Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCelebrujmy naszą polskość! O wartości zapisane w Konstytucji trzeba się troszczyć

Celebrujmy naszą polskość! O wartości zapisane w Konstytucji trzeba się troszczyć

Dodano:
Celebrujmy naszą polskość! O wartości zapisane w Konstytucji trzeba się troszczyć

O wolności, suwerenności i pokoju mówiono podczas konińskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W Koninie, jak i w całej Polsce, obchodzono święto narodowe. W Szkole Muzycznej odbyło się kameralne spotkanie połączone z majowym koncertem. - Święto Konstytucji jest zwykle dniem radosnym, ale w tym roku musimy patrzeć także na to, co dzieje się wokół, a w szczególności za wschodnią granicą – powiedziała prowadząca uroczystość Marta Baran.

Mimo wszystko w dość pogodnym nastroju historię tego dnia, sprzed ponad dwóch wieków, opowiedziała Aldona Olesiak z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. – Przez wiele lat Konstytucja 3 Maja była symbolem dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości. W 1919 roku po raz pierwszy obchodzono święto narodowe z okazji uchwalenia. Miejmy szacunek do wspólnych osiągnięć! Celebrujmy naszą polskość! Nastrój i nadzieje związane w tym świętem najlepiej oddają słowa: Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie. Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie: witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj!

O wielkości zapisów tej ustawy zasadniczej wspomniała Aneta Niestrawska, która reprezentowała na konińskich obchodach wojewodę wielkopolskiego.  - Ojcowie konstytucji majowej wskazali na rządy prawa i wolę narodu. Obóz patriotyczny podjął odważną próbę odbudowy Rzeczypospolitej choć okoliczności historyczne uchwalenia były tragiczne. Polska była po pierwszym rozbiorze, a nasze ziemie częściowo rozdarte między zaborcami. O wartości zapisane w Konstytucji 3 Maja trzeba się więc troszczyć! Choć od uchwalenia minęły ponad dwa wieki, warto czerpać z mądrości naszych przodków, którzy chcieli silnej i podmiotowej ojczyzny.

- Koła historii cały czas się obracają. Ta historia lubi się powtarzać – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Konstytucja była nie tylko próbą zreformowania ustroju, miała doprowadzić do uniezależnienia się od państwa rosyjskiego. Niestety brak jednolitości, wsparcia doprowadziły do rozbiorów i utraty suwerenności. Pamiętajmy o trudnych losach kraju, ale patrzymy co dzieje się obecnie za wschodnią granicą. Jakie to szczęście, ze Ukraina ma teraz wsparcie krajów zachodnich, że ma takich przyjaciół jak Polska. Widać, jak ważne są sojusze i międzynarodowa współpraca. W naszym przypadku to obecność w strukturach NATO i przynależność do Unii Europejskiej, do której wstąpiliśmy 18 lat temu. Doceniajmy to, że jesteśmy w UE. Życzę pokoju. To w tych czasach jest najważniejsze. Dbajmy o to wszyscy.

Konstytucyjne obchody zwieńczył zespół Ad Libitum. Powstał z pasji wykonywania muzyki kameralnej. Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy tworzą absolwenci szkół i uczelni muzycznych, pod kierownictwem Mirosława Grzanki z KDK. W auli Szkoły Muzycznej zaprezentowali kilka utworów, które wprowadziły słuchaczy w majowy nastrój. Było także o wolności w poezji w wykonaniu młodzieży z MDK. Miejscowym zwyczajem uhonorowano także przy tej okazji odznaką honorową za zasługi dla miasta Konina: Joannę Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie, Zygmunta Jóźwiaka, właściciela zakładu jubilerskiego Goldkram z 50-letnią tradycją i Krzysztofa Łyjaka z PTTK w Koninie. 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole