Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTransformacja z ludzką twarzą. Droga do zatrudnienia po węglu

Transformacja z ludzką twarzą. Droga do zatrudnienia po węglu

Materiał promocyjny

Dodano:
Transformacja z ludzką twarzą. Droga do zatrudnienia po węglu
materiał promocyjny

Wartość projektu pracowniczego szacuje się na 257 mln zł, z czego aż 180 mln zł pochodzić będzie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Ruszył projekt pracowniczy „Droga do zatrudnienia po węglu”, a wraz z nim realne wsparcie dla byłych i obecnych pracowników branży górniczej i energetycznej z terenu Wielkopolski Wschodniej.

Nowy start dla górników i energetyków

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka audycji „Budujemy zieloną przyszłość Wielkopolski Wschodniej”. Prowadząca Joanna Sypniewska rozmawia z zaproszonymi gośćmi o transformacji subregionu w związku z procesem odchodzenia od węgla, o tym, w jaki sposób projekt liczący 257 mln złotych ma pomóc ludziom w odnalezieniu się na nowym pogórniczym rynku pracy, o budowaniu nowej optymistycznej i spokojnej przyszłości.

W materiale usłyszymy konkrety na temat projektu pracowniczego „Droga do zatrudnienia po węglu”:  

  • kto może uzyskać wsparcie w ramach projektu pracowniczego?
  • na jaką pomoc specjalistyczną, ale również i finansową, może liczyć?
  • gdzie należy szukać informacji i pomocy? 

„Wielkopolskę Wschodnią zbudował węgiel, zbudowała elektrownia, zbudowały kopalnie. Dzisiaj mamy sytuację, w której będziemy od tego odchodzili

– rozpoczął od przedstawienia aktualnej sytuacji w regionie Maciej Sytek Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej oraz Prezes Zarządu Spółki Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.

Proces sprawiedliwej transformacji już trwa. Ważne, aby na tym etapie nie pominąć podstawowych potrzeb drugiego człowieka – mieszkańca Wielkopolski Wschodniej, który znajdzie się w nowej rzeczywistości i sam może sobie z tym nie poradzić. 

Transformacja z ludzką twarzą

Alicja Messerschmidt – Przewodnicząca Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin podkreśliła, iż

musi być to transformacja z ludzką twarzą. Ta transformacja zabezpieczy nasz rynek pracowników (..) przed ubóstwem przede wszystkim, aby ludzie mogli znaleźć nową pracę, aby mogli znaleźć zabezpieczenie socjalne, opiekę zdrowotną to wszystko jest dla nas bardzo ważne”.

Gwarancją zabezpieczenia, o którym mówi przedstawicielka związków zawodowych, ma być realizacja projektu pracowniczego. To flagowy projekt wpisujący się w sprawiedliwą transformację Wielkopolski Wschodniej. To program zakładający nowy start dla górników i energetyków, ale także i ich rodzin oraz pracowników podmiotów powiązanych z sektorem paliwowo-energetycznym.

Droga do zatrudnienia po węglu

Jego główne założenia oraz strategiczne znaczenie dla regionu przedstawił Ryszard Zaczyński Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu

- „Projekt Droga do zatrudnienia po węglu jest pewnego rodzaju fenomenem (…) Jest to projekt kluczowy dlatego, że jest to projekt o bardzo dużej wartości, 257 milionów złotych to jest niebagatelna kwota i myślę, że nie ma drugiego takiego projektu na pewno w Polsce, a myślimy, że również w Europie, który by na taką skalę realizował takie zadanie”.

Przypomnijmy, że celem projektu o łącznej wartości 257 mln zł jest aktywizacja zawodowa i stworzenie nowych miejsc pracy dla byłych oraz obecnych górników i energetyków Grupy Kapitałowej ZE PAK, członków ich rodzin oraz pracowników firm kooperujących. W ramach programu przewidziano szeroki katalog wsparcia w znalezieniu uczestnikom zatrudnienia, w tym dotacje na założenie działalności gospodarczej w wysokości nawet do 120 tys. zł na osobę.

Ten kluczowy dla subregionu konińskiego projekt strategiczny realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu przy udziale partnerów: ZE PAK S.A., DGA S.A., Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Jobs First Sp. z o.o., a także Powiatowych Urzędów Pracy w Koninie, Turku, Kole i Słupcy.

Wartość projektu pracowniczego szacuje się na 257 mln zł, z czego aż 180 mln zł pochodzić będzie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w ramach projektu „Droga do zatrudnienia po węglu!” mogą już zgłaszać się do punktów informacyjnych i doradczych, które ulokowane są w Koninie, Turku, Kole i Słupcy. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w odrębnym artykule https://arrtransformacja.org.pl/o-projekcie-pracowniczym-droga-do-zatrudnienia-w-pigulce/

Więcej informacji o przyszłych naborach w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji znajdziesz na:

Zachęcamy do obejrzenia całej audycji, która powstała we współpracy z zespołem LM.PL na zlecenie Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie. Audycja dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. 

Czytaj więcej na temat:arr, sprawiedliwa transformacja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole