Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyKino Centrum- Krótka historia polskiego kina- Ostatni dzień lata

Kino Centrum- Krótka historia polskiego kina- Ostatni dzień lata

Dodano:
Kino Centrum- Krótka historia polskiego kina- Ostatni dzień lata
Krótka historia polskiego kina- Ostatni dzień lata

Gdzie: Koniński Dom Kultury

Kiedy: 18 lutego 2024, godz. 14:30

Bilety: 10 zł 

Kino Centrum w Konińskim Domu Kultury włącza się w kontynuację projektu Stowarzyszenia Kin Studyjnych ,,Krótka historia polskiego kina”.

 

Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina”, czas na część drugą. Zapraszamy na „Krótką historię polskiego kina część II: twórcy osobni”.

Kontynuacja przeglądu zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt. Były nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego, autorskie, osobne. Tacy twórcy i twórczynie, często działający na marginesie i podążający własnymi ścieżkami, po latach zyskiwali status wizjonerów. I faktycznie pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki. Ich filmy, mimo, że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

 

Tytuły:

 

LUTY - Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki 1958 MARZEC - Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962 KWIECIEŃ - Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967 MAJ - Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967 CZERWIEC - Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971 LIPIEC - Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972 SIERPIEŃ - Rejs, reż. Marek Piwowski, 1970 WRZESIEŃ - Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982 PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983 LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz

Partnerzy: WFDiF, DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole