Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościCzy miasto przejmie targowisko w starym Koninie? „Negocjujemy”

Czy miasto przejmie targowisko w starym Koninie? „Negocjujemy”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Czy miasto przejmie targowisko w starym Koninie? „Negocjujemy”
Starówka

fot. GS "Samopomoc Chłopska" w Koninie

Miasto nie wystartuje w przetargu na zakup gruntów na starówce, m.in. targowiska, ale z chęcią wymieniłoby się działkami z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Koninie. Henryk Kucharski, likwidator spółdzielni, twierdzi, że żadna oficjalna oferta w tej sprawie nie wpłynęła.

W zeszłym tygodniu poinformowaliśmy o dwóch przetargach, które ogłosił likwidator Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Koninie na sprzedaż prawa do wieczystego użytkowania kilku działek w starej części Konina. Chodzi o łącznie 3,84 ha gruntów pomiędzy ul. Wał Tarejwy, ul. Szarych Szeregów, ul. Wodną i ul. Żwirki i Wigury, w tym znajdujące się tam targowisko miejskie. Cena wywoławcza wynosi 11 mln zł netto, oferty przyjmowane są do 14 grudnia.

Urząd zainteresowany targowiskiem?

Zapytaliśmy Urząd Miejski w Koninie, czy miasto ma zamiar wystartować w przetargu. Jak poinformował Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, oferty nie będzie. – Najlepszą formą dla miasta w tym przypadku byłaby zamiana gruntów. Negocjujemy nabycie samego targowiska – mówi. Magistrat chciałby tam wybudować nowy bazar.

Udało nam się dodzwonić do Henryka Kucharskiego, likwidatora GS „Samopomoc Chłopska” w Koninie. Jak powiedział, nie może potwierdzić tych informacji, bowiem ze strony miasta nie wpłynęła żadna oficjalna propozycja na piśmie.

Będą mieszkania?

Wiadomo też już, jak magistrat widziałby przyszłość tych gruntów. W urzędzie wyłożony został projektowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. To dokument do którego stosować będzie musiał się przyszły nabywca działek. Określi, co można na nich budować.

Teren targowiska nadal jest planowany pod taki właśnie cel. Działki za targowiskiem i przy ul. Żwirki i Wigury miałyby zostać przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, przy ul. Szarych Szeregów – pod usługi, zabudowę wielorodzinną lub targowisko, a przy ul. Żwirki i Wigury – pod zabudowę jednorodzinną i usługową (wyjątkiem jest skrzyżowanie z ul. Wodną, gdzie też planowana jest zabudowa wielorodzinna i usługowa).

Projekt planu obejmuje również działki pomiędzy ul. Żwirki i Wigury, ul. 3 Maja, ul. Kolską i ul. Sztarka, które nie są objęte przetargiem organizowanym przez likwidatora spółdzielni. W większości te tereny zaplanowane zostały jako zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, ale także usługowej, a od strony ul. 3 Maja – zabudowy staromiejskiej.

Oznaczenia na projekcie planu: MU – zabudowa staromiejska mieszkaniowa i usługowa, MW – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, MW,U – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa, MW,Ut – zabudowa mieszkaniowa i wielorodzinna – targowisko miejskie, MN,U – zabudowa jednorodzinna i usługowa, U – zabudowa usługowa, Ut – targowisko miejskie, KS – parking.

Projekt planu można oglądać w magistracie do 19 grudnia, a 13 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się dyskusja publiczna na ten temat. Do 2 stycznia będzie można składać uwagi do projektu, później pochylą się nad nim radni.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole