80 mln zł na ekologiczną przemianę regionu. Samorządy w blokach startowych
Wielka mobilizacja gmin w staraniach o dofinansowanie OZE dla swoich mieszkańców. Właśnie ruszył nabór wniosków na tego rodzaju wsparcie w ramach projektów parasolowych finansowanych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Mieszkaniec gminy, która przystąpi do projektu, będzie mógł liczyć na dofinansowanie w wysokości do 70 proc. na zamontowanie domowej instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła czy zakup magazynów energii. Gminy Stare Miasto i Skulsk zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną założenia projektu oraz warunki uczestniczenia w nim. Omówione zostaną także zasady działania instalacji, na które można pozyskać dofinansowanie. W Skulsku spotkanie w sprawie projektu parasolowego odbędzie się 2 lutego o 18:00 w miejscowej szkole, natomiast urzędnicy ze Starego Miasta spotkają się z zainteresowanymi 6 lutego o 17:00 w sali ślubów w urzędzie gminy.
Podobne spotkania odbyły się już m.in. w gminach Kazimierz Biskupi, Rzgów, Wierzbinek, Kleczew, Kramsk, Rychwał, Sompolno, Ślesin i w mieście Konin. Zainteresowanie mieszkańców było spore. W niektórych gminach trzeba było tworzyć listy rezerwowe. W wielu z nich trwają teraz analizy możliwości technicznych.
Projekt parasolowy to jedna z najbardziej przyjaznych dla mieszkańców form wsparcia z funduszy unijnych. Cały ciężar organizacyjny, a także odpowiedzialność za prawidłową realizację, a następnie monitoring, nakłada na poszczególne gminy zaangażowane w jego realizację. To samorząd jest wnioskodawcą, natomiast mieszkańcy są ostatecznymi beneficjentami projektu.
W Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na projekty parasolowe dla Wschodniej Wielkopolski przewidziano 80 mln zł. Gminy mają czas na złożenie wniosków do 29 marca.
Szukasz pracy? Kilkaset aktualnych ofert znajdziesz w naszym serwise ogłoszeniowym.