Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW poszukiwaniu wspólnego języka. Startuje kampania Polska Rozmawia

W poszukiwaniu wspólnego języka. Startuje kampania Polska Rozmawia

Dodano:
W poszukiwaniu wspólnego języka. Startuje kampania Polska Rozmawia

Fot. Fundacja Nowa Wspólnota 

Czy konserwatywna katoliczka będzie w stanie porozumieć się z postępową feministką? Czy właściciel małej firmy rodzinnej zrozumie podejście do życia menedżera z międzynarodowej korporacji? Czy wyborca koalicji 15 października znajdzie nić porozumienia ze zwolennikami Zjednoczonej Prawicy? Fundacja Nowa Wspólnota przekonuje, że to możliwe i zaprasza do ogólnopolskiej kampanii Polska Rozmawia.  

Celem tego projektu jest złagodzenie ogromnych i ciągle narastających podziałów w naszym społeczeństwie. Już w marcu 1000 Polek i Polaków o odmiennych poglądach, wartościach i stylach życia spotka się w rozmowach jeden na jeden – by się poznać i znaleźć wspólny język.  

- Podziały w Polsce są widoczne gołym okiem – od burzliwych debat w sejmie po kłótnie rodzinne przy świątecznym stole. Według badań jesteśmy trzecim najbardziej podzielonym narodem w Europie. Powody podziałów w Polsce są różne: od toczącego się od kilku lat ostrego konfliktu politycznego, przez szybki rozwój gospodarczy, aż po zmiany obyczajowe, pojawienie się nowych technologii i mediów społecznościowych. To wszystko sprawia, że łatwiej o różnice, spory i kłótnie. Ale są też dobre wiadomości: Polki i Polacy wierzą w sens rozmowy i potrzebę dogadywania się w ważnych sprawach. - mówią organizatorzy.  

- Niby wszyscy mieszkamy w Polsce, ale tak naprawdę żyjemy w swoich bańkach. Spotykamy się i rozmawiamy z ludźmi, którzy są podobni do nas. Niechętnie odzywamy się do tych spoza – tłumaczy Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Życie w bańkach utrwala podziały. Gdy rozmawiamy z „tymi innymi”, zmniejszamy polaryzację wokół nas. Dlatego startujemy z projektem „Polska Rozmawia”. Zapraszamy ludzi z całej Polski, wyznających różne wartości i poglądy, do rozmowy z osobami spoza własnej bańki. Szukamy wspólnego języka – dodaje. 

Projekt jest bezpłatny i każdy może zgłosić chęć udziału, jeśli tylko jest dorosły. Fundacja połączy ze sobą co najmniej 1000 osób o przeciwnych poglądach na rozmowy jeden na jeden. Aby wziąć udział, wystarczy się zapisać i odpowiedzieć na osiem pytań w tym miejscu. Rozmowy odbędą się w weekend 2-3 marca i nie wymagają dojazdu – wszystkie odbędą się online, na popularnych platformach do rozmów wideo (np. Zoom, Skype, Messenger). Każda para rozmówców dostanie wcześniej poradnik, który pomoże im się porozumieć mimo różnic poglądów. 

Fundacja Nowej Wspólnoty od trzech lat zajmuje się łagodzeniem podziałów w Polsce. – Wiemy, że bezpośrednie rozmowy czynią cuda. Polki i Polacy umieją się dogadać! – komentuje Smoczyński. Przed nami trudny rok: dwóch kampanii wyborczych, rozliczeń i sporu politycznego między rządem a prezydentem. Fundacja chce dotrzeć do osób o poglądach 

konserwatywnych, liberalnych i umiarkowanych. – Zależy nam szczególnie na tych, którzy nie odnajdują się w ostrej debacie politycznej. Wierzymy, że nasz projekt pomoże w łagodzeniu podziałów i zwiększaniu współpracy w Polsce. - mówią aktywiści. 

Fundacji Nowej Wspólnoty realizuje projekt „Polska Rozmawia” wspólnie z organizacją My Country Talks. Podobne projekty odbyły się wcześniej w kilku krajach świata – m.in. w Czechach, Francji, Norwegii, USA, Szwajcarii, Niemczech i Tajlandii. Od 2017 roku w rozmowach jeden na jeden wzięło udział łącznie 290 tysięcy osób. – Uczestnicy w innych krajach byli bardzo zadowoleni z możliwości poznania osób „po drugiej stronie”. Powstało z tego wiele nowych znajomości, a przede wszystkim wzajemnego zrozumienia. Zrozumienie jest kluczem do współpracy – mówi Wawrzyniec Smoczyński. 

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://polskidialog.pl/polska_rozmawia/

Partnerami tego przedsięwzięcia są Związek Firm Public Relations i Stowarzyszenie Demagog. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole