Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDokąd wyprowadzają się koninianie? Te gminy zyskują najwięcej mieszkańców

Dokąd wyprowadzają się koninianie? Te gminy zyskują najwięcej mieszkańców

Dodano: , Żródło: LM.pl
Dokąd wyprowadzają się koninianie? Te gminy zyskują najwięcej mieszkańców
Migracje

Południe powiatu konińskiego, ale tylko gminy, które sąsiadują z Koninem, było najczęściej wybieranym miejscem do zamieszkania w ostatnim roku. Na liczbie mieszkańców tracą zaś wszystkie największe ośrodki regionu – Słupca, Konin, Turek i Koło.

Krzymów, Golina i Stare Miasto – to gminy powiatu konińskiego, w których w ostatnim roku przybyło najwięcej osób w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Ujemne saldo migracji zanotowały wszystkie największe ośrodki regionu: Konin, Koło, Słupca i Turek. Trudna sytuacja jest też w gminach oddalonych od dużych miast. Takie wnioski wysnuć można z danych opublikowanych przez Gazetę Wyborczą.

Dziennikarze Gazety stworzyli mapę pokazującą saldo migracji dla każdej gminy w Polsce w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Wskaźnik liczony był na podstawie różnicy nowych zameldowań stałych i wymeldowań dzielonych przez liczbę mieszkańców danej gminy. Wysoki dodatni wskaźnik (zaznaczony na mapie na niebiesko) mówi o tym, że w gminie mieszkańców przybywa. Wysoki ujemy (czerwony) – wręcz odwrotnie.

Południe bardziej popularne od północy

Pierwszy wniosek, który można wysnuć z tych danych? Dynamicznie przybywa mieszkańców w gminach wokół Konina. To trend oczywiście świetnie znany i niedotyczący tylko jednego miasta. Suburbanizację, czyli wyprowadzanie się mieszkańców z centrów na przedmieścia, świetnie widać na mapie wokół największych ośrodków w kraju. Gminy położone blisko Warszawy, Krakowa, Wrocławia, czy Poznania świecą się na niebiesko.

W naszym regionie najbardziej zyskują gminy na południe, wschód i zachód od Konina: Stare Miasto, Golina i Krzymów. Ta ostatnia gmina jest zresztą rekordzistą. W przeliczeniu na każdy tysiąc mieszkańców, zyskała dwanaście nowych zameldowanych osób. – Przynajmniej od dwóch lat obserwujemy, że jest bardzo często wybierana przez nowych mieszkańców – przyznaje wójt gminy Krzymów Danuta Mazur. Najchętniej nowe domy budowane są w Brzeźnie, Zalesiu i Bolesławowie. Powodów osiedlania się tam jest kilka. – Dobre położenie, sąsiedztwo Konina, walory przyrodnicze, cisza, dobra komunikacja – wylicza Danuta Mazur.

O wiele mniejsze wzrosty zanotowały gminy położone na północ od Konina. Zarówno Kleczew, Kazimierz Biskupi i Ślesin zyskiwały mieszkańców, ale były to relatywnie niewielkie liczby: od 1,42 do 2,09 os. na tysiąc mieszkańców.

W Koninie ubywa, we Wrześni przybywa

Zgodnie z tym samym, opisanym wyżej trendem, mieszkańców traciły wszystkie największe miasta Wschodniej Wielkopolski. Największy relatywny odpływ zanotowało Koło: -12,93 os. na tysiąc mieszkańców. Niewiele lepiej było w Turku (-9,96), Koninie (-8,62) i Słupcy (-8,44). Podobnie, jak w powiecie konińskim, również w innych powiatach zyskiwały gminy położone wokół miasta: na niebiesko świecą się na mapie gmina Turek (15,63 os./tysiąc mieszkańców na plusie), gmina Koło i Osiek Mały (ok. 9 os.) i gmina Słupca (8,16 os.).

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole