Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy człowiekowi na wózku trudniej znaleźć miłość? Dzień Niepełnosprawnych w CKU

Czy człowiekowi na wózku trudniej znaleźć miłość? Dzień Niepełnosprawnych w CKU

Dodano:
Czy człowiekowi na wózku trudniej znaleźć miłość? Dzień Niepełnosprawnych w CKU

Właśnie dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych. W celebrowanie tego święta włączył się również Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie. O przygotowanie relacji z tego wydarzenia poprosiliśmy organizatorów – zaangażowanych nauczycieli z pasją – Arletę Radomską i Konrada Pawłowskiego. Oto ich tekst o spotkaniu „Niepełnosprawność – (nie) mój problem?”, jakie w ostatni piątek odbyło się w ich szkole.

Była to już druga, przygotowana przez nas odsłona tego wydarzenia i jak podkreśliła nasza pani dyrektor Ewa Dąbrowska – wyjątkowa, bo przypadająca w 30. rocznicę ustanowienia przez ONZ Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych. W ubiegłym roku pokazywaliśmy młodym ludziom, jak się jeździ na wózku, pokonuje bariery. W tym roku spotkanie miało charakter rozmowy. Nasze zaproszenie przyjęli: Iwona Krzyżak z portalu LM.pl, na wózku od zawsze oraz Marek Bystrzycki prezes KSS Mustang, na wózku od 17 lat. Spotkanie poprowadził również korzystający z wózka nauczyciel ZSCKU im. Stefana Batorego w Koninie-Konrad Pawłowski.

- Takie przedsięwzięcia wpisały się w tradycję szkoły i stają się jej znakiem rozpoznawczym. Poruszający się na wózku Konrad jest dziś naszym nauczycielem, kiedyś był naszym uczniem, mamy teraz innego ucznia na wózku – Dawida i jesteśmy otwarci na ludzi z różnym potrzebami. Powołaliśmy w szkole zespół ds. dostępności w celu dostosowań warunków i cały czas pracujemy nad przystosowaniem szkoły dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – zapewniła Ewa Dąbrowska.

W naszej szkole organizujemy takie spotkania po to, aby zwiększyć wśród młodzieży świadomość potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, wynikających z funkcjonowania w społeczeństwie: w życiu, w pracy, w szkole, w sporcie, w pasji. Chcemy pokazać, w jaki sposób pomagać osobom niepełnosprawnym w prostych czynnościach dnia codziennego bez specjalistycznej wiedzy, ale też czego nie lubią osoby niepełnosprawne.

Tym razem spotkanie miało charakter niezobowiązującej dyskusji. Było mądrze, czasem dowcipnie i przede wszystkim życzliwie. Nie zabrakło bardzo osobistych pytań. Młodych ludzi interesowało np. to czy nasi goście spotykają się z niemiłymi sytuacjami w życiu codziennym, jak tankują swój samochód, czy miewali myśli samobójcze i czy trudniej im znaleźć miłość. Młodzież otrzymała szczere, wyczerpujące odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze, najbardziej intymne pytania. Dzięki temu dane nam było uczestniczyć w mądrej, serdecznej, ciepłej i pełnej szacunku rozmowie o życiu, pasjach, uczuciach, barierach mentalnych i architektonicznych. Młodzi ludzie usłyszeli np. o tym, że prawdziwą miłość jest bardzo trudno znaleźć i nie ma na to żadnego wpływu fakt czy jest się pełnosprawnym, czy nie.

- Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być potraktowany - stwierdziła Iwona Krzyżak, żegnając się z nami. I chyba było to najtrafniejsze podsumowanie tego spotkania. No bo właśnie o to chodzi w relacjach międzyludzkich.

Do zobaczenia za rok
Konrad Pawłowski i Arleta Radomska

Przeczytaj również:Super w dziewiątce
Czytaj więcej na temat:dzien niepelnosprawnych , cku, konin
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole