Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości27 inwestycji w 2023 r. Nie będzie remontu ul. Paderewskiego, zmieni się rynek i Pociejewo

27 inwestycji w 2023 r. Nie będzie remontu ul. Paderewskiego, zmieni się rynek i Pociejewo

Dodano: , Żródło: LM.pl
27 inwestycji w 2023 r. Nie będzie remontu ul. Paderewskiego, zmieni się rynek i Pociejewo
Budżet

Ponad 40,8 mln zł na inwestycje zaplanował koniński magistrat w przyszłym roku. Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Finansów i Infrastruktury wiceprezydenci mówili o szczegółach tych zadań.

Projekt budżetu Konina na 2023 r. omówiliśmy już dwa tygodnie temu („Budżet rośnie, inwestycje maleją. Jest plan na przyszły rok”). We wtorek pochylili się nad nim radni z Komisji Finansów i Infrastruktury. Szczegółowy planowanych i realizowanych inwestycji przedstawili natomiast wiceprezydenci Witold Nowak i Paweł Adamów.

Zmieni się rynek i wyspa Pociejewo

W projekcie budżetu największe inwestycje kryły się bowiem pod enigmatycznymi nazwami projektów, na które miasto pozyskało dofinansowanie. Po wtorkowej komisji wiemy więcej. W przyszłym roku rozpocząć ma się budowa kładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z budową ścieżki rowerowej (ponad 7,8 mln zł). – Sprawy szły dość dobrze, czekamy na decyzję RDOŚ – mówił o postępie tej inwestycji wiceprezydent Witold Nowak. Ponad 4,3 mln zł kosztować ma zakup systemu informatycznego dla urzędników. Za ponad 2,1 mln zł zmodernizowane mają zostać dwa budynki komunalne. Wszystkie te inwestycje realizowane są w ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”.

Drugim z takich projektów są „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Podobnie, jak w poprzednim pakiecie zadań, również w ramach tej grupy część inwestycji została już wykonana. Do czerwca przyszłego roku mają powstać zielone podwórka miejskie na Osiedlu Diamentowym, przy ul. Dworcowej, na Chorzniu i V Osiedl oraz parki kieszonkowe przy ul. 11 Listopada, na Zatorzu. Do końca roku zmienić ma się natomiast rynek i wybudowany ma być park tężniowy na wyspie Pociejewo. Do września zakończone powinno zostać tworzenie zielonych korytarzy miejskich.

W przyszłym roku zakończyć ma się również przebudowa stadionu przy ul. Dmowskiego. – Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem – poinformował wiceprezydent Witold Nowak.

Nie będzie przejścia na ul. Okólnej, ani remontu ul. Paderewskiego

Wiadomo też, że magistrat wycofał się z dwóch wcześniej planowanych inwestycji: budowy przejścia podziemnego na ul. Okólnej oraz remontu ul. Paderewskiego. Trwa dyskusja, na co przeznaczyć pieniądze z Polskiego Ładu oraz wkład własny, które pierwotnie miały być przeznaczone na te inwestycje. Decyzji jeszcze nie ma, ale wcześniej władze Konina sygnalizowały, że priorytetem może być remont dachu hali Rondo.

Budżet na rok 2023 jest najtrudniejszym budżetem, z którym przyszło nam się zmierzyć – mówiła we wtorek skarbnik Ewelina Ostajewska-Szwankowska. Wskazywała na problemy związane ze spadkiem dochodów z PIT i wzrostem kosztów obsługi długu, które związane są z podwyżkami stóp procentowych.

Wiceprezydent Paweł Adamów wskazywał natomiast na trudności w planowaniu finansów miasta, związane z działaniami rządu. Z jednej strony wyliczał, że miasto straciło 112 mln zł z powodu zmian w rozliczeniach podatku PIT, z drugiej strony ułamki tych kwot rząd oddaje w postaci rekompensat. – Dzisiaj nikt nie wie, ile takich złotych przelewów z rządu przyjdzie – wskazywał. – Trudno zaprojektować w przyszłości, czy nieoczekiwane transfery z rządu zabezpieczą nam budżet. Do tej pory mieliśmy swoje stałe dochody, można było robić symulacje. A teraz tego nie wiemy.

Żadnych wniosków do budżetu nie złożyli radni. Nie dlatego, że nie chcieli, tylko czwarty rok z rzędu poproszeni zostali o to przez prezydenta ze względu na trudną sytuację finansową miasta. Komisje Finansów i Infrastruktury pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2023 r. Siedmiu radnych było za (radni PO, Wspólnego Konina i Lewicy), czterech wstrzymało się od głosu (radni PiS oraz niezrzeszeni Jarosław Sidor i Jakub Eltman). Budżet miasta Konina będzie ostatecznie zatwierdzany podczas sesji Rady Miasta w grudniu.

Czytaj więcej na temat:budżet, inwestycje, Rada Miasta Konina
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole