Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBędzie kontrola NiK w Wodach Polskich? Poseł pisze do Mariana Banasia

Będzie kontrola NiK w Wodach Polskich? Poseł pisze do Mariana Banasia

Dodano: , Żródło: LM.pl
Będzie kontrola NiK w Wodach Polskich? Poseł pisze do Mariana Banasia
wyrównanie za wodę

Poseł Tomasz Nowak zamierza zwrócić się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o wszczęcie kontroli w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Powodem tego ma być sytuacja, w jakiej znalazło się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie oraz jego odbiorcy.

Kilka dni temu koniński PWiK poinformował o konieczności wysłania do swoich odbiorców faktur korygujących. To wynik wygranej sprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z Wodami Polskimi, która dotyczyła nowych taryf (więcej na ten temat w artykule „PWiK wygrał w sądzie z Wodami Polskimi. Mieszkańcy sięgną do kieszeni”). Zgodnie z prawomocnym wyrokiem NSA, nowe taryfy weszły w życie z mocy prawa w czerwcu 2021 roku i teraz odbiorcy wody muszą wyrównać zaległości do grudnia 2022 roku.

- Premier Morawiecki powiedział, że woda nie podrożeje. Nie zastosował jednak żadnej ustawy. Poszło chyba tylko jakieś polecenie do Wód Polskich, ażeby jeśli się pojawi taryfa, która podnosi ceny wody to mają tak robić, żeby ta taryfa nie zadziałała. W wyniku tego w Koninie mamy do czynienia z podwyżkami, na dodatek spłacanymi do tyłu. To jest nie do przyjęcia – mówi poseł Tomasz Nowak.

Parlamentarzysta podkreśla, że takie działanie Wód Polskich działa na niekorzyść spółek wodno-kanalizacyjnych i przy wzroście kosztów prowadzi do zachwiania ich pozycji. Tomasz Nowak w grudniu ubiegłego roku wystosował w tej sprawie interpelacje z pytaniem o objęcie specjalnym programem dofinansowania branży wodno-kanalizacyjnej, jako części infrastruktury krytycznej. Ponadto dopytywał, czy minister wydał polecenie Wodom Polskim o zatwierdzanie nowych taryf, których podwyżki nie przekraczają 10 procent.

– Ile wniosków o zmianę taryf zostało rozpatrzone z naruszeniem ustawowych terminów? Ile postępowań dyscyplinarnych wobec swoich podwładnych wszczął prezes Wód Polskich? Czy Wody Polskie będą pokrywały straty spółek wynikające z opieszałości w związku z wyrokami NSA? – dopytuje poseł Nowak. - Rząd uciekł od odpowiedzialności, nie przygotował ustawy dotyczącej cen związanych z wodą. Doprowadza do tego, że wiele firm typu PWiK będzie miało olbrzymie kłopoty. Rząd łamie prawo przez to, że pozwala, ażeby Wody Polskie przeterminowywały wydanie decyzji taryfowej. Odstępuje się od milczącej zgody z naruszeniem terminów i spółki stają pod ścianą – dodaje.

Na interpelację poseł Platformy Obywatelskiej jeszcze odpowiedzi nie otrzymał. Zamierza zwrócić się natomiast teraz do Mariana Banasia, prezesa NiK z wnioskiem o wszczęcie kontroli w Państwowych Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie, dotyczącej terminowości i przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, przy rozpatrywaniu wniosków taryfowych z ewentualnym uwzględnieniem odpowiedzialności karnej urzędników.

- Stoję na stanowisku, że jedynie wskazanie zaniedbań konkretnych decyzyjnych osób oraz wszczęcie postępowań dyscyplinarnych lub karnych z uwzględnieniem art. 231 kodeksu postępowania karnego może rozwiązać problem systemowy. To działanie na szkodę społeczeństwa. Niewywiązywanie się z obowiązków służbowych powodujących duże szkody społeczne. To jest nie do zaakceptowania. To pokazuje, że PiS to nie tylko drożyzna, ale też chaos i łamanie prawa. Mam nadzieję, że prezes NiK pochyli się nad tą sprawą – podkreśla Tomasz Nowak.

Poseł przypomniał też konferencję radnych PiS i Bogumiła Nowaka, dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Poznaniu. Podkreślił przy tym, że nawet jeśli zaproponowana przez PWiK podwyżka była zbyt wysoka to rolą organu regulacyjnego było w ustawowym terminie jej zakwestionowanie, czego Wody Polskie nie zrobiły.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole