Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW Poznaniu mężczyźni mogą zadbać o swoją płodność

W Poznaniu mężczyźni mogą zadbać o swoją płodność

Materiał promocyjny

Dodano:
W Poznaniu mężczyźni mogą zadbać o swoją płodność
Materiał promocyjny

Niepłodność to obecnie coraz częściej spotykany problem, który w równym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. Niestety zazwyczaj panów trudniej namówić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia diagnostyki w tym zakresie, a jest ona istotna, zwłaszcza w kontekście podjęcia skutecznego leczenia. Podstawowym działaniem sprawdzającym męską płodność jest ogólne badanie nasienia. Czasem jednak to za mało, żeby dowiedzieć się dlaczego para nie może zajść w ciążę. Stąd lekarz może zalecić rozszerzone badania, które jeszcze dokładniej sprawdzą jakość plemników i ich możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Taką diagnostykę można wykonać chociażby w Klinice Bocian w Poznaniu.

Czym jest badanie nasienia?

Niepłodności nie widać, zwłaszcza u mężczyzn nie sposób jej zdiagnozować bez badania nasienia. Jego celem jest analiza ogólnej liczby plemników obecnych w ejakulacie, a także ich koncentracji w 1 ml próbki. Jednak liczba plemników to nie wszystko, przecież muszą się one jeszcze dostać do komórki jajowej i być zdolne do zapłodnienia. Stąd w laboratorium sprawdzany jest odsetek żywych i poruszających się plemników. Do tego wykonywana jest morfologia plemników. Dzięki niej weryfikowana jest ich prawidłowa budowa w obrębie główki, wstawki i witki, proporcje pomiędzy prawidłowo zbudowanymi a uszkodzonymi plemnikami. Diagnosta sprawdza również parametry makroskopowe nasienia – wygląd, objętość, lepkość, pH i płynność spermy.

Jakie są prawidłowe parametry badania nasienia?

Parametry w zakresie badania nasienia są ustalone na podstawie wartości przyjętych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), które mogą określić, czy mężczyzna ma szanse na zostanie ojcem. Według norm z 2021 roku oddana sperma do analizy powinna zachować objętość nie mniejszą niż 1,4 ml a prawidłowa koncentracja plemników w 1 ml nasienia wynosić 16 mln. Oprócz tego ponad połowę ejakulatu muszą stanowić żywe plemniki a 30% z nich wykazywać ruch postępowy. A jak wygląda kwestia morfologii plemników? Według norm 4% plemników powinno wykazywać prawidłową budowę. Po otrzymaniu wyników badań warto skonsultować je z lekarzem.

Kiedy wykonać rozszerzone badania męskiej płodności?

W przypadku, gdy okaże się, że analiza nasienia pacjenta jest nieprawidłowa lub gdy wyniki są w normie, jednak para nadal zmaga się z trudnościami z poczęciem dziecka lub z utrzymaniem ciąży, warto udać się na konsultację do specjalisty np. w klinice leczenia niepłodności. Lekarz po przeanalizowaniu wszystkich parametrów nasienia mężczyzny w razie potrzeby będzie mógł zaproponować przeprowadzenie bardziej zaawansowanej diagnostyki. Co wchodzi w jej skład? Jednym z badań może być fragmentacja DNA plemników, które ma za zadanie wnikliwiej określić płodność mężczyzny i sprawdzić jaki procent plemników może mieć uszkodzenia w materiale genetycznym. Równie ważnym badaniem jest też badanie nasienia metodą MSOME pozwalające na szczegółową analizę morfologii plemników. Ciekawostką jest, że do jego wykonania wykorzystywane jest ponad 6000-krotne powiększenie mikroskopowe. Co więcej, diagnostyka może zostać poszerzona o badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia, które ocenia równowagę pomiędzy tworzeniem reaktywnych form tlenu a ich usuwaniem z organizmu oraz o test HBA pozwalającym sprawdzić dojrzałość i gotowość plemników do zapłodnienia komórki jajowej.

Gdzie zbadać płodność mężczyzny w Poznaniu?

Podstawową oraz rozszerzoną diagnostykę w kierunku męskiej niepłodności można wykonać w specjalistycznej placówce, takiej jak Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a. W ośrodku ogólne badanie nasienia przeprowadzane jest komputerową metodą CASA. Do badania należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu abstynencji seksualnej od 3 do 5 dni maksymalnie, a także o powstrzymaniu się w tym czasie od spożywania alkoholu.

W przypadku chęci zapisania się na konsultację lub badanie nasienia do Kliniki Bocian w Poznaniu należy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numer telefonu: +48 61 635 00 55, lub pisząc na adres mailowy: poznan@klinikabocian.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, mężczyzna
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole