Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBędzie się działo! Na okoliczność odzyskania praw miejskich

Będzie się działo! Na okoliczność odzyskania praw miejskich

Dodano:
Będzie się działo! Na okoliczność odzyskania praw miejskich
Sompolno

W 1973 roku, dzięki staraniom mieszkańców, Sompolno odzyskało prawa miejskie. Mija 50 lat. Bieżący rok będzie poświęcony temu jubileuszowi.

Z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń, często wzruszających i zaskakujących. W obchody zaangażował się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury realizując działania pt." Mojemu miastu na urodziny” i biblioteka z pomysłem "Ja tu mieszkam", a także ZSP nr 1 i gmina Sompolno.

- Zbieramy zdjęcia szczególnie od 1973 roku, kiedy to przywrócono prawa miejskie. Chcemy pokazać jak Sompolno zmieniło się przez te 50 lat – mówi Katarzyna Janicka, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. – A najbardziej czekamy na fotografie z dnia, kiedy to uroczyście obchodzono ten fakt. Mamy kilka perełek, ale chcemy więcej.

Chodzi o fotografie z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i z początku obecnego wieku, między innymi po to, by pokazać miejsca, których nie ma. A także ludzi, którzy tworzyli miasto.  

- Przeszłość kreuje naszą przyszłość – mówi Katarzyna Janicka, sompolnianka. – Wróciliśmy w mojego taty strony i zamieszkaliśmy tutaj gdy miałam osiem lat. Nie zamieniłabym jednak Sompolna na żadne inne miasto. To jest moje ukochane miejsce na ziemi.

Mieszkańcy już dzielą się swoimi wspomnieniami i dostarczają w większości czarno – białe zdjęcia oraz inne pamiątki. Ze zgromadzonych zbiorów powstanie wspomnieniowa wystawa. Do tego konkurs literacki na wiersz o Sompolnie i wiele innych działań, które mają uświetnić moment odzyskania praw miejskich po 103 latach przerwy. 

 

Czytaj więcej na temat:Sompolno , prawa miejskie , biblioteka , zdjęcia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole