Co po węglu? W Oskardzie trwa konferencja o przyszłości Wielkopolski Wschodniej
W Oskardzie trwa konferencja „Droga do zatrudnienia po węglu”. Jej głównym tematem jest dyskusja dotycząca aktywizacji zawodowej i stworzenie nowych miejsc pracy, głównie dla byłych pracowników Grupy Kapitałowej ZE PAK. Na realizację projektu przeznaczono 250 milinów złotych.
Wśród panelistów są m.in. Wojciech Kolarski (Sekretarz Stanu, Kancelaria Prezydenta RP), Maciej Sytek (prezes ARR w Koninie) czy Janusz Gajowiecki (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej). Zabrakło natomiast zapowiadanych Pauliny Henning-Kloski (Minister Klimatu i Środowiska) i Ewy Kopacz (posłanki do Parlamentu Europejskiego). Pierwszą zatrzymały obowiązki zawodowe w stolicy, drugą powody osobiste. W części oficjalnej wyświetlono film naszego redakcyjnego kolegi, Adama Jarońskiego.
Tematami pierwszej części panelu są np: „Na czyich barkach leży odpowiedzialność za skutki zmian, za likwidowane miejsca pracy, za przyszłość regionów górniczych?”, „Czy „Droga do zatrudnienia po węglu” do realizacji w Wielkopolsce Wschodniej to dobry przykład dla innych?”.
– W Wielkopolsce Wschodniej udało się zbudować to, że jesteśmy razem. Głównym sukcesem tego projektu jest to, że ma on gospodarza. Czyli związki zawodowe. Zbudowali oni pewnego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa dla całego kraju. Dla wszystkich pracowników z Konina, Bełchatowa czy Turowa. To wielki sukces. Mam nadzieję, że za pięć lat będziemy mogli powiedzieć, że pomoc otrzymał każdy, kto jej potrzebował – zaznaczył Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.
Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA powiedział natomiast: – W regionie konińskim bardzo ważne jest to, że wspólnie zbudowaliśmy fundament do realizacji transformacji energetycznej. To i tak by się działo bez nas. To program nie tylko dla Wielkopolski Wschodniej, ale dla całego kraju. Dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, jak to zrobić. Bo nie chodzi o to, żebyśmy odtrąbili sukces i się rozeszli. Wspólnym obowiązkiem każdego, kto jest w ten projekt zaangażowany jest, by każda złotówka z 250 milionów złotych została efektywnie wydana. I by po jego zakończeniu każdy z nas miał poczucie, że trafiła do tych, którzy tej pomocy potrzebują a także przyniosła zwielokrotnione efekty.
Po przerwie odbędą się następne panele, w trakcie których będą poruszane kolejne ważne tematy. Zakończenie konińskiej konferencji „Droga do zatrudnienia po węglu” nastąpi w godzinach popołudniowych.
Sprzedaj swój rower po sezonie i zyskaj dodatkowe miejsce, a przy okazji gotówkę na nowe hobby!