Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDokument o historii Cukrowni Gosławice pokazano wczoraj w KDK

Dokument o historii Cukrowni Gosławice pokazano wczoraj w KDK

Dodano:
Dokument o historii Cukrowni Gosławice pokazano wczoraj w KDK

Prawie stuletnie dzieje gosławickiej cukrowni zostały przedstawione w niespełna godzinnym filmie. W sobotę w Konińskim Domu Kultury odbył się pierwszy publiczny pokaz dokumentu młodych filmowców Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” z Konina.

Cukrownię zaczęto budować w 1911 r. z inicjatywy hrabiego Kazimierza Kwileckiego, ówczesnego właściciela wielkich majątków Gosławice i Grodziec. Była nie tylko jednym z pierwszych zakładów przemysłowych powiatu konińskiego, z którego podczas wojny Niemcy sprowadzali polskich fachowców do budowanej odkrywki węgla brunatnego w Morzysławiu, ale i centrum życia dla swoich pracowników. Tutaj powstało osiedle, zwane przez lata Cukrownią Gosławice, które miało swoje kino, klub sportowy, szkołę i świetlicę, a nawet kolej. Stąd dumna nazwa: „Republika gosławicka”.

Pomysł nakręcenia filmu zgłosił dyrekcji KDK radny Marek Cieślak, a za realizację dokumentu wzięli się współautorzy wcześniejszej produkcji AKF „Muza” o upadłym „Konwarcie” - Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa - pod kierunkiem Andrzeja Mosia. Na film składa się sześć wywiadów, historyczne zdjęcia z całego okresu funkcjonowania cukrowni oraz fragmenty nagrań, skopiowane z kaset VHS. Bardzo ciekawym wątkiem tej produkcji jest też wyjaśnienie przyczyn likwidacji cukrowni w 2008 r.

Twórcy obrazu przedstawili też sylwetkę Mieczysława Bekkera, konstruktora pojazdu księżycowego, który spędził tutaj dzieciństwo i młodość, oraz początki zespołu piłkarstwa kobiecego „Medyk”, który na boisku Sparty Konin w Łężynie zaczynał swoje treningi.

Przy realizacji filmu Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsę wsparli: Tomasz Korytkowski, Amelia Krakowska, Paweł Michalski, Jakub Ratajczyk, Marta Rutkowska i Weronika Szumigajska. Muzykę skomponował Szymon Piotrowski.

Wczorajszy pokaz filmu cieszył się ogromnym zainteresowaniem, toteż Andrzej Moś zapowiedział, że na pewno zostanie on jeszcze pokazany nie tylko w KDK, ale i na osiedlu Cukrowni Gosławice.

Dokument o historii Cukrowni Gosławice pokazano wczoraj w KDK
Dokument o historii Cukrowni Gosławice pokazano wczoraj w KDK
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole