Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZmiany sprzeczne z konstytucją? Samorządowcy i aktywiści domagają się prezydenckiego weta

Zmiany sprzeczne z konstytucją? Samorządowcy i aktywiści domagają się prezydenckiego weta

Dodano:
Zmiany sprzeczne z konstytucją? Samorządowcy i aktywiści domagają się prezydenckiego weta

Przyjęta przez sejm, wcześniej odrzucona przez senat zmiana ustawy prawo geologiczne i górnicze godzi w święte prawo własności i ogranicza kompetencje lokalnej władzy - uważa Fundacja “Rozwój TAK - Odkrywki NIE” oraz Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju”.  

 Według zaakceptowanych przez sejm zmian rząd będzie mógł, w imię interesu publicznego, ingerować w prywatną własność bez zgody lokalnej społeczności. - Może zakazać wydobycia, narzucić wysokie opłaty czy wręcz odebrać wam prawo do korzystania z tej ziemi. I to wszystko bez waszej zgody! - komentuje Sebastian Czwojda, przewodniczący Stowarzyszenia Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski.  

Nowelizacja przyjęta przez sejm wprowadza do systemu prawnego pojęcie złoża strategicznego. Jeśli rząd uzna, że na jakimś terenie ono występuje, może zakazać tam m.in. trwałej zabudowy oraz zobowiązać samorządy do uwzględnienia tych zakazów np. przy tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego, może również wywłaszczać bez odszkodowania. W świetle zmian właściciel takiego gruntu nie będzie traktowany jako strona, tak więc zabiera mu się prawo do odwołania.  

Zarówno Fundacja, jak i Stowarzyszenie Samorządów Południowo - Zachodniej Wielkopolski od początku, wspólnie z innymi przedstawicielami strony społecznej, uczestniczyły w procesie legislacyjnym i zgłaszały wątpliwości. Ich stanowisko podzielił także senat, który odrzucił nowelizację. Ten sam pogląd zaprezentowały również połączone sejmowe komisje: do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Mimo to sejm odrzucił uchwałę senatu, tym samym przyjął kontrowersyjną ustawę. Niekonstytucyjne, zdaniem ekspertów, przepisy czekają teraz na podpis prezydenta. 

- Prawo własności jest jednym z fundamentów naszego demokratycznego państwa i nikt nie powinien mieć prawa ingerować w naszą własność bez naszej zgody. To jest podstawowe prawo, które chroni nas przed nadużyciami ze strony państwa. Tymczasem, zmieniając prawo geologiczne i górnicze, rząd łamie tę zasadę. Narusza naszą wolność i decyduje o tym, co możemy zrobić ze swoim majątkiem. 

Zmiany w prawie geologicznym i górniczym są bardzo niebezpieczne dla naszej demokracji i wolności. Ograniczają nasze prawa i wpływają na naszą gospodarkę. Czy chcemy żyć w kraju, gdzie państwo decyduje, co możemy zrobić ze swoją własnością? Czy nie powinniśmy dążyć do tego, aby nasze prawa były respektowane i chronione? - komentuje przewodniczący wielkopolskiego stowarzyszenia samorządowego.  

Zarówno aktywiści, jak i samorządowcy zaapelowali do Prezydenta RP, by ten zawetował nowelizacje ustawy, podkreślając przy tym, że tylko prezydenckie weto może uchronić polski porządek prawny przed ustawą, która w tak jaskrawy sposób łamie Konstytucję RP oraz  godzi w prawa obywatelskie. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole