Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości7 porad dotyczących ekologicznego życia w domu

7 porad dotyczących ekologicznego życia w domu

Materiał promocyjny

Dodano:
7 porad dotyczących ekologicznego życia w domu
materiał promocyjny

Wydaje ci się, że ekologiczne życie to trudne zadanie? Wcale nie musi tak być! Część z pomysłów już na pewno wdrażasz w swoim domu. Pozostałe z nich możesz dołączyć do listy, która z czasem wejdzie nawyk zarówno tobie, jak i twoim domownikom. Jakie elementy powinno zawierać twoje ekologiczne życie domowe? Podpowiadamy poniżej.

1. Hoduj własne zioła, warzywa i owoce

Nic tak nie daje satysfakcji jak przyrządzenie obiadu w całości samodzielnie. W tym celu możesz w ogródku lub na balkonie, jeśli mieszkasz w bloku, zaaranżować mini ogródek. Nasiona i cebulki kupisz w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych. Po wyhodowaniu pomidorów, buraków czy malin, możesz skomponować smaczna dania dla całej rodziny. Z kolei w kuchni na parapecie lub ladzie możesz skomponować zestaw ziół w doniczkach. W ten sposób zawsze pod ręką znajdą się aromatyczne przyprawy, którymi uatrakcyjnisz potrawy.

2. Rób przetwory

Posiadasz sad, twoi sąsiedzi hodują owoce lub masz ulubionego lokalnego dostawcę? Świetnie! Własnoręcznie zrobione przetwory to nie tylko zdrowa kuchnia i satysfakcja, ale i możliwość rodzinnej integracji. Kiszonki, dżemy, marmolady, sałatki – propozycji, które możesz zamknąć w słoiku jest naprawdę mnóstwo! Wystarczy, że wybierzesz najsmaczniejsze dla ciebie i całej rodziny, a w kolejnych miesiącach posiłki urozmaicisz własnoręcznymi smakami.

3. Używaj rzeczy wielorazowo

Zniszczone ubrania możesz wielokrotnie reperować. Szycie, szydełkowanie czy cerowanie to umiejętności, które na pewno pamiętają twoje babcie czy ciocie. Wybierz się na lekcję do nich, a uratujesz sporo ze swoich zużytych rzeczy. Jeśli już uznasz, że dana koszulka czy spodnie nie są przydatne, możesz je przerobić na ścierki lub użyć jako garderobę do ogródka czy sprzątania.

4. Planuj wydatki

To zaskakujące, ale odpowiedni harmonogram finansowania jest również jednym ze sposobów na ekologiczny dom. W ten sposób mniej wydajesz, mniej kupujesz i… mniej wyrzucasz. Po wykonaniu listy zakupów, kupisz odpowiednią liczbę produktów, dzięki czemu nie zdążą się zepsuć, a to prowadzi do oszczędności i mniejszego zużywania zasobów planety. Więcej pomysłów znajdziesz na: ekobieco.pl.

5. Wybieraj poruszanie bezspalinowe

Samochodów jest coraz więcej, a to one są przyczyną zanieczyszczeń powietrza i środowiska. Jeśli nie chcesz być częścią tego procederu, nie prowadź auta pojedynkę. Zaproś sąsiada, podwieź kolegę lub poruszaj się całą rodziną. Najlepszą opcją jest poruszanie się spacerem. Jeśli jednak potrzebujesz się dostać gdzieś szybko, wybierz komunikację publiczną, rower lub hulajnogę.

6. Oszczędzaj źródła energii

Urządzenia kuchenne i łazienkowe takie jak pralka, piekarnik czy zmywarka coraz częściej dostępne są w wersji ekonomicznej i ekologicznej. Ich cena wyjściowa jest minimalnie większa niż pozostałych produktów, lecz wydajność oraz pozyskiwanie energii ze środowiska jest mniejsza. Pamiętaj, aby wyłączać urządzenia, gdy nie są eksploatowane. Odłączaj ładowarki i nie zostawiaj ich na całą noc. Z kolei żarówki wymień na nowoczesne świetlówki lub żarówki ledowe.

7. Segreguj śmieci

Do ponownego obiegu, a za tym idzie przetworzenia, nadają się szkło, papier i metal. Plastik, choć często segregowany, nie do końca może być w całości recyklingowany ponownie. Pamiętaj o tym, gdy wybierasz produkty opakowane w plastik i zakupuj go jak najmniej lub wcale. Jeśli produkujesz zbyt wiele jedzenia, pomyśl o założeniu kompostownika. Jeśli nie wiesz, jak wyedukować rodzinę na temat segregacji odpadów, przeczytaj: https://ekobieco.pl/jak-nauczyc-swoich-domownikow-segregowania-smieci.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole