Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości43 lata od Porozumień Sierpniowych: Razem przy głazie „Solidarności” w Koninie

43 lata od Porozumień Sierpniowych: Razem przy głazie „Solidarności” w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
43 lata od Porozumień Sierpniowych: Razem przy głazie „Solidarności” w Koninie
rocznica

„To był czas, kiedy naród polski przeciwstawił się władzy komunistycznej” – powiedział Artur Skieresz, przewodniczący Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ „Solidarność”, podczas uroczystości z okazji 43. Rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Ostatniego dnia sierpnia 1980 roku w Sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową, a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym (reprezentującym ponad 700 zakładów w całym kraju). Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku i uczczenie ofiar Grudnia 1970 roku budową pomnika. Porozumienie doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność”.

– Historia konińskiej „Solidarności” zaczęła się 10 października 1980 roku, kiedy 70 przedstawicieli z 14 zakładów regionu, głównie zakładów konińskich, ale też z Turku, Koła i Słupcy, zawiązało Międzyzakładowy Komitet Założycielski. Pierwszym przewodniczącym był nieżyjący Ryszard Stachowiak – wspominał Artur Skieresz i odniósł się do dzisiejszej rocznicy. - To był czas, kiedy naród polski przeciwstawił się władzy komunistycznej. Cieszę się, że możemy się spotkać w tak dużym gronie. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek tyle osób zebrało się pod naszym głazem, symbolem walki ducha i istnienia naszego kraju – dodał.

Przy głazie „Solidarności” (nieopodal hali „Rondo”) spotkali się dzisiaj politycy reprezentujący zarówno lewicowe, liberalne jak i prawicowe poglądy. Byli samorządowcy, szefowie miejskich spółek i społecznicy.

- Coraz większa radość jest w moim sercu, że jesteśmy tu wspólnie – powiedział Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. - Mam świadomość, że wielu z nas stoi po różnych stronach politycznych barykad, ale chciałbym żeby każdy z nas pamiętał, że Porozumienia Sierpniowe to był pierwszy krok do tego, żebyśmy żyli w wolnej Polsce. Widzimy Polskę trochę inaczej, ale żeby słowo „solidarność” potrafiło nas jednoczyć dla naszego kraju - dodał.

Podczas uroczystości nie zabrakło też innych przemówień. Artur Skieresz zapraszając do mikrofonu prosił o wyważenie w wypowiedziach. Głos zabrali posłowie Leszek Galemba i Tomasz Nowak oraz radni województwa wielkopolskiego Robert Popkowski i Zofia Itman. Tylko tej ostatniej nie udało się pominąć polityki w swojej wypowiedzi i postanowiła przy tej okazji zaapelować do przedstawicieli Platformy Obywatelskiej o „godne zachowanie się na arenie międzynarodowej” i „odpowiednie głosowanie w Unii Europejskiej”.

Po przemówieniach złożono symboliczne wiązanki i zapalono znicze.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole