Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościChcą mieć wpływ na inwestycję. Powiat jednak „za” budową kolei Turek – Konin

Chcą mieć wpływ na inwestycję. Powiat jednak „za” budową kolei Turek – Konin

Dodano: , Żródło: LM.pl
Chcą mieć wpływ na inwestycję. Powiat jednak „za” budową kolei Turek – Konin
powiat koniński

Dwa miliony złotych przez kolejnych pięć lat. Tyle powiat koniński przekaże na budowę linii kolejowej Turek – Konin. Radni jednak zdecydowali o uczestniczeniu w finansowaniu inwestycji.

Budowa linii kolejowej, która ma przebiegać m.in. przez gminę Krzymów i Stare Miasto od dawna budzi sporo kontrowersji. Po raz kolejny nad przyłączeniem się do projektu, którego liderem jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu, dyskutowali radni powiatu konińskiego. Powodem pojawienia się tego tematu na sesji było pismo, jakie dotarło do starosty Stanisława Bielika dotyczące spotkania partnerów inwestycji.

– Nie wchodząc do tego projektu będziemy pozbawieni głosu w dyskusji nad przebiegiem tej linii. Projekt dopiero się zaczyna, jest w fazie koncepcji – mówił starosta Bielik. - Obojętnie czy uchwała powiatu (dotycząca udziału finansowego w kosztach wkładu własnego projektu budowy linii kolejowej Turek – Konin – od red.) będzie pozytywna, czy negatywna to na pewno zostanie podpisane porozumienie zarządu województwa wielkopolskiego z PKP PLK – dodał.

Uchwała zakłada wkład własny powiatu konińskiego w wysokości 2 mln zł w latach 2023 – 2028, czyli po 400 tys. zł na rok.

– Komisja rozwoju i infrastruktury przeanalizowała argumenty w przedmiotowej sprawie i projekt uzyskał akceptację – podkreśliła przewodnicząca Elżbieta Fijałkowska.

Zbulwersowania nie kryli radni, przede wszystkim reprezentujący gminę Krzymów.

– We wrześniu uchwała nie uzyskała większości głosów. Z czego wynika ta wrzutka? Ktoś naciska? Niech mieszkańcy poznają prawdę! Nie tędy droga! – grzmiał radny Sebastian Ławniczak. – W urzędzie nie ma pieniędzy na podwyżki, a tu wrzutka na 2 mln zł. Ile czasu mamy trzymać ludzi w niepewności? Robi się z tego niezły kabaret! – dodał.

– Do takiej dyskusji powinniśmy się przygotować. Wyszedłem z komisji infrastruktury, bo to była żenada! Ustawka jakich mało! – mówił oburzony radny Bogdan Kołodziejczak. - Wprowadzane jest to, bo was to nie dotyczy, nie przebiega przez wasze posesje, podwórka, domy. Tą inwestycją pogrzebiecie powiat do końca – dodał.

Przewodniczący Ryszard Nawrocki przypomniał radnym, że wstępny projekt budowy linii kolejowej jest szacowany na ponad 660 mln zł.

– Nie jestem przeciwny tej inwestycji, ale mam niepokój co do trasy przebiegu. Jeśli nas nie będzie w tym projekcie to nie będziemy uczestnikami konsultacji, żeby bronić gminę Krzymów – mówił Ryszard Nawrocki.

Radni Powiatu Konińskiego stanowisko w sprawie budowy kolei Turek – Konin przyjmowali już we wrześniu 2021 roku, a potem w czerwcu oraz wrześniu 2022 roku. Najpierw radni zgodzili się na uczestnictwo w inwestycji, a później z niego zrezygnowali.

– Tak się będą liczyć z naszym zdaniem jak z tymi uchwałami – mówił Sebastian Ławniczak. – Musimy mieć na uwadze, że to nie jest głosowanie nad budową chodnika tylko linii kolejowej, która niesie za sobą potężne konsekwencje – dodał.

Tuż przed głosowaniem w sali sesyjnej pojawił się mieszkaniec gminy Krzymów, przez którego posesję miałaby przebiegać planowana linia kolejowa.

– Dowiedziałem się o tym głosowaniu 40 minut temu i jestem. To jest skandal, że państwo to głosujecie! Nową okolicznością jest to, że dostaliście zaproszenie na spotkanie? – pytał Tomasz Piaseczny. – Mieszkańcy są tu całkowicie pomijani. To jest żenada! Nie jesteście po to, żeby narzucać nam wolę, tylko reprezentować nas. My nie chcemy, żeby kolej przebiegała koło naszych domów! Jakie korzyści powiat koniński będzie miał z tej kolei? Po tym numerze gwarantuję wam, że mieszkańcy zaczną wam się narzucać – dodał.

Ostatecznie, za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 radnych, 8 radnych było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Przypomnijmy, że na wsparcie finansowe budowy kolei Turek – Konin zdecydowało się wcześniej pięć gmin powiatu konińskiego: Stare Miasto – 3 mln zł, Grodziec – 500 tys. zł, Rzgów – 500 tys. zł, Rychwał – 500 tys. zł i Kramsk – 1,2 mln zł oraz powiat turecki – ponad 10,3 mln zł, gmina miejska Turek – ponad 10,3 mln zł, a także gminy: Turek – 4,6 mln zł, Kawęczyn – 1 mln zł, Władysławów – 1 mln zł, Brudzew – 1 mln zł, Malanów – 1 mln zł, Tuliszków – 4,6 mln zł, Przykona – 1 mln zł i Dobra – 1 mln zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole