Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWigilia Paschalna i procesja rezurekcyjna

Wigilia Paschalna i procesja rezurekcyjna

Dodano: , Żródło: LM.pl
Po celebrowanej nocą Wigilii Paschalnej (sobota, godz.22.00), a nie w niedzielny poranek w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbędzie się uroczysta procesja rezurekcyjna.
Po celebrowanej nocą Wigilii Paschalnej (sobota, godz.22.00), a nie w niedzielny poranek w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbędzie się uroczysta procesja rezurekcyjna. – „Stosujemy się do zaleceń papieża, który zachęca do sprawowania Mszy św. Wigilii Paschalnej po zmroku, a także do tego, by zakończyła ją uroczysta procesja rezurekcyjna zwiastująca światu zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa” – mówi rzecznik prasowy Sanktuarium, ks. Zbigniew Krochmal.

Rzecznik wyjaśnia, że Wigilia Paschalna jest najważniejszym dniem Triduum Paschalnego, ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa. –„Przejścia Jezusa z ciemności do światła nie można celebrować o poranku, bo wówczas traci ono swoją symbolikę. My, w Licheniu, stosując się do zaleceń papieża i soboru watykańskiego II odśpiewamy uroczyste „Alleluja” w nocy” – dodaje rzecznik.

W bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 22.00. Zaraz po niej odbędzie się procesja rezurekcyjna. Wierni w uroczystej procesji wyjdą ze świątyni, przejdą przez Sanktuarium i wejdą między innymi na cmentarz. –„W miejscowej tradycji utrwaliło się bowiem, aby po Wigilii Paschalnej zanosić na groby bliskich znicze ze światłem odpalonym od Paschału na znak Zmartwychwstania Chrystusa” – tłumaczy odpowiedzialny za przebieg liturgii ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz miejscowej parafii.

W momencie wyjścia z bazyliki kapłana niosącego Najświętszy Sakrament, strażacy-ochotnicy, którzy od Wielkiego Piątku pełnić będą wartę przy Grobie Pańskim, padną na twarz przed Chrystusem Zmartwychwstałym. –„Ewangelia wspomina, że strażnicy pilnujący zapieczętowanego grobu Jezusa spali, kiedy dokonał się cud zmartwychwstania. Jest to zatem gest symboliczny. Współcześnie jest on wyrazem hołdu, uznania, że Chrystus wyszedł z ciemności, że jest początkiem i końcem wszystkiego” – wyjaśnia
ks. Krochmal.

Po procesji wierni zostaną zaproszeni na agapę, wspólny posiłek, do Kaplicy Całunu Turyńskiego znajdującej się w przyziemiu bazyliki. Czekać na nich będzie gorąca herbata i mały poczęstunek. –„Przy wtórze gitar będziemy wspólnie śpiewać wielkanocne pieśni”– planuje ks. Kosiorowski.

Dla tych, którzy tradycyjnie przyjadą do Sanktuarium w niedzielny poranek w bazylice o godz. 6.00 odprawiona zostanie Msza św., jednak nie będzie ona miała symboliki rezurekcji.
Czytaj więcej na temat:lichen, wielkanoc, rezurekcja
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole