Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDebata oksfordzka w Koninie. Józef Zych o roli Wincentego Witosa

Debata oksfordzka w Koninie. Józef Zych o roli Wincentego Witosa

Dodano:
Debata oksfordzka w Koninie. Józef Zych o roli Wincentego Witosa
Konin

Profesor Józef Zych gościem debaty oksfordzkiej w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

„Czy Wincenty Witos był jednym z Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej?”. Na ten temat spierali się uczestnicy debaty oksfordzkiej, która odbyła się 23 maja w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

W styczniu 2024 roku minęło 150 lat od narodzin Wincentego Witosa. Dla upamiętnienia tej rocznicy oraz w uznaniu wybitnych zasług przywódcy ruchu ludowego, Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Z tej okazji samorządy w całej Polsce zaplanowały szereg wydarzeń poświęconych politykowi zaangażowanemu w odbudowę państwa polskiego.

Wpisując się w obchody Roku Wincentego Witosa, samorząd powiatu konińskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Akademia Nauk Stosowanych podjęli się organizacji wydarzenia przybliżającego postać zaliczaną do grona Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie w formule debaty oksfordzkiej przygotowali i poprowadzili uczniowie z konińskiego liceum. Po merytorycznym, pełnym zaangażowania dyskursie, głos zabrał prof. dr Józef Zych – prawnik konstytucjonalista, były marszałek Sejmu RP, ikona polskiego parlamentaryzmu, a także współtwórca wniosku kasacyjnego w procesie brzeskim. Wykład profesora poświęcony był bohaterowi debaty. Józef Zych przybliżył rolę Wincentego Witosa w procesie odzyskania niepodległości Polski oraz jego działalność publiczną w okresie 20-lecia międzywojennego.

Samorząd powiatu reprezentowali: starosta koniński - Katarzyna Fryza oraz Krzysztof Czajkowski - naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. 

Fot. Powiat Koniński 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole