Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStare Miasto. Gżegżółka 2023. Nowa formuła eliminuje stres i rywalizację

Stare Miasto. Gżegżółka 2023. Nowa formuła eliminuje stres i rywalizację

Dodano:
Stare Miasto. Gżegżółka 2023. Nowa formuła eliminuje stres i rywalizację

Nawet trudne dyktando można napisać bez stresu, rywalizacji i ocen. Przekonali się o tym uczestnicy XIII Gminnego Sprawdzianu Ortograficznego „Gżegżółka”, zorganizowanego przez szkołę podstawową w Starym Mieście. 

Nad poprawnością zapisu w sali biblioteki pracowali zarówno uczniowie placówek z terenu gminy, jak i nauczyciele, rodzice, urzędnicy, pracownicy socjalni oraz członkinie Klubu Seniora w Starym Mieście. Idea przewodnia tegorocznej „Gżegżółki” to „Współdziałanie zamiast rywalizacji”. Zadaniem piszących było wspólne uporanie się z zawiłością polskiej ortografii, a nie walka o mistrzostwo gminy – jak dotychczas.

Z tekstem, autorstwa Małgorzaty Klauze-Garbowskiej z biblioteki wojewódzkiej w Poznaniu, najpierw zmagały się trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły, urząd gminy, GOPS i klub seniora w Starym Mieście. Po napisaniu pierwszej wersji dyktanda każda grupa delegowała jedną osobę do pracy w „SUPERZESPOLE”, której zadaniem było zredagowanie ostatecznego kształtu tekstu. 

Komisja sprawdzała tylko efekt końcowy dyktanda. – Poradziliście sobie państwo wspaniale. Nawet lepiej niż wspaniale – powiedziała przed odczytaniem protokołu Alicja Stepak, przewodnicząca. – Nie popełniliście żadnego rażącego błędu. Jedyne, na co byśmy chciały zwrócić uwagę, to pisownia z cząstką „mini-” czy zapis mowy niezależnej – dodała polonistka z SP nr 9 w Koninie. 

Tradycyjnie „Gżegżółka” nie ograniczała się do pisania dyktanda. Imprezie – zorganizowanej w bibliotece staromiejskiej – towarzyszyły prezentacja projektów uczniowskich na temat współpracy oraz dyskusja panelowa z udziałem gości. Swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat kooperacji dzielili się Ksenia Herbst - Buchwald, dyrektorka ODN w Poznaniu, liderka programu DELFORD; Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie oraz Janusz Frysiak, zastępca wójta staromiejskiej gminy. 

Nie ukrywam, że spodziewałyśmy się z koleżankami, że w tym roku komisja mniej się napracuje przy poprawianiu dyktanda. W ubiegłych latach, kiedy uczestnicy rywalizowali ze sobą, było znacznie więcej różnego rodzaju usterek w zapisie. Teraz nad ostatecznym kształtem pracowali właściwie wszyscy, co przełożyło się na świetny rezultat. Zadziałał efekt synergii – podsumowała Katarzyna Roszak-Markowska, koordynatorka sprawdzianu. 

Efekt synergii okazał się na tyle skuteczny, iż wszyscy piszący dyktando otrzymali tytuł Złotego Współgrafka. Poza dyplomami uczestnicy wyjechali z nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto. 

Fot. Wojciech Ziemski  

Czytaj więcej na temat:stare miasto , gżegżółka , gminne dyktando
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole