Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości80 mln zł na ekologiczną przemianę regionu. Samorządy w blokach startowych

80 mln zł na ekologiczną przemianę regionu. Samorządy w blokach startowych

Dodano:
80 mln zł na ekologiczną przemianę regionu. Samorządy w blokach startowych

Wielka mobilizacja gmin w staraniach o dofinansowanie OZE dla swoich mieszkańców. Właśnie ruszył nabór wniosków na tego rodzaju wsparcie w ramach projektów parasolowych finansowanych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. 
 
Mieszkaniec gminy, która przystąpi do projektu, będzie mógł liczyć na dofinansowanie w wysokości do 70 proc. na zamontowanie domowej instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła czy zakup magazynów energii. Gminy Stare Miasto i Skulsk zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną założenia projektu oraz warunki uczestniczenia w nim. Omówione zostaną także zasady działania instalacji, na które można pozyskać dofinansowanie. W Skulsku spotkanie w sprawie projektu parasolowego odbędzie się 2 lutego o 18:00 w miejscowej szkole, natomiast urzędnicy ze Starego Miasta spotkają się z zainteresowanymi 6 lutego o 17:00 w sali ślubów w urzędzie gminy. 
 
Podobne spotkania odbyły się już m.in. w gminach Kazimierz Biskupi, Rzgów, Wierzbinek, Kleczew, Kramsk, Rychwał, Sompolno, Ślesin i w mieście Konin. Zainteresowanie mieszkańców było spore. W niektórych gminach trzeba było tworzyć listy rezerwowe. W wielu z nich trwają teraz analizy możliwości technicznych. 

Projekt parasolowy to jedna z najbardziej przyjaznych dla mieszkańców form wsparcia z funduszy unijnych. Cały ciężar organizacyjny, a także odpowiedzialność za prawidłową realizację, a następnie monitoring, nakłada na poszczególne gminy zaangażowane w jego realizację. To samorząd jest wnioskodawcą, natomiast mieszkańcy są ostatecznymi beneficjentami projektu. 

W Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na projekty parasolowe dla Wschodniej Wielkopolski przewidziano 80 mln zł. Gminy mają czas na złożenie wniosków do 29 marca. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole