Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCiepłownia geotermalna później. Zawinił jeden filtr

Ciepłownia geotermalna później. Zawinił jeden filtr

Dodano: , Żródło: LM.pl
Ciepłownia geotermalna później. Zawinił jeden filtr
MPEC

Dopiero w drugim kwartale 2024 r. uruchomiona ma zostać ciepłownia geotermalna w Koninie. Opóźnienie spowodowane jest problemem, który wystąpił w otworze GT-3, a dokładniej – z posadowieniem kolumny filtracyjnej.

Według wcześniejszych zapowiedzi ciepłownia geotermalna miała zacząć pracować jesienią tego roku tak, by już w obecnym sezonie grzewczym być częścią miksu dostarczającego ciepło dla miasta. Nieoczekiwane problemy z otworem GT-3 spowodowały jednak opóźnienia – w najnowszym harmonogramie budowa zakończyć ma się w drugim kwartale 2024 r.

Zawiniły zakłócenia elektromagnetyczne

Wszystko szło w miarę sprawnie do maja tego roku. Wykonawca inwestycji, UOS Drilling S.A., przystąpił do testów, ale wyniki w otworze GT-3, przez który woda zatłaczana jest z powrotem pod ziemię, nie spełniały zakładanych parametrów. Na dodatek chwilę później swoją ważność stracił projekt robót geologicznych. MPEC Konin musiał więc przygotować nową rozszerzoną dokumentację, a po jej wykonaniu zaczęto szukać przyczyny problemów.

Po badaniach okazało się, że w otworze GT-3 zbyt głęboko osadzona została część kolumny filtrowej. W trakcie prac, jak wspólnie ustalili MPEC Konin i UOS Drilling S.A., doszło do „silnego zakłócenia elektromagnetycznego”, które spowodowało awarię systemu kontrolno-pomiarowego. Filtr osadzony został ok. 10 metrów niżej, niż powinien i nie spełniał w pełni swoich funkcji.

– Prowadzone prace przy udziale nadzoru geologicznego i projektanta wykazały, że kolumna filtrowa częściowo jest posadowiona w warstwie nieprodukcyjnej, co znacząco zmniejsza możliwości dubletu geotermalnego, poprzez zmniejszenie ilości wody, którą może przyjąć otwór GT-3 – tłumaczy Sławomir Lorek, prezes, prezes MPEC Konin.

Rozruch w przyszłym roku

Wykonawca zadeklarował na swój koszt wyciągnięcie źle osadzonej kolumny filtracyjnej i posadowienie nowej na głębokość, którą wskaże nadzór geologiczny. To jednak potrwa. Prace związane z otworem GT-3 mają zakończyć się do 30 kwietnia przyszłego roku, a całość inwestycji – do końca czerwca 2024 r.

Dostawa ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej zaplanowana jest w trakcie sezonu grzewczego 2024/2025 roku, po otrzymaniu niezbędnych koncesji, które są możliwe do uzyskania po przeprowadzonych testach i pomiarach – wyjaśnia prezes MPEC Konin.

Na ukończeniu są zaś prace czysto budowlane: zakończyły się już roboty wykończeniowe, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, klimatyzacyjne i ogrzewania. Na zewnątrz wykonano drogę, chodniki i żelbetowy zbiornik o pojemności 2000 m3 (wykorzystywany w przygotowaniu układu technologicznego do produkcji ciepła).

– W najbliższych tygodniach zaplanowano realizację prac związanych z nasadzeniami oraz placem technicznym w rejonie otworów Konin GT-1 i GT-3. Jednocześnie w budynku trwają prace związane z wykonaniem prób ciśnieniowych układu technologicznego rurociągów geotermalnych i wody sieciowej, a także układów elektrycznych i automatyki przemysłowej. Zakończono podziemną sieć rurociągów łączących otwory GT-1 i GT-3 z budynkiem ciepłowni, którymi będzie dostarczana woda geotermalna do wymienników ciepła zabudowanych w ciepłowni – dodaje Sławomir Lorek.

Wartość inwestycji to ponad 66,5 mln zł, z czego ponad 26 mln zł pochodzi z unijnej dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 18 mln zł – z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, a 4 mln zł z budżetu miasta. Resztę wykłada sam MPEC Konin. Ciepłownia geotermalna będzie trzecim źródłem ogrzewania miasta po elektrowni Konin i konińskiej spalarni śmieci. Ma odpowiadać za ok. 10% ciepła dostarczanego mieszkańcom.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole