają sobie sprawę jak ważne dla lasów są mokradła i od lat odmulają oraz oczyszczają rowy doprowadzające wodę do zbiorników, a także budują urządzenia hydrotechniczne spiętrzające wodę, tzw. zastawki i zbiorniki. Celem tego jest spowalnianie odpływu wody z terenów leśnych. Nadleśnictwa dyrekcji poznańskiej realizując Projekt Małej Retencji Nizinnej, dzięki 55 mln zł dofinansowania planują zatrzymać dwa miliony metrów sześciennych wody, co równa się liczbie 769 basenów olimpijskich. Kolejne obiekty hydrotechniczne powstaną w ramach projektu „Mokradła” dofinansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. – Spowoduje to zwiększenie retencji gruntowej, czyli ilości wody zatrzymanej w środowisku podziemnym. Jedną z głównych korzyści wynikających z projektu jest zwiększenie zdolności do magazynowania wody przez lasy, a tym samym zasilenie wód gruntowych i podziemnych. Tym samym podniesie się poziom wody wpłynie na poprawę funkcjonowania całego ekosystemu., a następnie pojawią się rośliny właściwe dla siedlisk podmokłych i ptactwo wodno-błotne.

W projekcie uczestniczy 16 nadleśnictw, które w sumie zbudują 115 nowych obiektów hydrologicznych, a 18 zostanie naprawionych (68 progów piętrzących, 43 zastawki, 22 przepusty). Planowana powierzchnia obszarów o poprawionym stanie to 434 ha.

Czytaj więcej na temat:morkadła, natura, lasy państwowe, ekologia, młodzież
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole